Belki şehre bir ‘rockstar’ gelir! Kulağa fısıldayan kaplan: Nick Cave

3 Nisan 2018

Avustralyalı şarkıcı Nick Cave, 45 yıllık kariyerinde albümleriyle çok fazla insanın kulağına fısıldadı, sahnede ise bir kaplana dönüştü. Umutsuzluğun, öfkenin, kurtuluş isteğinin sözcüsü Nick Cave, uzun yıllar sonra İstanbul’da sahneye çıkacak!

 

25 yıldır İstanbul’da yaz aylarına doğru hava sıcaklığın artmasıyla caz coşkusu da başlar! Harbiye Açıkhava Sahnesi’nden Ortaköy’deki Malta Köşkü’ne kadar şehrin farklı mekanlarında caz rüzgarları eser… Her yıl o dönemin en başarılı, güncel isimlerini ve müzik tarihinin en önemli cazcılarını ağırlayan festivalin programına yetişme telaşı ise yine İstanbul’da festival heyecanı yaşayanların çok iyi bilebileceği eşsiz bir duygu.
İstanbul Caz Festivali, bu yıl 25. kez 25 Haziran- 17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali’nin bu yıl ki en büyük sürprizi ise Nick Cave ve grubu The Bad Seeds konseri!
Kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olan Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds 14 yıl aradan sonra 25. İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’da bir konser verecek. 10 Temmuz Salı akşamı Küçük Çiftlik Park’ta gerçekleşecek bu konseri şimdiden not etmenizde fayda var!

 

Birincisinin düzenlendiği 1994’ten bu yana caz ve güncel müziğin efsane sanatçılarını Türkiye’ye taşıyan ve bir yıldız geçit töreni sunan İstanbul Caz Festivali’ne yıllar içerisinde Bryan Ferry, Buena Vista Social Club, David Sanborn, Grace Jones, Herbie Hancock, Joss Stone, Marianne Faithfull, Marcus Miller, Massive Attack, Morrissey, PJ Harvey, Paul Simon, Paco de Lucia, Patti Smith’in de aralarında olduğu dünya müzik sahnesinde iz bırakmış çok sayıda müzisyen konuk oldu.
25 yılda 700’den fazla konserde, 5 bin 200’ün üzerinde sanatçı ve 730 bine yakın seyirciyi ağırlayan İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz projesi  ile de Türkiye’den 50’den fazla genç caz sanatçısı ve topluluk, dünyaca ünlü caz sanatçılarıyla aynı festivalde yer aldı.

 

Nick Cave şimdiye dek Caz Festivali’nde izlediğiniz ve tadı zihninizde kalmış konserler listesine yazılmaya hazır! Kaçırmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir