YENİ YAŞAM İKSİRİ MATCHA

18 Kasım 2017

Son yıllarda sağlıklı yaşam denildiğinde sık sık karşımıza çıkan, oysa Uzak Doğu’da binlerce yıldır tüketilen bir içecek olan Matcha Çayını yakından tanımak istiyoruz.Yeşil renkli bir toz olan Matcha nedir, nasıl tüketilir, faydaları nelerdir öğrenmek istersen seni de yazımızın devamını okumaya davet ediyoruz.

Matcha’nın Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı bundan binlerce yıl önce Japonya’da Budist rahipler tarafından tüketilmeye başlanmış. Rahipler, gölgelik alanlarda yetiştirdikleri yeşil çayın en kaliteli ve genç yapraklarını seçip kuruttuktan sonra toz haline getirerek elde ettikleri Matcha’yı, kaynar su ile karıştırarak özellikle meditasyon öncesinde tükettiklerinde konsantrasyonlarının arttığını, daha kolay odaklanabildiklerini ve enerjilerinde genel bir yükseliş deneyimlediklerini gözlemlemişler. Bu deneyimin ardından Matcha tüketimi ülkenin geneline yayılmış ve günümüze kadar kullanımı devam etmiş. Son yıllarda Batı’da da Matcha’nın oldukça popüler hale gelmesinin ve bizlerin de hayatlarımıza sokmak istememizin başlıca sebebi; antioksidan bakımından çok zengin bir yapıya sahip olması ve diğer antioksidan içeren besinlerden beş kat daha etkili olmasıdır. Bu özelliği sayesinde; sağlıklı yaşam tercihlerini günlük hayatına entegre etmiş olan ya da dönemsel olarak detoks yapan kişiler için Matcha’nın çok faydalı bir içecek olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan Matcha’nın metabolizma hızlandırıcı etkiye sahip olması, özellikle diyet yapan ya da formunu korumak isteyen kişiler için de onu çok cazip bir hale getiriyor. Bu şifalı yeşil toz sadece metabolizma hızlandırmakla kalmayarak; kolesterolü düşürüyor, hafızayı güçlendiriyor ve hücrelerin yaşlanmasını yavaşlatıyor.

Nasıl Tüketilir?

Matcha’nın toz halindeki yapısı çok çeşitli kullanım fırsatlarına olanak tanıyor. Biraz araştırdığımızda karşımıza Matcha ile yapılmış keklerden, ‘donut’lara kadar çok çeşitli yiyecek ve içecek önerileri çıkıyor ancak biz güvenli alanda kalarak birkaç gerçekçi tarifi paylaşmayı daha uygun buluyoruz! İnternetten ya da aktarlardan satın alacağın bir paket Matcha ile hayatına bu yaşam dolu tozu katabilir ve çeşitli tarifler deneyerek senin düzenli tüketimin için en uygun olanın hangisi olduğunu bulabilirsin. Denemelerine aşağıda paylaştığımız tariflerle başlayabilirsin.

Matcha Çayı: 1-2 yemek kaşığı Matcha tozunu kaynar su ile karıştır. İdeali tüketmeden önce Matcha çayını karıştırmak için özel olarak üretilmiş, bambudan yapılmış bir karıştırıcı kullanarak çayı köpürtmektir.

Yeşil Smoothie: 1 adet donmuş olgun muz, 1 bardak badem sütü, 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı Matcha tozunu blenderdan geçir; işte enerji bombası yeşil smoothie hazır!

Matcha ile Chia Pudding: 2 yemek kaşığı chia tohumunu, 1 bardak badem sütü ve 1 yemek kaşığı Matcha tozu ile karıştır. Tatlandırmak için içine meyve doğrayabilir ya da iki yemek kaşığı bal ekleyebilirsin. Karışımı geceden hazırlayıp sabah puding olarak tüketebilirsin.

Matcha ile Baharat Karışımı: Matcha ile karabiber, toz sarımsak, toz kırmızı biber, deniz tuzu, köri ve kimyon gibi baharatları damak tadına göre karıştırarak yarattığın karışımı; ızgara et, haşlanmış sebze ya da omlet gibi yiyeceklere lezzet katmak için kullanabilirsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir