BU EGZERSİZ TÜRLERİ ÇOK MODA

20 Ekim 2017

[dropcap]Spor[/dropcap] salonuna gidip hep aynı aletleri kullanarak, aynı hareketleri yapmaktan sıkıldın mı? Ya da uzun zamandır karakterine ve bedeninle ilgili hedeflerine uyan bir spor ya da fitnes dalı mı arıyorsun? O zaman şimdi paylaşacaklarımız sana bu konuda biraz ilham verebilir. Birazdan okuyacağın spor dalları, son zamanlarda erkekler arasında özellikle yurt dışında popüler olmaya başladılar. Hatta bazıları Türkiye’de de uygulanıyor. Umarız aşağıda paylaşacaklarımız sana biraz fikir verir ve egzersiz türlerini denemen için seni motive eder!

TRX

TRX kişinin kendi vücut ağırlığını kullanarak yaptığı bir egzersiz türü. David Backham, Maria Sharapova, Alessandra Ambrosio, Bar Refaeli gibi ünlü ve fit isimlerin tercihi olan bu spor türünün en büyük avantajı kısa sürede sonuç vermesi ve her ortamda yapılmaya elverişli olması. Haftada üç defa 30 dakikalık seanslar biçiminde yapılması halinde kişi formunu rahatlıkla koruyabiliyor. TRX’in Rip ve Suspension olmak üzere iki türü bulunuyor: TRX Rip Training özel bir çubuk yardımı ile yapılırken ve TRX Suspension Training ise iki adet kayış ile yapılıyor. Bu özel çubuk ve kayışı inernetten satın almak mümkün. Nasıl yapılacağını öğrenmek için videolar izleyebilir ya da kısa süreli eğitimlere katılarak öğrendiklerini evinde ya da sana uygun herhangi bir mekanda uygulayabilirsin. Tüm kasları çalıştıran, duruşu düzelten, kısa sürede olumlu sonuç almayı sağlayan ve en önemlisi de spor salonlarında saatler harcamadan form korumaya yardımcı olan bu egzersiz türünün kesinlikle denemeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Halat İdmanı

 İngilizce’de Battle Rope olarak karşımıza çıkan, özellikle Crossfit yapanların egzersizlerinin bir parçası olan halat ile idman yapmak, son zamanlarda çok popüler olmaya başladı. Amerikalı Atlet John Brookfield tarafında geliştirilen bu egzersiz türünde ihtiyacın olan tek şey 9 ile 15 metre arası uzunluğa ve 4 cm kalınlığa sahip bir halat. Özellikle kol ve karın kaslarını çalıştıran halat egzersizlerini zıplamalar ile daha yoğun ve bacakları da çalıştıran bir egzersiz haline getirebilirsin.

Surfset Fitness

Bu egzersiz türü bir gün Türkiye’de de olur mu, yoksa ülkemize sıçrayamadan yurt dışında başladığı gibi söner mi bilemiyoruz ama biz yine de paylaşmak istedik. Özellikle Amerika ve Avrupa’da, sörf yapamayanların ayağına fitnes salonunda sörf hizmetini getirmişler. Şöyle ki, üç adet topun üstüne konumlandırılmış bir sörf tahtası var ve kişi bu tahtanın üstünde dengesini korumaya çalışarak çeşitli egzersizler yapıyor. Bu egzersiz sırasında tüm kaslar çalışıyor ancak en çok karın kasları güçleniyor diyebiliriz.

Broga

İddiaya göre Broga, yoga yapmak isteyen ancak yogayı yeteri kadar maskülen bulmayan erkekler tarafından yaratılmış, yoga ve fitnes karışımı bir egzersiz türü. Broga yaparken kişiler, yoganın spiritüel ve esneme odaklı kısımlarını atlayarak daha çok güçlenmeye yönelik hareketleri yapıyorlar. Broga sayesinde kişinin kaslarının güçlenmesi, duruşunun düzelmesi ve stresinin azalması hedefleniyor. www.brogayoga.com isimli adrese girerek online Broga dersleri izlenebilir. Ya da yoganın çoğunlukla kadınlar için olduğu inancından vazgeçerek en yakın yoga stüdyosuna da yazılabilirsin! Bu noktada sana tavsiyemiz, düzenli pratik ile bedeni çalıştırmanın işin ruhani kısmından çok daha ön planda olduğunu ve spiritüel kazanımların düzenli pratikle geleceğini savunan Ashtanga Yogayı denemen.

Bunlar da ilginizi çekebilir