Aston Martin’den İlk Elektrikli Araba Modeli: Rapide E

5 Ocak 2019

1913 yılından beri var olan üst düzey lüks otomobil markası Aston Martin, tam elektrikli ilk otomobili Rapide E’yi tanıtmıştı. 2019 yılının son aylarında piyasaya çıkması beklenen Rapide E, sadece 155 tane üretilecek. Yani bir anlamda “limited edition” olan çok özel bir araba. Lüksün zirvesi olarak görülen Aston Martin Rapide S’den sonra yeni otomobil merakla bekleniyor.

Aston Martin Rapide E’nin özelliklerine baktığımızda, otomobilin elektrikli spor araba dünyasında neden büyük ses getireceğini daha iyi anlıyoruz. Çift elektrik motoru, 602 beygir gücü, 800V’luk ve 65 kW-saat kapasiteli motoru ile saatte 250 km hız üretebilecek olan bu yeni canavar, 0-100 km’ye yalnızca 4 saniyede çıkacak. Tek şarj ile 322 km’ye kadar çıkabilecek Rapide E’nin çift elektrikli motoru 950 nM tork üretebilir durumda.

En büyük rakibi: Doğayı Daha Fazla Korumak İsteyenler İçin Tesla Roadster

Sadece 1 Saatte Full Batarya

Standart bir şarj istasyonunda sadece 1 saatte bataryasını 2.979,22 km menzile  yetecek kadar doldurabilme özelliğine sahip. Ki bu istasyonlar genelde 400V/50 kW’lık güce sahip oluyor. Eğer 800V/100 kW-saat’lik bir istasyonda otomobili şarj ederseniz 1 saatte 4.990,90 km’lik menzile çıkabilecek. Şunu da belirtelim: Arabanın şarjı azaldıkça performansında en ufak bir düşüş  olmayacak.

Standartların Çok Ötesinde Bir Sürüş Dinamizmi

Aerodinamik, Aston Martin Rapide E için kullanılabilecek kilit kelimelerden. İlk elektrikli arabasında Aston Martin, lastikleri ve jantları Rapide S’ye göre daha aerodinamik seçmiş. Bu sayede Rapide E ile en yüksek hızlarda, en şiddetli rüzgarda bile sürüş çok daha konforlu ve keyifli olacak.

Elektrikli spor otomobilin dinamizmini güçlendiren bir diğer yenilik ise genel olarak kullanılan parçaların hafif alaşımlardan ve karbon kompozitlerden oluşması. Bu, aynı zamanda güvenli sürüş bakımından da Rapide E’nin kalitesini arttıran bir özellik.

Aston Martin’in Galler’deki St Athan Fabrikası’nde üretilen Rapide E, geniş gövde kanatları ile de dikkat çekiyor. Bu donanımı sayesinde otomobil, fren diskleri ile motorunu en etkili şekilde soğutabilecek.

Rapide E, Aston Martin Rapide S’ye göre daha yüksek seviyede aerodinamik, sürtünme kaybı ve soğutma performansı elde etmeyi amaçlıyor. Tüm geliştirmelerle birlikte V12 motorlu Rapide S’nin hissini ve karakterini koruyarak Aston Martin çizgisinden uzaklaşılmadığı da dikkatimizi çekti. Okumadan geçmeyin: Uzay Çağının En Yeni Otomobilleri

Bunlar da ilginizi çekebilir