MÜZİĞİN RUHUNA DOKUNDUĞU ANLAR: LAHZA

15 Kasım 2017

[dropcap]Bazı[/dropcap] müzikler gerçekten ruhun gıdası. Özellikle de hiç beklenmedik bir anda keşfedilenler ya da bir gece yarısı, herkes uyumuşken ve her yer sessizliğe bürünmüşken dinlenenler. Yakın zamanda keşfettiğimiz, her dinlediğimizde ruhumuza ve bedenimize çok iyi gelen bir albümü ve bu albümün yaratıcıları olan yetenekli iki müzisyeni tanıtmak istiyoruz. Gitarist Cenk Erdoğan ve Baterist Mehmet İkiz’in projesi olan ‘Lahza’; yerel tınılarla donatılmış, içinde Caz ve Blues ezgilerini barındıran, pek çok farklı dokuyu içinde bulunduran ve dinlerken insanı duygudan duyguya sürükleyen çok keyifli bir albüm. ‘Lahza’ Eski Türkçe’de ‘zamanın bölünemeyecek kadar küçük parçası, an’ anlamına gelen bir kelime. Albümdeki parçalar da dinleyenleri anlardan anlara ve duygulardan duygulara taşıyor; her bir melodi çok derinlerde bir yere dokunuyor. ‘Water Says’ parçasını bir gün vapurla karşı yakaya geçerken ya da ‘Harem Nights’ı Boğaz’ın kıyısında, tarihi yarımadaya karşı otururken dinlemeni tavsiye ediyoruz, işte o zaman ne demek istediğimizi anlayacaksın.

Tanımayanlar varsa Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in müzik geçmişlerinden de kısaca bahsetmek isteriz. Cenk Erdoğan, Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü’nden 2001 yılında birincilikle mezun olduktan sonra hayatına pek çok film/dizi müziğini besteleyerek, albümler yaparak ve uluslararası müzik festivallerinde çalarak devam eden gerçek bir yetenek. Baterist Mehmet İkiz ise müziğe olan ilgisini çok küçük yaşta fark etmiş. 4 yaşındayken ailesiyle İsveç’e yerleşen İkiz, müzik eğitimini Stockholm Müzik Konservatuarı’nda almış. Müziğe tutkuyla bağlı olan İkiz, baterist ve perküsyonist olarak acid caz, funk ve pop gibi çeşitli tarzlardaki albüm kayıtlarında çalmış. Kendisi halen çeşitli müzik gruplarında çalmaya devam ediyor. İkilinin keyifli tınılarıyla ruhunu beslemek isteyenlere, Salon İKSV’de 12 Aralık 2017 Salı günü gerçekleşecek olan konserleri kaçırmamalarını tavsiye ediyoruz.

Son yıllarda vasat işlerin fazlasıyla parlatılarak sunulduğu dünyamızda; yetenekli, iyi eğitimli ve hayatlarını yaptıkları işe vakfeden insanların özgün eserlerini keşfetmek ve onlardan beslenmek çok iyi geliyor. Çünkü ne yazık ki geldiğimiz noktada dünya, ‘kopyala yapıştır’ dünyası haline gelmiş durumuda. Herkesin tek yaptığı, bir başkasının yarattığını taklit etmek. Özgün, dolu dolu, etkili, yaratıcı ve kaliteli işlere hasret kaldığımız bu günlerde; iyi ki çalışkan ve yetenekli sanatçılar, müzisyenler, yazarlar ve yaratıcı insanlar var ve bizler de onların yarattıklarıyla ruhumuzu ve bedenimizi doyurabiliyor, sayelerinde gelişip değişebiliyoruz. Sen de uzun zamandır ruhuna dokunacak o ‘an’ı bekleyenlerdensen, başarılı müzisyen Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in Lahza albümünü en kısa zamanda dinlemeni öneririz…

Bunlar da ilginizi çekebilir