Dünyanın en iyi beş noel pazarı

31 Aralık 2019

Avrupa ülkelerinde aralık ayı, noel pazarlarının kurulması ve şehrin süslenmesi anlamına geliyor. Renkli ışıklar ve noeli anımsatan süslemelerle yeni yılı karşılayan Avrupa şehirlerinin noel pazarlarını mercak altına aldık ve en iyi beş noel pazarını okurlarımız için derledik. 

Strazburg, Fransa

Tüm dünyanın akın ettiği bir noel pazarından bahsedelim. Aralık ayı gelince Strazburg’ta havaya tarçınlı sıcak şarap ve taze zencefilli kurabiye kokuları karışıyor. Bu kokuları takip ederseniz kendinizi Fransa’nın, belki de Avrupa’nın en eski noel pazarında bulabilirsiniz. 1570 yılından bu yana geleneksel olarak kurulan ve Christkindelsmarik olarak anılan bu pazarda ayakkabı şeklinde bardaklarda sıcak şarap içebilir, pretzel ve kızarmış kestane yiyebilir, buz pistinde paten kayabilirsiniz.

Viyana, Avusturya

Viyana’nın en ünlü Noel pazarlarından biri kuşkusuz Kultur und Weihnachtsmarkt… Sıcak şarap ve hediyelikleriyle görkemli Schönbrunn Sarayı’nın önünde kurulan bu pazarda renkli hediyelik eşyalar bulmanız mümkün. Şehrin merkezinde Spittelberg’deki Noel pazarı ise biraz daha küçük; birkaç dar ve romantik sokağı kapsıyor. Viyana’nın ana caddelerinde ise sıra sıra dizilmiş standlarda punsch ve kavrulmuş fındığa da rastlayabilirsiniz. 

Stokholm, İsveç

İsveç’in noel pazarları ise diğer Avrupa ülkelerindekilerden biraz daha küçük. Buna rağmen İsveç’te de kendine has noel gelenekleri ve özel pazarlar var. Tarihi şehir merkezindeki noel pazarındaki tipik kırmızı çatılı tezgahlar, bademli bisküvi ve bir İskandinav punsch çeşidi olan glögg gibi spesiyaller yer alıyor. Dünyanın ilk açık hava müzesi olan Skansen’de de noel öncesi dört hafta sonu açık olan bir pazar bulunuyor.

Brüksel, Belçika

Her türlü hediyelik eşyanın bulunduğu ve 250 minik dükkanı barındıran Plaisirs d’Hiver adlı noel pazarında bir de luna park var. Bu parkta dönme dolaba binerek şehri yukarıdan izlemenizi tavsiye ederiz. Dünyanın en iyi çikolatalarının üretildiği söylenen Belçika’da ise enfes çikolataların her çeşidini noel pazarlarında bulmanız mümkün.

Berlin, Almanya

Noel gibi geleneksel günleri çok seven Almanların en iyi noel pazarını söylemek ise güç çünkü pazarların hepsi birbirinden görkemli ve renkli. Berlin’deki pazarlarda Fransız spesiyallerinden Avusturya mutfağına kadar uzanan seçenekler bulabilirsiniz. WeihnachtsZauber Gendarmenmarkt’ı ziyaret edebilir, kültürel etkinliklere de katılabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir