Dünyanın En Büyük Finans Merkezleri

11 Ekim 2018

Modern hayatın simgesi gökdelenler, şık giyimleri ile her anları dolu iş adamları, sular seller gibi çağlayan nakit akışı… Hepimizin gözünde canlanan bu sahneler sadece filmlerde değil; çoğu finans merkezlerinde rutin olarak görülen ve yaşanan durumlar. Peki, nereler buralar?

Yaklaşık 10 senedir dünya çapındaki finans merkezlerine yönelik araştırmalar yapan Londra merkezli Long Finance ve Z/Yen Grubu’nun yayımladığı “Küresel Finans Merkezleri Endeksi” raporunun sonuçlarını sizinle paylaşalım.

İşte dünyanın en büyük finans merkezleri:

  • Londra

Avrupa Birliği’nden ayrılması endişelere neden olsa da Londra, bir önceki sene olduğu gibi 2018’de de dünyanın en büyük finans merkezi olarak koltuğu kimseye kaptırmadı.

  • New York

Çok az bir puan farkıyla Londra’yı takip eden dev finans merkezi New York, önümüzdeki yıllarda birinciliği yakalayabilir.

  • Hong Kong

Çin’in güney kıyısında buluna  Hong Kong’daki finansal işlemlerin birçoğu yabancılar tarafından gerçekleştiriliyor. Londra ve New York gibi devlerle birlikte anılan Hong Kong, yabancı yatırımcıların gözdelerinden.

  • Singapur

Özellikle başarılı denizaşırı pazarı, esnek bankacılık sektörü, bilgi ve iletişim teknolojisine yaptığı yatırım ile sendikasyon kredileri bakımından önemli bir merkez olan Singapur, 4. sırada.

Bu da ilginizi çekebilir: Herkesin Çalışmak İstediği 10 Şirket

  • Tokyo

Japonya hükümetinin yaklaşık 10 yıl önce Tokyo’yu New York ve Londra ile kıyaslanabilir uluslararası finans merkezi haline getirme çabası işe yaramış gözüküyor.

  • Şangay

Çin ekonomisinin en güçlü merkezlerinden Şangay, yapılan araştırmaya göre bir önceki senekiyle aynı yerde, konumunu koruyor.

  • Toronto

Kanada’nın finans merkezi olan Toronto, küresel finans merkezleri arasında da önemli bir yerde. Nüfusun önemli bir kısmını yabancıların oluşturduğu Toronto, yüksek hayat standartları ile dünyanın yaşanabilecek en iyi yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Peki ya sağlıkta hangi ülke daha iyi: Dünyanın En Sağlıklı 5 Ülkesi

  • San Francisco

Kaliforniya’nın San Francisco eyaleti, ABD’nin en pahalı şehirlerinin başında geliyor. San Francisco’nun finans merkezi, ekonominin nabzının attığı bölge olmasının yanında şehrin merkezinde bulunmasıyla turistler için de cazibe noktası.

  • Sidney

Yurt dışı dil okulları bakımından en popüler şehirlerden biri olan Sidney, Avustralya’nın ekonomi devi.

  • Boston

ABD’nin en eski şehirlerinden biri olan Boston; finans, biyoteknoloji, bilgi teknolojisi, ticaret faaliyetlerinin yoğun olarak gerçekleştirildiği bir şehir. Dünyanın en önemli finans merkezleri sıralamasında 10. sırayı alan Boston, zengin kültürü ve teknolojiye yaptığı yatırımla gittikçe önem kazanıyor.

Telnoloji devrine ayak uydurun: Endüstri 4.O’da Kariyer

Bunlar da ilginizi çekebilir