Başarılı Liderlerin Basit Ama Etkili 10 Alışkanlığı

1 Haziran 2017
Başarılı Lider

İnternet sayesinde dünyanin dört bir yanındaki liderleri takip edebiliyor, hayatlarını ve günlük rutinlerini bizimle paylaştıkları kadarıyla izleyebiliyoruz.

Dünya tarihi boyunca başarılı olmuş yüzlerce ismin bazılarının son derece sıradan bazılarının da oldukça ilgi çekici pek çok günlük rutini, hiç aksatmadan yaptığı işleri ve alışkanlıkları var. Başarılı insanların her gün üşenmeden yaptıkları 10 basit alışkanlığı senin için bir araya getirdik. Bu alışkanlıkları hayatının bir parçası yapmaya bugünden itibaren başlayabilirsin.

1- ERKEN KALKARLAR

Richard Branson’ ın dünyanın sayılı uzay temalı şirketlerinden biri olan Virgin Galactics’ i kurmaya öğlene kadar yatağından çıkmadan uyuyup sonra da bütün gün evde pijamalarıyla dolaştığı bir günde aniden karar vermediğinde hemfikiriz değil mi? Evet dünyanin en başarılı insanlarından Richard Branson diğer başarılı pek çok insan gibi sabah beşte kalakarak güne erkenden başlayanlardan.

Zamandan kazanmak, telefonlar çalmaya, mesajlar gelmeye başlamadan o gün yapacaklarını zihninde sakince toparlamak ve güne dinç başlamak istiyorsan mutlaka erken kalkmalısın. Unutma zihninin en açık olduğu saatler uyandıktan sonraki ilk iki saat!

2- SPOR YAPARLAR

Bahaneye yer yok! Yaratıcılığını arttırmak, düşüncelerini berraklaştırmak ve enerjini yükseltmek istiyorsan hareket etmeli ve bedenini çalıştırmalısın. İstersen her sabah beşte kalkıp yaşadığın yere en yakın kapalı havuzda yüz, ister akşamları iş çıkışı koş, istersen de fitness salonunda ter dök. Başarının bir ucu masa başında ter dökmekten geçiyorsa diğer ucu da bedenini çalıştırmaktan geçiyor.

3- KENDİLERİNE ZAMAN AYIRIRLAR

Başarı her zaman cok çalışmaktan, gece yarılarına kadar bilgisayar başında uğraşıp durmaktan geçmiyor. Eğer fark yaratan ve ilham veren bir insan olmak istiyorsan, kendine zaman ayırmayı unutma. Seni rahatlattığını ve zihnini boşalttığını düşünüyorsan istersen saatlerce Playstation’ ın başından kalkma ya da yeni bir hobi edin. Her ne yaparsan yap ama mutlaka kendine zaman ayır, zihnini boşalt, stresten arın!

4- DAHA İYİ YENİLİRLER

Samuel Beckett’ in şu sözüne bayılıyoruz : “Hep denedin. Hep yenildin. Olsun. Yine dene. Yine yenil. Daha iyi yenil.” Günümüzde başarılı olarak andığımız ve takip ettiğimiz pek cok kişi geçmişte bir değil birçok defa hata yapmış, başarısız olmuş, işlerine son verilmiş, kimi zaman her şeyi sil baştan kurmak zorunda kalmış kişiler. İşler yolunda gitmediğinde asla pes etme ve tekrar risk almaktan korkma. Her yenilginin sana yeni deneyimler ve güçler kattığını hatırla. Ayağa kalk, üstünü silkele ve yoluna devam et.

5- KAYNAKLARINI PAYLAŞIRLAR

Destek olmak isteyebilecegin sivil toplum kuruluslarini araştır. Çocuklar, doĞa, eĞitim, sağlık, sokak hayvalanları ve benzeri alanlarda çalışan sivil toplum kuruluşları ile iletişime geç ve bu kuruluşlarla elinden geldigince kaynaklarını paylaş. Topluma faydalı kuruluşlara maddi ve manevi destek vermek, boş vakitlerinde gönüllü olarak bu kuruluşlarda çalışmak hem mutluluk seviyeni arttırır hem de diğer alanlardaki başarı ve yaratıcılık seviyene katkıda bulunur.

6- DERİNLEŞİRLER

Günümüz dünyasında hızlı olmak ve aynı anda birkaç işi birden yapmak (ya da yapmaya çalışmak) doğal olmaya basladı. Ancak eğer başarılı olmak istiyorsak özellikle bizim için önemli  konuların üstünde çalışırken odaklanmalı ve derinleşmeliyiz, akıllı telefonlarımızı sessize almalı ve tek bir konuya odaklanarak o konuya olan haklimiyetimizi arttırmalıyız. Bazen günlerce ya da aylarca tek bir alanda okumalar yapmalı, videolar izlemeli ve bilgimizi derinleştirmeliyiz.

7- KENDİLERİNE DESTEK OLANLARA TEŞEKKÜR ETMEYİ UNUTMAZLAR

Başarına katkıda bulunan kişileri gözden geçir ve onlara teşekkür etmeyi hiçbir zaman atlama. Bunu bazen küçük bir mail bazen de maddi bir ödül ile yapabilirsin. Önemli  olan ertelemeden o kişinin katkısının senin tarafından fark edildiğini göstermendir. Bunu yaparsan etrafındakilerin sana desteği katlanarak artacaktır.

8- HER GÜN ÖNCELİKLERİNİ YENİDEN DEĞERLENDİRİRLER

Hedefine giden yoldan çıkmak istemiyorsan her gün önceliklerini gözden geçir, revize et ve yoluna devam et. Çok hızlı bir zamanda yaşıyoruz ve her gün yeni sorumluluklarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Yoldan sapmamanın tek şartı güne başlarken seni ana hedefine ulaştıracak önceliklerini gözden geçirip yeniden sıralamak ve bu öncelikleri teker teker yerine getirmek.

9- HAYIR DEMEKTEN ÇEKİNMEZLER

Kim bilir kaç defa sadece alışkanlıktan, bir an bile düşünmeden karşındaki kişiye söz verdin ve sonrasında biraz durup düşününce pişman oldun? Bu durumun tekrarlanmasını istemiyorsan, sadece söz verdiğin için sana faydası olmayan islerle zamanini ve enerjini harcadığını düşünüyorsan ‘Hayır’ demeyi öğren. İlk başlarda kolay olmayacaktır ancak bunu yaptıkça alışacaksın ve çevrendekiler ile çok daha verimli bir ilişki kuracaksın.

10- GERİYE DÖNÜP GÜNÜ DEĞERLENDİRİRLER

24 saat sana yetmiyor, gün içinde onlarca karar alman, pek çok isi aynı anda yapman, toplantıdan toplantıya koşman gerekiyor olabilir. Yaşamın bu hızlı döngüsü içinde kaybolmamak için günün sonunda geri dönüp yaptıklarını ve aldığın kararları değerlendir, neyi daha farklı yapsaydın daha iyi sonuçlar elde edebileceğini düşün. Bu değerlendirme ileride daha doğru adımları atabilmen için çok iyi bir antrenman olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir