Sporda Rekabet Konulu 3 Film: Ford Vs Ferrari, Rush, Borg vs McEnroe

19 Temmuz 2020

Sinema dünyasında spor konulu filmlerin sayısı oldukça fazla. Sporda asla pes etmemek ve çok çalışmak gerektiğinin altını çizerek izleyicileri motive eden bu filmler sinema tarihinde de haklı bir üne sahip. Biz de hem sporu hem sinemayı seven kişilerin mutlaka izlemesi gereken sporda rekabet konulu filmleri Hemington blog okurları için mercek altına aldık.

Asfaltın Kralları: Ford Vs Ferrari

2019 yılı yapımı, James Mangold’un yönetmenliğini yaptığı, başrollerini beyaz perdenin yetenekli aktörleri Matt Damon ve Christian Bale’in paylaştığı, içinde geçtiği zamanların ruhunu iyi yansıtan bir film. Film, 1966 yılında düzenlenen Le Mans 24 Saat Yarışı’nın gerçek hikayesini konu alıyor. Henry Ford II ve Lee Iacocca ikilisi, tuhaf ancak hırslı ve kararlı bir grup olan Amerikalı mühendis ve tasarımcıdan sıfırdan bir otomobil yapmalarını ister. Otomotiv vizyoneri Carroll Shelby (Matt Damon) ve İngiliz şoförü Ken Miles’ın (Christian Bale) başını çektiği ekip, uzun yıllardır pistlere egemen olan Ferrari’yi Fransa’da düzenlenen 1966 Le Mans Dünya Şampiyonası’nda alt etmek için işe koyulur. Filmin araba yarışlarının ekseninde dönse de aslında bir yarış filminden çok daha fazlası. Filmin arka planında, zamanın önemli araba markalarının rekabeti, amaçları ve ideallerine ilişkin bir hikaye üzerinden bir dönemin sosyal yapısı tüm detaylarıyla anlatılıyor.

Zafere Hücum: Rush

Otomobil yarışlarına ve Formula 1’e ilgili duyuyorsanız Oscar ödüllü Ron Howard’ın yönettiği Zafere Hücum filmini mutlaka izlemenizi tavsiye ederiz. Avusturyalı F1 yarışcısı Niki Lauda ve İngiliz rakibi James Hunt arasındaki rekabeti konu alan filmin başrollerini Chris Hemsworth ve Daniel Brühl paylaşıyor. Film,

Formula 1’in altın dönemi denilen 1970’lerde geçiyor. 1976 yılında gerçekleşen Alman Grand Prix yarışında Niki Lauda’nın kullandığı Ferrari ikinci roundun sonunda yaşadığı bir sorun nedeniyle yarış dışı kalır ve birincilik ezeli rakibi James Hunt’a gider. İki yarışçı arasında italyan Grand Prix’i ile başlayan mücadele diğer yarışlarda katlanarak devam eder. Hedef dünya şampiyonluğudur. Temposu bir an olsun düşmeyen bu filmi çok seveceksiniz.

Borg vs McEnroe

Shia Labeouf ve Stellan Skarsgård’ın başrolünde olduğu 2018 yapımı film efsane tenisçiler Björn Borg ve John Mcenroe mücadelesini konu alıyor. Profesyonel sporcuların spor sahalarında gösterdikleri performanslarıya izleyicilere ilham veren film 1980’deki Wimbledon Açık Tenis Turnuvası’nın final maçıyla açılıyor. Film boyunca sık sık geriye dönüşlerle her iki oyuncunun çocukluk yıllarından başlayarak tarihi karşılaşmaya kadar geçirdikleri değişimlere, olgunlaşma yolunda yaşadıkları sıkıntılara, sosyal yaşamlarına ve sporcu kimliklerine değiniliyor. Film içinde barındırdığı psikolojik ve duygusal öğelerden dolayı spor filmleri arasında öne çıkıyor. Sporu konu alan filmlerinin yanı sıra dram filmlerinden de zevk alanların mutlaka seyretmesini öneririz.

Bunlar da ilginizi çekebilir