2019’un en iyi moda sergileri

6 Şubat 2019

Moda sever misiniz? Peki ya sanat? Bu iki tutku dolu kavramı aynı anda çok mu seviyorsunuz? Eğer cevabınız “Evet” ise bu yazı sizin için. Dünyanın çeşitli ülkelerinde bu yıl içinde gerçekleşecek moda sergilerini okurlarımız için derledik. Yüksek doz avangart sanat için seyahat rotası belirlemek isterseniz bu yazı size ilham verecektir.

Christian Dior: Designer of Dreams

Bol miktarda kumaş gerektiren Christian Dior’un giysileri, yıllarca süren sıkıcı ve fonksiyonel kıyafetlerin ardından modaya yeniden fantezi getirdi ve Paris’in uluslararası moda başkenti statüsünü bir kez daha kurdu. Londra’daki V&A Müzesi “Christian Dior: Designer of Dreams” başlıklı sergiye ev sahipliği yapacak. Sergi, müzede Alexander McQueen’den beri düzenlenecek en büyük moda sergisi olma özelliği taşıyor. 2 Şubat’ta açılacak, 14 Temmuz’a kadar açık kalacak.

Virgil Abloh: Figures of Speech

Chicago Modern Sanat Müzesi, açacağı sergiyle OFF-WHITE ‘un yaratıcısı Virgil Abloh’u tanıtıyor. Abloh medyayı, görsel sanatçıları, müzisyenleri, moda tasarımcıları ve mimarları birbirine bağlayan bir uygulamaya öncülük ediyor. Amerikalı rap sanatçısı Kanye West’in yaratıcı ekibinde yer alan ve geçen yıl Milano’da Louis Vuitton’ın erkek giyim bölümünün sanat yönetmeni oldu. İKEA ile gibi şirketlerle ortak çalışmalar yürüten, tasarımları dünyada oldukça rağbet gören Virgil Abloh, Figures of Speech sergisiyle 10 Haziran – 22 Eylül tarihleri arasında Chicago’da.

Off the Wall: American Art into Wear

Philadelphia Sanat Müzesi, esasen ressam ve heykeltıraşların sanat eserlerinden oluşan formlara yer vermektedir. 1960’lardan ve 1970’lerden gelen sanatçıların eserlerini içeren bir Amerikan hareketi olarak doğan “Art to Wear”e odaklanan sergiyle sanat müzesi moda ve sanatı bir araya getiriyor. Kasım ayında açılacak olan sergi Mart 2020’ye kadar açık kalacak.

Exhibitionism

New York’ta 1969 yılında Moda Teknoloji Enstitüsü tarafından kurulan FIT Müzesi, yenilikçi ve ödüllü sergileriyle özel bir moda müzesidir. Müze, 1970’lerden bu yana 200’den fazla sergiye ev sahipliği yapmıştır ve “Exhibitionism” sergisi, sanat ve moda arasındaki ilişkiyi inceleyen çığır açan bir sergi olarak yorumlanıyor. Sergideki her çalışma; yapımından orijinal fotoğrafları ve kıyafetlerin önemini açıklayan, ilgi çekici, “perde arkası” metinleriyle izleyiciye sunulacak. 8 Şubat’ta açılacak olan sergi 20 Nisan’a kadar görülebilir.

Ultracontemporary

Gucci, Iris van Herpen ve Comme des Garçons’un tasarımlarını içeren sergi, modanın giderek daha çeşitli bir küresel topluma nasıl yanıt verdiğini araştırıyor. Siluet, desen ve kumaş çeşitliliği ile Ultracontemporary, bugünün modasının günümüzdeki etkisini yansıtmak için lüks, ticari ve sokak stillerini nasıl birleştirildiğini gösteriyor. Geçen yıl 27 Ekim’de Phoenix Sanat Müzesi’nde açılan sergi 24 Mart’a kadar açık kalacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir