Triko Kıyafetlerine İyi Bakmanın 10 Yolu

21 Haziran 2017

Hepimizin hayatında en az bir defa en sevdiği triko kazağı yanlışlıkla fazla sıcak suda yıkandığı için beş yaşındayken giydiğimiz kazaklarımızın boyutuna gelecek kadar küçülmüştür. Kim bilir kaç tane trikomuzun şekli yanlış şekilde kurutulduğu için bozulmuş ve tarafımızdan dolabımızın en dip köşesine bir daha giyilmemek üzere atılmıştır. İşte bu ve benzeri durumlarla karşılaşmak istemiyor ve severek giydiğimiz trikolarımızı uzun yıllar kalitesi bozulmadan kullanmaya devam etmek istiyorsak triko bakımı ile ilgili birkaç temel noktayı öğrenmemizde fayda var.

Kural 1- Yıkama talimatını oku ve trikonu burada yazanlara uyarak yıka. Talimatta yazan yıkama derecesini her zaman dikkate al, eğer nasıl yıkayacağınla ilgili şüphen varsa risk alma ve en yakın kuru temizlemecinin yolunu tut!

Kural 2- Trikonu yün deterjanı ile elde yıka. Makinede yıkamak trikonun geri döndürülemeyecek şekilde çekmesine sebep olabilir.

Kural 3- Trikonu asla kurutma makinesinde kurutma, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamasına özen göstererek sererek kurut ( asarak kurutmak şeklinin bozulmasına sebep olabilir).

Kural 4- Trikonu yıkarken beyazlatıcı ya da renk ağartıcı ürünler kullanma. Bu ürünler hem renginin bozulmasına hem de trikonun yıpranmasına sebep olabilir.

Kural 5- Trikolarını mutlaka düşük derecede ütüle. Yaka düğmelerinin olduğu kısımlar, kol ve etek ucundaki desenli kısımların parlama yapmaması için bu bölgelerin üzerine nemli bir bez koyarak ütülemeni tavsiye ederiz.

Kural 6- Trikolarını dolabında muhafaza ederken güvelere karşı önlem al. Güvelerden korunmak için naftaline alternatif olarak pek çok doğal yöntem kullanabilirsin: lavanta keseleri, kurutulmuş limon kabukları, tarçın çubukları, kalıp sabun güvelerin trikolarına yaklaşmasını engelleyecek güzel kokulu ve doğal çözümlerden sadece birkaç tanesi.

Kural 7- Trikolarını asarak değil katlayarak muhafaza etmeye özen göster. Asmak trikonun şeklinin bozulmasına ve sarkmalara sebep olabilir.

Kural 8- Yün ve kaşmir içerikli trikoların topaklanmasına engel olmak için çanta ve kemer gibi aksesuarlarına sürtünmemesine dikkat etmelisin.

Kural 9- Kumaş, deri, alkantara kombinli ürünlerini yıkamamalı, sadece kuru temizlemede temizlettirmelisin.

Kural 10- Son olarak aynı triko kazağı çok sık giymemeye ve yıkamamaya özen gösterirsen o çok sevdiğin trikolarını yıllarca kalitesi bozulmadan ve ilk aldığın günki gibi yeni bir şekilde kullanmaya devam edebilirsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir