Dünyanın En Lezzetlileri: Mıchelin Yıldızlı Restoranlar

2 Ocak 2019

Dünyanın en iyi restoranlarının aldığı Michelin yıldızı; gastronominin en prestijli ödülü, global çapta bir kalitenin simgesi. Michelin yıldızlı restoranlar hangileri, bazılarını bu yazıda tanıtacağız ama önce bu ödül nedir, ne zamandan beri ve niçin hayatımızda, hikayesine bakalım.

Michelin Yıldızı ve Michelin Rehberi Nedir?

Son yıllarda dijital dünyada sıklıkla duyduğumuz “içerik pazarlaması”nın ilk örneklerinden desek? 1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin başındaki Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine faydalı olacak bir rehber hazırlar. İki kardeş Michelin’in müşterilerine konaklayıp yemek yiyecekleri, aynı zamanda araçlarını tamir ettirecekleri ve benzin alabilecekleri mekanları belirlerler.

Michelin rehberindeki mekanlar zamanla artınca puanlama sistemine geçilir. Bu puanlama da yıldızlarla yapılır. En yüksek puan 3 yıldızdır ki bu sistem hala geçerli. Bugünün gizli müşterisi gibi kim olduğunu ve hangi amaçla mekana gittiğini belirtmeyen Michelin tat avcıları tarafından aday restoranlar gezilir. Yıldızlar 1 sene boyunca geçerlidir ve her sene yapılan kontrollerle mekanın yıldızları azalabilir ya da artabilir. Bu adil sistem hala devam etmekte ve bu yüzden Michelin yıldızlı restoranlar kalitelerini sürdürebilen yerler olmak zorunda.

 Michelin yıldızları; kaliteli malzeme, pişirme konusunda ustalık, yaratıcılık, müşterinin ödediği ücretin karşılığını tam anlamıyla alabilmesi ve kalite standartlarının korunması kriterlerine göre verilir.

Michelin Yıldızı Alan Restoranlardan Bir Demet

1.      Narisawa, Tokyo

Şef Yoshihiro Narisawa’nın Japon mutfağında harikalar yarattığı Narisawa, 2 Michelin yıldızına sahip. Tokyo’daki organik ürünlerin menüye hakim olduğu restoranın Kobe bifteği çok ünlü.

  • Restaurant Gordon Ramsay, İngiltere

Şef Gordon Ramsay’in dünyaca ünlü restoran zincirlerinden biri olan Restaurant Gordon Ramsay, 3 Michelin yıldızına sahip. Bu tam not almış restorana takım elbise ile gitme zorunluluğu var. Leziz yemekler ise Michelin yıldızı alan tek kadın şef Clare Smyth’in önderliğinde hazırlanıyor.

3.      Al Mahara, Dubai

Burj Al Arab Oteli’nde bulunan Al Mahara Restaurant, sadece 2 Michelin yıldızı ile değil; mekanın neredeyse her tarafını kaplayan dev akvaryumundaki binlerce deniz canlısı ile de çok ünlü. Şef Nathan Outlaw, burada adeta şov yapıyor.

4.      Noma, Kopenhag

Şef Rene Redzepi’nin 3 Michelin yıldızını kaptığı restoran, İskandinav mutfağının en nadide örneklerini sunuyor. Burada yediğiniz yemekler sadece o mevsimin sebze ve meyveleri oluyor. Ayrıca Nordik bölgesinin dışından hiçbir ürün restoranın mutfağına giremiyor.

5.      T’ang Court, Şangay

Şef Justin Tang, 3 yıldızlı restoranında Çin mutfağının yerel tatlarını alışılmadık görsellikte yemeklerle buluşturuyor. Rezervasyon için bile aylarca bekleyenler var.

6.      The Fat Duck, Bray

İngiltere’nin Bray ilinde, moleküler gastronominin hakim olduğu menüleri ile eşsiz bir deneyim sunan restoran 3 Michelin yıldızına sahip. Yaratıcılık konusunda çığır açan The Fat Duck, iPod ile servis ettiği deniz mahsulünü okyanus sesini dinleyerek yemenizi isteyebiliyor.

7.      Alinea, Chicago

3 kez Amerika’nın en iyi restoranı seçilen Alinea da şaşırtıcı mekanlardan. Elma şeklinde içi helyum dolu bir balonun menülerinde olduğunu söylesek? 3 Michelin yıldızlı restoranlar arasında kendisi de. Bu da ilginizi çekebilir: Dünyanın En “Marka” Beş Lüks Oteli

Bunlar da ilginizi çekebilir