DÖRT DÖRTLÜK BİR STİLDEN UZAKLAŞTIRAN 4 HIRKA KOMBİNİ HATASI

7 Mayıs 2018
Dört Dörtlük Giyinme

DÖRT DÖRTLÜK BİR STİLDEN UZAKLAŞTIRAN 4 HIRKA KOMBİNİ HATASI

Akşam serinliklerinde, havalar ısınmaya ve soğumaya başladığında, kışın buz kesen soğukları karşısında, kısacası kavurucu yaz sıcakları dışında her dönem gardırobunun kahramanıdır hırkalar. Ofis stilinden günlük giyime, iyi bir hırka nasıl olmalı, ideal hırka duruşu nedir, Stil Sahibi Erkeğin Hırka Rehberi yazımızda belirtmiştik.

Hırkalar, çok parçalı giyimin yıldızları. Fakat hırka kombinlerinde yapılan hatalar nedeniyle kaliteli bir stilden uzak, kaotik bir giyim tarzı yaratılabiliyor. İşte iyi giyinmeyi bilen bir erkek olarak kaçınman gereken hatalar:

  1. Malzeme Uyumsuzluğu

Girişte de belirttiğimiz gibi hırkalar, değişken hava koşullarına uyan parçalar. Tam da bu yüzden farklı malzemelerden üretilen hırka çeşitlerini tanıman lazım. Örneğin yün hırkayı baharlık, yazlık hırkayı kalın pantolonla kombinlemek en çok yapılan hatalardan biri.

Kaşmir hırkalar, hem sıcak tutar hem de nefes alan yapıları nedeniyle terletmez. Bu nedenle farklı hava koşulları için ideal bir tercihtir. Aynı şekilde ince ve kalın olarak dokunabilen iyi kalitede pamuklu hırkalar da seni asla hayal kırıklığına uğratmaz.

İlgini çekebilir: Ege Pamuğu ile Gelen Saf Şıklık

  1. Sportifi Salaşlık Sanmak

Günlük stilinde sportif bir görünüm hoşuna gidiyor olabilir. Bu, omuz dikişleri aşağıya düşen, sarkık bir hırkayla daha cool bir görünüm yaratacağın anlamına gelmiyor. Hem şık hem de sportif bir görünüm istiyorsan, şal yaka hırkaları tercih etmelisin.

Unutma, hırkanın kalıbı modeline göre değişmez. Omuz dikişleri tam omuzda, önünü kapattığında boyu, belini kapatacak uzunlukta olmalı. Altına ister kumaş pantolon giy ister denim, bu kural değişmez.

  1. Koyu Renk Takıntısı

Hırka alternatifleri, sadece malzemeleriyle değil; renkleriyle de geniş bir yelpazeye sahip. Evet, koyu renkler her zaman asildir ama mevsime uygun renk alternatifleriyle tekdüze bir stilden uzaklaşabilirsin.

Siyah, kahverengi, lacivert ve hakiler kış için mükemmel seçimlerken, mavi, yeşil, hardal, ten rengi ve pembe, ilkbahar-yaz mevsimlerinde stilini aydınlatacak renklerdir. Pastel tonlardaki pamuklu hırkaları yazlık kanvas ve denim pantolonlarla rahatlıkla kombinleyerek ferah ve enerjik bir tarz yakalayabilirsin.

  1. Modele Uygun Kombin Yapamamak

Fermuarlı, düğmeli, uzun ya da şal yaka hırka… Mükemmel bir görünüm elde etmek için hırka modelleri ile kombinleyeceğin parçaları doğru seçmen gerek.

  • Business gömleğin üzerine giyeceğin şal yaka bir hırkayı cekete alternatif olarak düşünebilirsin. Ofis stiline uygundur. Ekoseli gömleklerinin üzerine giyeceğin şal yaka hırka ile günlük stiline sıcaklık katabilirsin.
  • Şal yaka ve fermuarlı hırkaları blazer ceketlerin içine giymek, erkek stiline yapılan büyük bir darbedir. İki hırka tipi de dış giysi olarak iyi alternatiftir.
  • Düğmeli hırkayı ceketinin içine giyerek yelek-takım elbise şıklığına alternatif yaratabilirsin. Fakat düğmelerin büyük olması seni erkeksi bir görünümden uzaklaştırır, dikkat! Ayrıca ceketin altına giyeceğin klasik tarzını taçlandıracak hırka, kesinlikle bol kesim olmamalı.

Okumak istersin diye düşündük: 15 Stil Hatası

Bunlar da ilginizi çekebilir