STİL SAHİBİ ERKEĞİN HIRKA REHBERİ

15 Ekim 2017

[dropcap]Havalar[/dropcap] aniden soğudu ve artık biraz daha sıkı giyinmenin zamanı geldi. Hırka özellikle mevsim geçişleri için çok iyi bir alternatif. Hava durumunda ani değişiklikler olması halinde giyilip, çıkartılabildiği ve bir erkeğin stiline çok şık bir dokunuş yaptığı için her zaman tercih ediliyor. İçinde bulunduğumuz mevsimde hırkanın kullanımı cekete kıyasla biraz daha kolay ve pratik. Örneğin yanımızda taşımak istemediğimiz zamanlarda arabada bırakabilir ve bir ceket gibi kolay kolay kırışmaz, zarar görmez. Hava serinlediğinde rahatça üstümüze geçirebilir, sıcak hissettiğimizde çıkarırız ve son olarak bir ceketin içine giydiğinde de ağırlık yapmaz ve rahatsızlık vermez.

Sonbahar-Kış sezonu da başladığına göre önümüzde çeşit çeşit hırka alternatifi var. Fermuarlı-düğmeli, kalın-ince, yün, ipek, kaşmir, pamuklu… Peki hem sıcacık hissedip hem de şık görünmek isteyen bir erkek nasıl hırkalar tercih etmeli, bunları nasıl kombinlemeli biliyor musun?

Hırka ile Şıklığını Taçlandırman İçin Birkaç Öneri

-Kışın zamanımızın büyük bir kısmının kapalı mekanlarda; arabadan ofise, eve ya da bir restorana biçiminde geçtiğini düşünürsek çok kalın yün hırkaların fazla tercih edilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu tarz kalın hırkalarda tercihin bir nevi ‘ceket’ gibi de kullanılabilecek şekilde olanlardan yana olmalıdır.
Bu durumda ince merino yününün yanında ipek, kaşmir ve pamuk kullanarak üretilmiş bir hırka ile aradığın konforu yakalayabileceğini söyleyebiliriz.

-Hırka düşündüğünden çok daha fazla parça ile kombinlenebilir! Kaliteli bir hırkayı şık bir gömleğin üstüne giyebildiğin gibi, spor bir ceketin içine ya da denim pantolon ve tişört ile giyebilirsin.

-Peki iyi bir hırka modeli nasıl olmalıdır? Öncelikle hırkanın düğmeleri kapatıldığında, boyu belini kapatacak uzunlukta olmalıdır. Ayrıca fermuarlı ve ufak düğmeli hırka modelleri tercih edilmelidir. Çok büyük ve yuvarlak düğmeli hırkalar feminen bir görüntü yaratırlar.

-İdeal hırka duruşu rahat ancak sarkık olmayan duruştur. Omuz dikişi tıpkı gömlek, ceket ve kabanda olduğu gibi tam omzunda bitmeli, omzundan aşağı doğru sarkmamalıdır. Daha rahat ve bol hırkalar giymek isteyenler şal yakalı modelleri tercih edebilirler.

-Renk seçimininde gardrobunun ihtiyaçlarını dikkate almalısın ancak sıkıcı bir görünümden de kaçınmalısın. Siyah, gri ve lacivert gibi tonlar özellikle iş ortamında çok kurtarıcı olacaktır. Ancak tarzına biraz değişik ve şık bir dokunuş yapmak istersen aşırı parlak olmayan fakat seni stil sahibi gösterecek bordo, yeşil, taba gibi renkleri de gardrobuna eklemelisin.

Unutma ki hırka söz konusu olunca kalite her şey! Doğru renk, ideal kalıp, doğal ve kaliteli iplik ile bir araya gelince şık gözükmeyecek bir hırka düşünemiyoruz. Bedenin ve ihtiyaçların için en doğru seçimi yapar, doğru aksesuar ve ayakkabı ile bir araya getirirsen hem hırka ile ilgili tüm kalıpları yıkarsın hem de hırkanın konforundan keyifli bir şekilde faydalanabilirsin.

Bunlar da ilginizi çekebilir