Yüz Tipinize Uygun Güneş Gözlüğü Önerileri

1 Mayıs 2019

Nasıl ki kıyafet seçiminiz sadece beğenilerinize göre değil; vücut tipinize göre de olmalı, güneş gözlüğü alırken de gözlüğün yüz tipinizle uyumu kusursuz görünüm için elzemdir. Güneş gözlüğü modellei o kadar çok ki hangisi size yakışır, hangisi komik durur karar vermek zor olabilir. Yüz tipinize göre erkek güneş gözlüğü modelleri rehberimizle ideal orantıyı yakalayabilirsiniz. Yüz şeklinize göre saç kesimi modelleri yazımızı okumanızı da tavsiye ederiz.

Yüz tiplerine göre güneş gözlüğü modelleri için öneride bulunmadan genel olarak bilmeniz gerekenleri sıralayalım:

  • Çerçeve yüzünüzden taşmamalı ya da içeride kalmamalı.
  • Kemerli buruna gözlük modelleri arıyorsanız gözlüğün köprüsünün alçak olmasına dikkar edin. Uzun ve büyük burunlar için de geçerli.
  • Yüzünüz uzunsa gözlüğün sapları alçakta olmalı.
  • Güneş gözlüğünüz kaşlarınızı tamamen kapatmamalı.

Oval Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

İdeal yüz tipi olarak bilinir. Yüzünüzün uzunluğu elmacık kemiklerinizin genişliğinden fazladır. Hemen hemen tüm erkek güneş gözlüğü modelleri size yakışır. Çok geniş çerçeveli modeller yüzünüzün ideal orantısını bozacağından bunlardan uzak durmanız yeterli.

Yuvarlak Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Köşeli, geometrik formlu güneş gözlükleriyle yüzünüzün yuvarlaklığını dengeleyebilirsiniz. Aşağıya doğru genişleyen modellerden ve damla güneş gözlüklerinden uzak durmalısınız. Gözlüğün sapı kalın olursa yüzünüz daha uzun gözükür, bu da aklınızda olsun.

Kare Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Alnınız ve çeneniz köşeli ve belirginse kare yüz şekline sahipsiniz demektir. Yüzünüzdeki bu sert köşeleri orantılamak için yuvarlak gözlük modellerine bakmalısınız. Kesinlikle kare ve dikdörtgen çerçevelerden uzak durmalısınız. Teninizin rengiyle kontrast oluşturacak çerçeve renklerinden de uzak durun ki dikkatler çenenize yoğunlaşmasın. Olabildiğince yumuşak ve soft gözlükleri tercih edin.

Tam size göre: Yeni Sezon Maui Jim Gözlüklerle Yeni Bir Tarz Yakalayın

Dikdörtgen Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Alnınız çıkık ve çeneniz sivriyse köşeli güneş gözlüğü modelleri yüzünüzü dengeler. Küçük ve dar çerçeveli güneş gözlüklerinden kaçınmalısınız. Göz çevrenizden büyük gözlüklerle dikkatleri yüzünüzün uzunluğundan kenarlara çekebilirsiniz.

Elmas Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Elmacık kemikleriniz yüzünüzün en geniş kısmı ise, çene ve alnınız darsa elmas yüz tipine sahipsiniz demektir. Güneş gözlüğünün çerçevesinini üst tarafının belirgin olması, sapının alçakta olmaması gerekir. Oval hatlı güneş gözlüğü modelleri size yakışır. Damla ve pilot güneş gözlüğü modellerinin yanı sıra yumuşak kareli çeerçeveleri de düşünebilirsiniz. Elmacık kemiklerinizden geniş bir gözlük sizin için facia olur.

Kalp Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Alnınız geniş, elmacı kemikleriniz yüksekte ve çeneniz darsa kalp yüz şekline sahipsiniz demektir. Çerçevenin üst kısmı kalın ve detaylı olmayan köşeli gözlükleri tercih edebilirsiniz. Yuvarlak camlı güneş gözlükleri de yüzünüzü daha orantılı gösterir. Çerçevenin üstünün ince, altının kalın ya da koyu olması elmacık kemiklerinizin altında kalan bölgeye dikkati çeker, öneriyoruz.

Üçgen Yüz Tipine Uygun Güneş Gözlüğü Modelleri

Alnınız dar, çeneniz genişse üçgen yüzünüz var demektir. Dikkati yukarıya çekmek için kalın ve üst kısmı detaylı çerçeveli gözlükleri tercih etmelisiniz. Yarım çerçeve de dar olan kısma hacim katacağından size yakışır.

Bu da ilginizi çekebilir: Yüz Hatlarınıza Uygun En Şık Sakal Modelleri

Bunlar da ilginizi çekebilir