UZUN BOYLU GÖZÜKMENİN 6 KURALI

15 Ocak 2018

[dropcap]Bir[/dropcap] erkeği çekici kılan pek çok faktör var: dış görünüşü, giyim tarzı, ses tonu, ilgi alanları, zekası, espiri anlayışı, nezaketi, gülüşü, dişleri, kullandığı parfüm… Bu özelliklerin her biri kendi başına elbette çok önemli ve kıymetli. Ancak erkeklerin bir yapısal özelliği var ki, pek çok durumda diğerlerinin önüne -ilk görüşte- geçiyor. O özellik başlıktan da anlayabileceğin gibi, uzun boylu olmak. Ortalamanın üstünde bir boya sahip olmak, bir erkeğe biriyle ile ilk defa tanışma anında ya da bir ortama ilk girişinde her zaman avantaj sağlıyor. Ancak bu avantaja sahip olmayan erkekler için de dünyanın sonu gelmiş değil. Bedenini ideal biçimde kullanarak ve vücut yapına en çok yakışan kıyafetleri giyerek açığı kapatmak ve böylece istenilen etkiyi yaratmak düşündüğünden daha kolay.

 

1- Ayakkabıların pantolonuna zıt renkte olmamalı

Ayakkabıların ne kadar pantolonunla uyumlu renkte olur ve az dikkat çekerse bacak boyun o kadar uzun gözükür. Tam tersini yapman halinde ayakkabının rengi dikkat çeker, görüntüyü net bir şekilde keser ve bacaklarının kısa gözükmesine sebep olurlar. Örnek vermek gerekirse beyaz sneakerlar son yıllarda çok popüler olmakla birlikte kısa boylu erkeklerin koyu renkli denim pantolonların altına giymemesi gereken bir ayakkabı türüdür. Ne kadar ayakkabı-pantolon uyumu, o kadar uzun boylu gözükmek demek

 

2- Kaban seçerken uzun modelleri tercih et

Boyu üst bacağının yarısına kadar gelen, uzun modelli kabanlar üst bedenini olduğundan daha uzun gösterir. Burada yine dikkat edilmesi gereken nokta renk uyumudur. Kabanın rengi kıyafetinin gerki kalanı ile kontrast oluşturmamalıdır.

 

3- Aksesuar kullan

Doğru seçilmiş ve kombinlenmiş bir aksesuar seni zevk sahibi bir erkek olarak göstermekle kalmaz, aynı zamanda daha uzun boylu gözükmeni de sağlar. Şapka veya atkı kullanımı dikkatleri baş ve boyun bölgesine çekerek daha uzun bir imaj çizilmesine katkıda bulunur. Pantolon ile uyumlu renkte çorap giymek de bacak boyunun daha uzun gözükmesini sağlar. Fazla kalın olmayan, gömlek ve pantolon rengiyle uyumlu renkte kemer kullanmak, bedenin yarıdan kesilerek kısa gözükmesini engeller.

 

4- Pantolon boyuna dikkat!

Pantolon paçasının kesinlikle dökümlü olmaması önemli. Kısa veya orta boylu erkeklerde dökümlü paça hem daha kısa boylu hem de daha dağınık bir imaj çizilmesine sebep olur. Aynı şekilde düşük belli pantolonlar yerine normal bel yüksekliğindeki pantolonları tercih etmek, beden boyunu uzatır. Son olarak hatırlatmadan geçmeyelim: eğer pantolonunun boyu uzunsa asla paçasını kıvırarak giyme; mutlaka terziye giderek paça boyunu uygun şekilde kısalttır.

 

5- Kat kat giyin

Birkaç farklı parçayı üst üste giymenin soğuk havalarda pek çok avantajı var. Bunların birincisi girdiğimiz ortamın sıcaklığına göre üstümüzdekilerden birini çıkarmak ya da giymekse bir diğeri de üst bedenimizi olduğundan daha geniş ve uzun göstermesidir. Renk seçiminde içimize giydiğimiz parçanın en açık, üstüne giydiklerimizin ise daha koyu tonlarda olması bedenimizi daha yapılı gösterir. Örneğin beyaz bir gömleğin üstüne gri bir hırka en üste de siyah bir ceket veya kaban giymek göğsünü ve omuzlarını genişletir, üst bedeninin daha slim gözükmesini sağlar ve bu görüntü boyunun olduğundan daha uzun görünmesine katkıda bulunur.

 

6- Uyum önemli

Renk ya da aksesuar seçimlerinde uyuma dikkat et. Aşırıya kaçan renk kontrastlarına yönelmek, fazla dikkat çeken çorap, kemer gibi aksesuarlar kullanmak ya da bedeni veya bacak boyunu çok dikkat çekici bir biçimde ortadan bölen herhangi bir kemer, düşük bel pantolon ya da genel renk uyumsuzluğu, boyunu daha kısa gösterecektir. Bu sebeple bacak ya da beden boyunu bölecek parçalardan uzak durman önemli.

Stil sahibi olmak ve bedenini olabileceği en iyi şekilde göstermek gördüğün gibi hiç de zor değil. Tek ihtiyacın, birkaç püf noktayı bilmek ve bunları uygulamak. Kısa boylu bir erkek olduğunu düşünüyorsan ve bu yazımızı okuduysan, şu andan itibaren kıyafetlerini yukarıda paylaştığımız kurallara uyarak kombinlemeye çalış. Sonuçtan memnun kalacağına eminiz. Son olarak eklemeden geçemeyelim: her zaman omuzların geride, çenen yukarıda ve sırtın dik olsun 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir