Kalite ve Doğallık Merino Yününde

2 Haziran 2017
Merino Yünü

Yıllarca süren araştırmalar ve geliştirilen teknikler sonucu üretilen merino yünü, şimdiye kadar yünle ilgili tüm bildiklerimizi unutturacak cinsten. Bu yünden üretilen extrafine iplikler ile sadece triko kazak ve hırka değil, takım elbiseden spor giysilerine, bebek kıyafetlerinden nevresim takımlarına kadar aklına gelebilecek her türlü tekstil ürünü yaratılabiliyor.

Dünyada en kaliteli merino yünü Avustralya’ da yaşayan merino koyunundan, yıllar içinde geliştirilmiş kadim ve modern yöntemlerin harmanlandığı en yüksek seviye teknikler kullanılarak üretiliyor ve İtalya’ da işleniyor. Hemington ürünleri de işte bu yünün kullanımı ile üretilen çok yumuşak ve hafif extrafine ipliğin kullanımı ile yaratılıyor ve ürünlerin tamamında Woolmark tescilli iplikler kullanılıyor. Woolmark tescili ise tüketiciye aldığı ürünün tamamen saf yünden üretilmiş olduğunu ve belirlenmiş kalite standartlarına sahip olduğunu teyit ediyor.

Merino Yününün Mucizevi Özellikleri

Esnek ve dayanıklıdır: Merino yününden üretilmiş herhangi bir ürün aldığında onu uzun yıllar kalitesi bozulmadan kullanabileceğine emin olabilirsin çünkü yünün esnek ve dayanıklı yapısı sayesinde kolay kolay eskimeme ve kalitesini kaybetmeme özelliğine sahip. Bu yünle üretilmiş kıyafetler kullanıldıktan ve yıkandıktan sonra hızlıca toparlanıp eski haline gelirler.

Çok hafif ve yumuşaktır: Bu özelliği sayesinde hassas ciltler için idealdir, kaşıntı yapmaz ve hiçbir rahatsızlık vermez, giyen kişide yumuşacık ve konforlu bir his bırakır. Hafif oluşu sebebiyle son yıllarda spor kıyafetlerinin üretiminde de kullanılmaya başlanmıştır.

Her mevsim giyilebilir: Merino yününün başka bir önemli özelliği ise yalıtkan oluşu ile kişinin bedenini soğuk havalarda ısıtırken, sıcak havalarda ise serin ve ferah tutarak beden ısısını dengelemesidir. İşte bu özelliği yünün sadece sıcak tutmak için kullanılan bir iplik olduğu inancımızı kırması açısından çok önemlidir. Artık biliyoruz ki merino yünü ile her mevsime ve koşula uygun giysi üretilebilir çünkü  bu yününün beden ısısını dengeleme özelliği vardır. Hatta merino yünü nevresim takımlarının üretiminde dahi kullanılarak uyku kalitesini arttırmayı vadetmektedir.

Nefes alır: Nefes alan yapısı sayesinde terletmez, koku oluşumunu önler ve nemi emer. Bu sayede yoğun günlerde bile uzun saatler merino yününden üretilmiş bir giysi hiçbir rahatsızlık duyulmadan kullanılabilir.

Anti-alerjeniktir: Anti-alerjenik yapısı sayesinde alerji anlamında hassasiyeti olan kişilere ve ciltlere hiçbir rahatsızlık vermez, öyle ki bebek kıyafetlerinin üretiminde bile rahatlıkla kullanılabilir.

Doğal UV filtresine sahiptir:  Doğal yapısı ile güneş ışınlarından koruma özelliğine sahiptir ve bu durum spor kıyafetlerin üretiminde de kullanılma sebeplerinden biridir.

Kırışmaz ve leke tutmaz: Gerek esnek yapısı gerek ipliğin üzerindeki doğal koruma tabakası sayesinde kırışmama ve kolayca leke tutmama özelliğine sahiptir. Bu sayede merino yününden üretilen kıyafetlerin kullanan kişiye gün boyu her anlamda konfor sağladığını söylemek mümkün.

Doğa Dostudur: Çevreye zarar vermek istemeyen ve ekolojik ayak izini minimum düzeyde tutmak isteyen kişiler için ideal bir yün olan merino yünü tamamen yenilenebilir ve doğada çözünebilir bir malzemedir. Kısacası ne üretimi ne de kullanımı sırasında doğaya hiçbir şekilde zarar verilmez.

Çok yönlü kullanım alanına sahiptir: Çok çeşitli özelliklere sahip olması sebebiyle merino yünü takım elbise, dış giyim, günlük kıyafet, iç çamaşırı, spor giysiler ve ev tekstili gibi pek çok farklı alanda kullanılabilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir