İYİ GİYİNMEK REHBERLİK İSTER: GÖMLEK GİYMENİN A, B, C’Sİ

3 Mayıs 2018
Gömlek Giymenin A, B, C'si

Gündüzden geceye iyi görünmek, stilini oluşturan parçaların kalitesi kadar, onları nasıl kombinleyeceğini ve üzerinde nasıl durması gerektiğini bilmenle mümkün. Erkek giyimin baş kahramanlarından olan gömlek giymenin kurallarını bilmen, bu yüzden çok önemli.

Gömlek giyme ve seçme rehberimizle en sık yapılan estetik hataların neler olduğunu öğren, şıklığından taviz verme.

Gömlek Kalıbı Nasıl Olmalı?

Vücuduna tam oturmalı. Bu, gömleğin bedenini sımsıkı sarması anlamına gelmiyor. Tam tersine vücut hatlarını belli etmemeli. Gömleği giydiğinde kenarlardan 2,5 cm boşluk kalmalı. İdeal gömlek, ne bol ne de dar olmalı.

Omuz Dikişleri Nerede Olmalı?

Tıpkı hırkalarda olduğu gibi gömleklerin omuz dikişleri de tam omuz hizasında olmalı. 1 cm kadar yukarıda kalmasına göz yumabilirsin ama dikiş kesinlikle aşağıda olmamalı.

Bunu da okumalısın: Stil Sahibi Erkeğin Hırka Rehberi

İnce İş: Gömlek Yakası

Gömleğin yakasını iliklediğinde, parmağın yaka ile boynunun arasında rahatça hareket edebilmeli. Bir parmak kalınlığından daha az ya da daha fazla genişlik varsa, o gömlek ideal değildir. Özetle gömleği giydiğinde boynun rahatça hareket edebiliyor, yaka ile baskılanmıyor olmalı.

Klasik bir stil için business gömlekleri tercih ediyorsan yakanın sert ve tok durmasını sağlayan balenlerin olduğunu fark edersin. Bu özellik, kravat taktığında yakanın düz durmasını sağladığından önemli.

Düğmeli yaka gömlekler ise spor kombinler ve örgü kravat gibi smart casual stile uygun aksesuarlar için daha ideal tercihler, aklında olsun.

Ufak bir tüyo daha paylaşalım: Kısa boylu erkekler geniş yaka yerine, dik yaka gömlekleri tercih etmeli.

Önemli Detay: Manşet Boyu

Gömlek manşetinin ceketin altında kaybolması, en çok yapılan stil hatalarından biri. Manşet, başparmağının 3-3,5 cm yukarısında bitmeli. Bunu, bileğinle elinin birleştiği yer olarak da düşünebilirsin. Gömlek manşetleri, ceket kolundan 1 cm aşağıda kalmalı.

Hangi Desen Hangi Tarza Uygun?

  • Karmaşadan uzak sade bir şıklık için gömlek desenliyse düz bir ceket tercih etmelisin. Ceket desenliyse düz ya da hafif dokulu gömlekleri seçebilirsin.
  • Oxford gömlekleri denim ve kanvas pantolonlarla kombinleyerek stil sahibi bir görünüm elde edebilirsin.
  • İş yemekleri ve toplantıları için en doğru seçim, düz gömlekler. Fark yaratan bir stil için Hemington’ın 1. sınıf pamukla ürettiği kırışmayan non-iron gömleklerini tercih edebilirsin. Kareli gömlekleri bu tür zamanlar ve davetler dışında ofiste ya da günlük stilinin parçası olarak rahatlıkla giyebilirsin.

Vazgeç: Gömlek İçine Atlet Giymek

Havalar soğuk olduğunda gömleğin içine atlet giyerek ısınmak yerine, hırka ve ceket kombinleriyle sıcacık bir şıklık yakalaman mümkün. Bu işin kabul edilebilir tek yanı, atletin kol dikişlerinin gömleğin omuz dikişleriyle aynı hizada, yakasının da kapalı olması. Fakat yine de önemli stil hatalarından biri olarak kabul ediliyor, gündeminde bulunsun.

Diğerlerini de öğren: 15 Stil Hatası

Kaliteli Stilin Olmazsa Olmazı: İyi Malzeme

Gömlek seçerken kalıbının vücuduna tam oturması, kol boyundan yaka genişliğine ölçülerinin ideal olması elbette çok önemli. Ama kumaşının kalitesi, tüm giyim ürünlerinde olduğu gibi gömleği de kusursuz hale getiren belki de en önemli etken.

Pamuk ya da keten, gömleğin malzemesi 1. sınıf kalitede olursa, renginin canlılığından tuşesinin yumuşaklığına, dayanıklılığından konforuna kadar tüm detaylarda kusursuzluğu tüm ayrıcalığıyla yaşayabilirsin.

Bu da ilgini çekebilir: Ege Pamuğu ile Gelen Saf Şıklık

Bunlar da ilginizi çekebilir