Sonbaharın Yeni Gözdesi Bomber Ceketler

13 Kasım 2019

Bomber ceket erkek giyiminin son yıllarda parlayan yıldızlarından. Birçok parça ile kolayca kombinlenen bomber ceketler, rahat kullanımları sayesinde kısa sürede trend oldu. Yuvarlak yakalı, şişkin tarzda, bel ve bilek bölümleri lastikli bomber ceketler “bombacı” anlamına geliyor ve bomba gibi dinamik bir tarz yaratıyorlar. 

Bomber Ceket Nedir?

Yukarıda tarif ettik ama bu özel parçanın geçmişine biraz daha yakından bakalım. Bomber ceket 1. Dünya Savaşı’nda pilotların sıcak, dayanıklı ve rahat bir kıyafete ihtiyaç duymaları sonucu giydikleri bir askeri uçuş ceketi aslında. Zamanla sivil hayatta da benimsendi ve bugün erkek giyminin standart parçalarından biri haline geldi. Pilotlar deri bomber ceket giyiyorlardı ama bugün süet, polyester, yün gibi birçok bomber ceket üretiliyor. Tipik bir bomber ceket lasitlikli/nervürlü manşet ve bel, önden fermuar, yuvarlak yakadan oluşuyor. Renk ve desen çeşitleri ise tahmin edersiniz ki çok fazla.

Günlük Stilde Bomber Ceket Kombinleri

Bomber ceketleri denim pantolonlarla kombinleyerek spor şık bir tarz yaratabilirsiniz. Tişört veya daha soğuk havalarda kazaklarla da giyebilirsiniz. Günlük stilde bomber ceketlerle en çok kombinlenen ayakkabılar ise sneakers tipi spor ayakkabılar oluyor. Renk konusunda kendinizi kısıtlamayın. Diğer parçalarla uyumlu olduğuna kanaat getirin, yeter. 

Smart Causal Giyimde Bomber Ceket Kombinleri

Bombr ceketler smart casual giyim için biçilmiş kaftandır; çünkü ne çok resmi ne de çok sportif olacak şekilde kombinlenmeleri çok kolay. Chino pantolon, gömlek, süet mokasen veya derby gibi klasik ayakkabılarla birlikte bomber ceket giyerek rahatlıkla smart casual bir görünüm elde edebilirsiniz. Polyester yerine süet, deri veya triko bomber ceketleri tercih etmelisiniz. Camel, siyah, lacivert ise bu stil için en uygun renkler.

Triko Bomber Ceket Kombinleri

Öyle pek her yerde rastlayamayacağınız tipte bomber ceketlerdir, öncelikle bunu söyleyelim. Saf elyaflarla örülen triko bomber ceketler spor şık veya smart casual parçalarla rahatlıkla kombinleniyor. Örneğin Hemington’ın %100 Giza pamuğu ile ördüğü triko bomber ceketleri dört mevsim kullanıma uygundur. Çünkü nefes alan ve nemi emen yapıları sayesinde ısı değişikliklerini hissetmenizi engelliyorlar. Gömleklerle veya triko tişörtlerle rahatlıkla kombnileyeceğiniz camel, lacivert ve beyaz renkleri ile hırkadan öte bir şıklık sunuyorlar. 

Deri Bomber Ceket Kombinleri

Zamansız bir şıklık için “Her erkeğin siyah bomber ceketi olmalı!” şeklinde bir iddia ortaya koyabiliriz. Daha “rocker” bir görünüm için siyah denim pantolon, kapüşonlu üst, spor ayakkabı veya deri botlarla kombinleyin, gerisini başkaları düşünsün!

Süet Bomber Ceket Kombinleri

Yağmurlu havalar için süet uygun olmasa da smart casual bir görünüm yaratmada çok başarılı oldukları kesin. Kahverengi, bej ve taş rengi tonları süet bomber ceketlere en çok yakışan renkler.

Bomber Ceket Üzerinizde Nasıl Durmalı?

  • Omuzlarınıza rahatça oturmalı. Sıkmamalı ve düşmemeli.
  • Çok bol, torbalanmış bir görünümde olmamalı. 
  • Pantolonun kemer hizasında bitmeli.
  • Kollar avuç içinizin hemen yukarısında, bileklerde bitmeli.

Bu da ilginizi çekebilir: Doğal Ve Fonksiyonel: Hemington Activewear Merino Koleksiyonu

Bunlar da ilginizi çekebilir