Sade Ama Etkili: Minimalist Giyim Tarzı

28 Ağustos 2018
Minimalist Giyim Tarzı

Son yıllarda hayatın her alanında adını sıklıkla duyduğumuz minimalist tarz, kaliteyi ve şıklığı sadelikte arayan erkekler için ideal bir giyim stili aynı zamanda. Kökleri 1960’lara uzanan minimalist giyim, her türlü fazlalıktan, süsten, abartıdan uzak bir anlayışın ürünü.

Minimalist giyim tarzını benimsemek isteyen erkekler hangi noktalara dikkat etmeli, hemen başlayalım.

İlk Kural: Miktardan Çok Kaliteye Önem Verin

Çoraptan cekete, giyeceğiniz her parçanın kaliteli olması, değişmesi teklif dahi edilemeyen anayasa hükmü gibi sabit olmalı. Minimalizm; dekorasyondan giyime, sadeliği, az ile yetinmeyi benimser. Gardırbonuzu tıka basa doldurmanıza gerek yok. Kalitesine  güvendiğiniz giyeceklerden yeteri kadar alın, farkınız kaliteniz olsun.

Kaliteye bakarken dikkat edeceğiniz ilk kural ise elbette kumaşlar. Pamuk, yün, kaşmir, ipek olsun fark etmez, hepsinin 1. sınıf kalitede olduğunun güvencesini almalısınız.

Konu açılmışken: Ege Pamuğu ile Gelen Saf Şıklık

Desen ve Renk Karmaşasından Uzak Durun

Üzerinde kocaman yazıların, amblemlerin, desenlerin olduğu tişörtleri unutun. Zarif desenlerin ve detayların olduğu giysilerden öteye geçmeyin.

Gardırobunuzu açtığınızda sizi selamlayan renkler siyah, beyaz, mavi, kahverengi, gri tonları olsun. “Her şeyle gider.” düşüncesi minimalist erkek kombinlerinde hakim düşüncedir. Tonsurton (bir rengin farklı tonlarıyla kombin yapmak) bu tarzın olmazsa olmazlarından.

Monokrom (baştan aşağı aynı renkte giyinmek) stil de minimalist giyimi benimseyen erkekler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Siyah, burada başı çeken renk tabii.

Minimalist Erkek Kombinleri İçin Birkaç İpucu

Bu tarzda genellikle 2 renk kullanılır ama giyiminize biraz daha hareket katmak istiyorsanız kombinlerinizde 3 renge kadar çıkabilirsiniz. Daha fazlasına izin yok!

Sade giyiminize canlılık katmanın bir diğer yolu da katmanlı giyinmek. Fakat burada da en fazla 3 katmanlı giyimi benimseyin, abartmayın. Hırkalar, erkek kombinlerinde çeşitliliği en fazla sağlayan parçalar olarak minimalist giyimin de kurtarıcılarından.

Hatasız giyinmek marifet ister: Dört Dörtlük Bir Stilden Uzaklaştıran 4 Hırka Kombini Hatası

Monokrom stili tercih edecekseniz farklı  doku ve kumaşlarla giyiminize hareket ve derinlik katabilirsiniz.

Giysilerinizin üzerinize tam oturması, yani doğru kalıp, bu tarzda çok önemli. Çünkü dikkati dağıtacak hiçbir ekstra şey bu tarzda olmamalı. Bu nedenle kıyafetlerinizin kalıpları her zamankinden daha fazla göz önünde olacak.

Kombinlerinizde beyaz, krem ve gri gibi açık renkleri üst parçalarda tercih edin. Pantolonlarınızın koyu olması bu asil tarz için çok daha uygun tercih olur.

Aksesuar seçiminde de elbette süsten, abartıdan uzak olmak çok önemli. Metal ve geometrik aksesuarları tercih edin. Altın sarısından kesinlikle uzak durun.

Bunlar da ilginizi çekebilir