Pantolon Tipine Uygun Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

20 Ekim 2019

İyi giyinmek ve şık görünmek için her şeyden önce kombinleyeceğiniz parçaların uyumlu olması gerekir. Erkek giyim kuralları içinde çoğunlukla ihmal edilen pantolon tipine uygun ayakkabı seçimi rehberimizle ufkunuzu genişletmeye geldik. İster smart casual ister spor tarz olsun, şık olmak doğru giyinmekten geçer diyor, hemen ayrıntılara geçiyoruz.

Kot Pantolonun Altına Hangi Ayakkabılar Giyilir?

Spor ayakkabı ve jean pantolon eşleştirmesi uzun zamandır popüler. Spor ayakkabıdan kasıt basketbol, koşu ya da yürüyüş ayakkabısı değil elbette. Son yıllarda spor şık tarz için kullanılan sneakers ayakkabılar kot pantolonlarla kombinlenecek ideal seçeneklerden. Kot pantolonlar smart casual giyimde de sıklıkla kullanılıyor. Böyle bir tarz için çok bol kesim olmayan jean pantolonları loafer, blücher, Oxford derby tipi ayakkabılarla kombinleyebilirsiniz. 

Kumaş Pantolonun Altına Hangi Ayakkabı Giyilir?

Klasikten yanaysanız Oxford, monk strap ya da derby ayakkabı tipleri ile Chelsea botlar zaten gardırobunuzda yer alıyordur. Fakat erkek giyimde modacılar artık çok daha yaratıcı ve özgür davranıyorlar. Minimalist giyim tarzının da vazgeçilmezi olan beyaz spor ayakkabıları artık kumaş pantolonların altında da görüyoruz. Böyle cesur tercihler de yapabilirsiniz. 

Chino Pantolonla Hangı Ayakkabı Giyilir?

Kanvas ayakkabılar, sneakers, loafer, boat shoe ve brouge ayakkabılar hava şartlarına göre çoraplı ya da çorapsız giyilebilir. Son yıllarda daha “maceracı” bir tarz için tırmanış ayakkabıları bile giyilebiliyor. Bot tarzı ayakkabı giydiğinizde kışlık chino pantolonunuzun paçalarını kıvırarak botunuzun  üzerine salarak salaş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Jogger Pantolon ile Hangi Ayakkabı Giyilir?

Chukka bot ve trainer ayakkabılar jogger pantolonlarla en ideal uyumu gösteren modeller. Ama spor ayakkabıların birçoğu da son derece özgür ve rahat bir stilin parçası olan jogging eşofmanlarla giyiliyor. Karışık renkli, uzay çağı zevkleri yansıtan spor ayakkabıları tercih ederek iddialı kombinler yapabilirsiniz.

Smokin ile Hangi Ayakkabı Giyilir?

Klasiklerle oynamanın anlamı yok. Smokinle cilalı bir Oxford giyilir.

Oxford ile Derby Ayakkabı Arasındaki Fark Nedir? 

Derby ayakkabı açık bağcık sistemine sahiptir. Yani ayakkabının ve dilin üzerinde dikiş yoktur. Oxford’da ise bağcıklar gizlidir, ayakkabı ile yekparedir. Aşağıdaki fotoğrafta solda Oxford, sağda derby tipi ayakkabı görüyorsunuz. Derby smart casual giyim için çok daha uygun, hem şık hem de özgür bir model olduğu için Oxford’un evrim geçirmişi olarak da değerlendirilebiliyor.

Hemington’ın derby tipi klasik ayakkabılarını keşfedin.

Dokulu Pantolonlar İçin Ayakkabı Önerisi

Yün gibi dokulu pantolonlar brouge ayakkabılarla ve deri çizmelerle kombinlendiğinde ideal görünümü sağlar, aklınızda olsun.

Ayakkabı bakımı da önemli. Onlara gözünüz gibi bakmak için okumadan gitmeyin: Stil Sahibi Erkeğin Ayakkabı Rehberi

Bunlar da ilginizi çekebilir