Güneş Gözlüğü Camı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

18 Haziran 2019

“Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeli?” sorusunu genellikle hangi gözlüğün yüz şeklimize uygun olacağını öğrenmek için soruyoruz. Evet, yüz şeklinize göre güneş gözlüğü seçimi kusursuz bir görünüm için çok önemli ama işin bir de sağlık boyutu var. Polarize cam, ultraviyole gözlük camı, VLT gibi birçok terimi duyuyoruz ama anlamlarını gerçekten biliyor muyuz? İşte güneş göz gözlüğü camı hakkında bilmeniz gerekenler.

Polarize Cam ve Ultraviyole Cam Nedir?

Güneş gözlüğü camı çeşitleri dendiğinde akla hemen polarize gelir. Polarize, bir film tabakası ve görevi ışığı emmek. Güneş gözlüklerinde işlenmemiş camın içine yerleştirilerek ışık yansımalarını emmesi için kullanılıyor. Ultraviyola cam ise güneşten gelen zararlı ışınları engeller ki bu ışınların adı da zaten ultraviyole (mor ötesi) ışınları.

Polarize testi yapmak için çeşitli yöntemler var. En basit bir tanesini söyleyelim. Güneş gözlüğünün camını ekranı açık olan telefonunuzun üzerine tutun. Gözlüğü yatay durumdan dikey duruma getirirken  görüntü renk değiştiriyor ya da kararıyorsa gözlük polarize camlıdır.

Polarize cam;

  • Özellikle doğa sporları ile uğraşanlar için olmazsa olmaz bir özellik. Çünkü karlı ve sulu yüzeylerde parlamalar daha çok olur, polarize cam bu yansımaları emer.
  • Renkleri diğerlerine kıyasla daha koyudur.
  • Araç kullanırken ön camda parlayan ışığı emeceğinden daha keyifli ve güvenli bir sürüş sağlar.

PolarizedPlus2® teknolojisine sahip Maui Jim güneş gözlüklerini keşfedin.

Güneş Gözlüğü UV Kaç Olmalı?

Günlük kullanım için UV 400 koruma yeterli ama uzun süre araba kullanıyorsanız ya da doğa sporları ile ilgileniyorsanız bir uzmana danışıp önerdiği UV değerinde bir güneş gözlüğü almalısınız.

Güneş Gözlüğü Camının Rengi Nasıl Olmalı?

İnsan gözüyle en uyumlu cam renkleri kahverengi ve füme gibi koyu tonlar. Çevredeki renklerin daha kolay, kısa sürede ve net bir şekilde görülmesini sağlayan bu cam renklerinin aksine sarı ve mavi gibi camlar gözün çevreye uyumunu zorlaştırıyor. Gri ve yeşil cam renklerinin görüntüyü daha net verdiğini, kahverengi camın kontrastı arttırdığını da söyleyelim.

VLT (Görünür Işık Geçirgenliği) Nedir?

Güneş gözlüğünün camından gözünüze ulaşan ışık miktarıdır. Yüzde olarak ölçülen VLT değeri; lenslerin renk ve kalınlığından, yapıldıkları malzemeden ve üzerlerindeki kaplamalardan etkilenir. VLT yüzdelerine göre lenslerin özellikleri şöyle:

  • % 0-19 VLT: Aydınlık ve güneşli koşullar için idealdir.
  • % 20-40 VLT: Çok amaçlı kullanım için iyidir.
  • % 40 + VLT: Bulutlu ve az ışıklı ortamlar için en iyisi.
  • % 80–90 VLT: Çok loş ve gece koşulları için neredeyse berrak lensler.

Bunlar da ilginizi çekebilir