Yüz Şekline Göre Erkek Saç Kesim Önerileri

31 Ocak 2019

Nasıl ki moda her şeyden önce insanın kendine yakışanı giymesi ise en iyi saç modeli de öncelikle insanın yüz şekline uyumlu olandır. Kusursuz bir görünüm için aradığınız saç modeli, yüzünüzün biçimi ile uyumlu ve orantılı olandır. Size en çok yakışacal erkek saç modelleri için önce yüz şeklinizi tanımalı, daha sonra model alternatiflerinden tarzınıza uygun olanı seçmelisiniz.

Oval Yüz Şekline Göre Erkek Saç Modelleri

Yüzünüzün uzunluğu elmacık kemiklerinizin genişliğinden fazlaysa oval yüz şekline sahipsiniz demektir. Çeneniz, yanaklarınız ve alnınızdaki keskinlik çok fazla değildir. Alnınız çenenizden geniştir.

Oval yüz şekline göre saç modelleri erkek ve kadınlarda birçok alternatife sahip. Yüzdeki keskin hatların olmayışını üstte bir miktar hacim verdiğiniz yanlardan kısa modellerle dengeleyebilirsiniz. Alna dökülen saçlar yüzü olduğundan daha yuvarlak gösterir, böyle bir şeye ihtiyacınız yok. Erkeklerde uzun saç modellerinin oval yüzler için yansıması ise arkadan toplananlar ya da geriye doğru tarananlar olmalı.

Kare Yüz Erkek Saç Modelleri

Yüzünüzün uzunluğu genişliği ile hemen hemen aynıysa, çene kemikleriniz belirgin ve keskin yapıdaysa kare yüz şekline sahpisiniz demektir. En erkeksi yüz şeklidir.

Öncelikle favorilerinizi kısa tutmanız gerektiğini söyleyelim. Yüzünüzün genişliğini dengelemek için saçınızı üst kısımdan orta uzunlukta kestirebilir ve hacim oluşturacak şekilde biçimlendirebilirsiniz. Bununla beraber kare yüz için erkek saç modelleri geniş yelpazede. İsterseniz tepenizde bıraktığınız saçınızı ensenize kadar uzatın ve tarayın. Sadece yanların ve ensenin daha kısa olduğundan emin olun.

Yuvarlak Yüz Erkek Saç Modelleri

Kare yüzdeki gibi elmacık kemiklerinizle yüzünüzün uzunluğu benzer bir ölçüme sahiptir. Fakat yanaklarda, çenede ve elmacık kemiklerinde keskin hatlar yoktur.

Yuvarlak yüz saç modelleri erkekler için yüzü genişletmekten uzak olanlar. Yanların ve üstün aynı uzunlukta kesildiği saç modelleri kesinlikle size göre değil. En üstte yüzünüzü uzatacak bir hacme ihtiyacınız var. Yüzün yuvarlaklığını bozmak için asimetrik modelleri de tercih edebilirsiniz. Saçlarınızı dikeceğiniz modeller de uzmanların önerileri arasında.

Dikdörtgen Yüz İçin Erkek Saç Modelleri

Karenin daha uzunu. En orantılı erkek yüz şekilleri arasında. Dikdörtgen yüz uzun olmasına rağmen dengelidir. Elmacık kemikleriniz, çene çizginiz, çeneniz ve alnınız aynıdır ancak yüzünüz kısa ve geniş değil; uzun ve dardır.

Yüzünüze daha fazla uzunluk katacak modellerden kaçınmalısınız. Bunun dışında tüm erkek saç modelleri size yakışır. Bu arada uzun sakallar da size uygun değil. Alnınıza düşen perçemler yüzünüzü daha kısa gösterir, tabii eğer böyle bir derdiniz varsa.

Üçgen Yüz Erkek Saç Modelleri

Çene çizginiz elmacık kemiklerinizden ve alnınızdan daha dardır. Uzunluk farkından dolayı keskin hatların maskülen görünümünü arttırdığı bir yüz şeklidir.

Orta uzunlukta ve uzun saç modelleri çene çizginizi dengeler. Alnınıza düşen bir perçem de geniş alnınızı böleceğinden dar çenenizle denge oluşturur. Konik saç modelleri de yanlarda oluşturacağı fazlalıkla kulaklarınızın etrafındaki boyutu kalınlaştırır.

Elmas Yüz Şekline Göre Erkek Saç Modelleri

Elmas yüz şekli de uzun yüzlerden. Elmacık kemikleri alından, alın da çeneden daha geniştir. En belirgin özelliği ise çenenin sivri olmasıdır. Yüksek hacimli, tepeden dağınık bırakacağınız saç modelleri size uygun. Yanların kısa, tepedekilerin asimetrik bir şekilde bir tarafa bırakılan saç modelleri de elmas yüz tipindeki erkeklere çok yakışır.

Bunlar da ilginizi çekebilir