Yüz Hatlarınıza Uygun En Şık Sakal Modelleri

24 Şubat 2019

Size yakışanı giymeyi biliyorsunuz peki ya yüzünüze en çok yakışacak sakal modelinin hangisi olduğunu biliyor musunuz? Yüz hatlarınıza uygun sakal modelleri nasıl olmalı bilirseniz kusursuz görünümü yakalayabilirsiniz. Elbette yüz şeklinize en uygun erkek saç kesimleriyle bütün olarak düşünmeniz gereken sakal modelleri ile cevherinizi en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Dikdörtgen Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Çeneniz geniş ve köşeli, yüzünüz uzun, elmacık kemikleriniz, alnınız ve çeneniz aynı hizadaysa dikdörtgen yüz şekline sahipsiniz demektir. Yüzünüzün dikdörtgenliğini dengeleyecek oval sakal modellerini tercih etmelisiniz. Yanaklarınızı dolduracak yoğun sakallar size uygun. Yanları daha dolgun çeneyi kısa tutmaya dikkat edin. Yüzünüzü dikey olarak kesecek at nalı bıyığını da deneyebilirsiniz.

Oval Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Elmacık kemikleriniz çenenizden daha genişse ve çeneniz yuvarlaksa oval yüz şekline sahipsiniz. En orantılı erkek yüz şekli olduğundan tercih edeceğiniz sakal modelleri kısa da olabilir uzun da. Kirli sakaldan çenede yoğunlaşan sakala, birçok modeli rahatlıkla deneyebilirsiniz. Hatta sakal bırakmamak bile tercih olabilir sizin için.

Yuvarlak Yüz Şeklinde Göre Sakal Modelleri

Elmacık kemikleriniz ve çene hattınız geniş, çeneniz kısa ise sizin yüz şekliniz yuvarlak demektir. Çenenizi daha uzun göstermek ve vurgulamak için uzun bir sakal yüzünüzü daha simetrik gösterir. Yani keçi sakal ve Van Dyke sakalı size en iyi gidecek modellerden. Kuralınız şu olsun: Yanaklar kısa, çene uzun olmalı ve yüzünüzdeki sakal alanı çok geniş olmamalı.

Kare Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Güçlü, köşeli, kare şeklindeki çeneniz yüzünüzün en belirleyici kısmı. En erkeksi yüz şekillerinden biri. Keskin dik açılı bir sakal yerine çenenizi uzatırken vurgulayan, çember bölgesini daha dar, yumuşak bir model tercih edin. Balbo sakal da size çok yakışır. Yanlar kısa, çenedeki sakalların yoğun olduğu modeller de yüzünüzü daha uzun gösterir ve kareyi dengeler.

Elmas Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Yüzünüzün en geniş kısmı olan elmacık kemiklerinizin belirginliğini azaltmak için yanaklarda ve yanaklarda genişleyen sakal modellerini tercih etmelisiniz. Uzun favoriler ve bıyık da size yakışır. Tüm çenenizi kaplayacak geniş bir sakal ve bıyık ikilisi ile harikalar yaratabilirsiniz.

Üçgen Yüz Şekline Göre Sakal Modelleri

Çene çizginiz belirgin bir şekilde alnınızdan ve elmacık kemiklerinizden dardır. Fakat üçgen yüz illa böyle olmak zorunda değil. Sivri uçlu uzun bir çene, geniş elmacık kemikleri ve dar bir çenenizin olması da muhtemel. Bu yüzden kalp yüz şekli de denir. Çenenizi dolgun gösterecek gür modellere ihtiyacınız var. Olabildiğince kare görüntü yakalamak için küt modelleri tercih edin. Yanaklarınızdaki sakalları hacimli tutmak da dengeyi sağlar. Dağınık saç modelleri dikkatleri çeneden saçlarınıza çeker. Son olarak orta karar bir bıyık ve favorileri uzun bırakmak da tercihleriniz arasında olmalı.

Bunlar da ilginizi çekebilir