Yeni Nesil Erkekler

2 Mayıs 2017
Yeni Nesil Erkekler

Yetişkinler olarak kendimizi tanıyıp anlamaya, karakterimiz ve davranışlarımızın sebepleriyle ilgili iç görü kazanmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde çevremizdeki insanları tanımayı ve ilişkilerimizi onların karakter özelliklerini dikkate alarak yönetmeyi de çok önemsiyoruz.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda insanların karakter özelliklerini tanımlayan birkaç kişilik arketipi var. Bu arketiplerden son yıllarda en çok duymaya ve görmeye başladıklarımız:  Alfa, Beta ve Omega. Bu kişilik özelliklerini aşağıda kısaca açıkladık.

Alfa Erkekleri

Alfa erkekleri girdikleri her ortamda fark edilirler ve fark yaratırlar. Büyük bir sosyal çevreleri vardır, arkadaşları ve iletişim ağları onlar için çok kıymetlidir. Çok iyi bir ev sahibidirler, misafirlerinin keyifli zaman geçirmelerini çok önemserler.

Doğal olarak stil sahibidirler, giyimlerine çok özen gösterirler.

İletişim becerileri yüksektir, beden dilini iyi kullanırlar.

Doğuştan liderlik özelliğine sahiptirler, özgüvenleri çok yüksektir. Etrafındaki kişilere ilham verirler. Hedefleri ile ilgili net bir vizyonları vardır.  Rekabetçi bir yapıları vardır ve kuralları yıkmayı severler. Sabırlılardır, kararları sakince almayı severler.

Tahmin edilemezler, gizemi severler.

Biraz inatçı bir yapıları vardır ve kolay ikna olmazlar.

Beta Erkeleri

Alfa erkekler liderler ise, Betalar da onların sağ kollarıdır. Beta erkekleri başarılı olmak, hayallerindeki kişi gibi olabilmek için çok çaba harcarlar.

Başkalarının onlar hakkında ne düşündüğünü ve onlardan beklentilerini çok önemserler. Bu da özgürce karar almalarını, kendileri gibi olmalarını engeller.

Yüzleşme ve zıtlaşmalardan kaçınırlar, ‘fazla’ naziktirler ve bu da onların biraz samimiyetsiz bir imaj sergilemelerine sebep olur. Çok hassas ve duygusaldırlar, zaman zaman pasif agresif olabilirler. Eksikliklerini asla kabul etmezler ve hatalarını saklamayı tercih ederler.

Omega Erkekleri

Kendilerine has kişilikleri ve zevkleri vardır. İçedönüktürler ancak kendilerine güvenirler ve çok gururlulardır.

Sessiz, sakin ve uysal bir yapıları vardır. Etraflarında fazla insana ihtiyaç duymazlar, az ve öz arkadaşları vardır. Takım çalışmasını tercih etmezler, işlerini kendi kendilerine halletmeyi severler. Popüler olmak ve diğer insanların haklarında ne düşündüğü onlar için asla önemli değildir. Lider ruhlu değillerdir ve olmayı da istemezler.

Sosyal becerileri diğer iki gruba göre biraz daha kısıtlıdır. Ne zaman ve nasıl konuşulacağını kestirmek onlar için zordur. Zaten böyle konuları pek umursamazlar da.

Aralarındaki farklar nelerdir?

Alfa erkekleri trendleri belirleyen Beta da onları takip edendir.

Alfaların özgüveni çok yüksektir ancak Betaların –ne kadar saklamaya çalışsalar da- özgüven problemleri vardır.

Betalar her konuda yeterince iyi olmadıklarını ve bunun için çabalamaları gerektiğini düşünürken Alfa erkekleri kendilerini her konuda çok iyi görürler.

Omega erkekleri kim olduklarını bilir ve kabul ederler ancak Beta erkekleri her an herkese karşı çok nazik ve problem çözücü olmaya çalışırlar.

Omegalar lider ruhlu değillerdir ve bunu bilirler. Betalar ise yeterli liderlik özellikleri olmamasına ve bir noktada başarısız olacaklarını bilmelerine rağmen lider olmaya çalışırlar.

Omegalar bir ortamda ilgi odağı olmak istemezken, Alfalar ilgiliyi kendi üstlerine çekmek için ellerinden geleni yaparlar.

Unutmamak gerekir ki hiç kimse yıllar boyunca aynı karakter özelliklerine sahip kalamaz. Değişim hayatlarımızın kaçınılmaz bir parçasıdır. Hatta 24 saatlik içinde bile pek çok etken sonucunda davranışlarımız, duygularımız, karar alma biçimimiz farklılık gösterebilir ve doğal olan da budur. Önemli olan değişime direnç göstermemek ve sonuçtan ziyade sürecin değerini bilmektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir