Yaz Sezonunun En Eğlenceli Su Sporu: Yelken

9 Temmuz 2019

Masmavi denizde rüzgarın gücüyle süzülmenin keyfini yaşatan yelken, ister gezinti ister yarışma amaçlı yapılabilen su sporlarından biri. Kendinizi doğada rahat hissediyor, denize karşı farklı bir sevgi besliyor, rüzgar gibi dış kuvvetlerin yönlendirmesine açık bir şekilde özgür ruhunuzu keyifli bir eğlencenin kucağına bırakmak istiyorsanız yelken sporu ile mutlaka tanışmalı, bir yelken kulübüne üye olmalısınız.

Türkiye’de Yelken Sporu

Dünyada 1700’lü yıllarda, Türkiye’de 1890’lı yılların sonunda görüyoruz yelken kulüplerinin varlığını. Yelken sporunu Türkiye’de başlatanlar ise İngilizler. Gerçek anlamdaki ilk Türk yelken kulübü ise Atatürk’ün teşvikiyle 8 Nisan 1935’te kurulan Moda Deniz Kulübü. Uluslararası yelken yarışmaları da bu kulübün üyeleri arasında başlamış kuruluştan kısa süre sonra. 1914’te Birinci Dünya Savaşı ile birlikte Moda Deniz Kulübü dahil diğer yelken kulüplerinin faaliyetleri sona ermiş, savaştan sonra ise sadece yelken değil kürek ve yüzme dalında da çalışmalar yapan Türkiye Su Sporları Federasyonu kurulmuştur. Türkiye’deki ilk kurallı ve resmi yelken yarışının tarihi ise 12 Ağustos 1932. Günümüzün en ünlü yelken kulüpleri arasında İstanbul Yelken Kulübü, Galatasaray ve Fenerbahçe Yelken Kulüpleri, Karşıyaka Yelken Kulübü bulunmakta.

Türkiye’de Yelken Sporu Yapabileceğiniz 7 Yer

Bodrum

Bitez tarafında rüzgarlı ve dalgasız deniz sizi bekliyor. Güllük Körfezi’ndeki koylar da çok keyifli ama biraz daha dalgalı.

Akyarlar

Karadan denize esen rüzgarı sayesinde deniz hep dalgasız. 

Alaçatı

Her mevsim rüzgarı ile turistik bir yelken sporu yeri. Ilıca da keza su sporları için biçilmiş kaftan.

Çeşme

Yine rüzgarklı ve dalgasız deniziyle en iyilerden.

Yedi Adalar 

Gökova, yelkencilerin buluşma yeri.

Gökova ve Akyaka

Sörf ve yamaç paraşütü için de uygun. Yelkenini kapan gidiyor.

Tuzla

Yelkene yeni başlayacaksanız ve İstanbul’a uzak bir yer düşünmüyorsanız Tuzla’da yelken kiralama alanlarında maceraya atılabilirsiniz. 

Neden Yelken Sporu Yapmalısınız?

  • Denizin üzerinde rüzgarın yönünü, gücünü düşünüp hareket etmek farklı bir zihinsel aktivite ve yaptıkça bağımlısı olacağınız keyif duyarsınız. 
  • Sorunlara karşı hızlıca çözüm bulursunuz.
  • Rüzgarın yönüne göre yelkenliyi hizaya sokmak pratik olmayı gerektirir ve size çeviklik katar. 
  • Yön duygunuz gelişir.
  • Konsantrasyonunuz artar.
  • Benzersiz bir özgürlük hissini yaşarsınız.
  • Sabırlı olmayı öğrenirsiniz.
  • Doğayla uyumu yakalarsınız. Değişen şartlara karşı eskisine göre daha az bocalarsınız. 

Bu da ilginizi çekebilir: Eğlenceli ve Popüler: Kitesurf

Bunlar da ilginizi çekebilir