Uzay çağının en yeni otomobilleri!

9 Aralık 2018

Teknolojinin gelişme hızını takip etmek artık gerçekten çok zor. İnsanların bile vücutlarına çip transplantları taktırdığı bugünlerde otomobil sektörü gerek otonom araçlarla gerekse elektrikli araç teknolojisiyle büyük bir hızla gelişiyor. Elektrikli ve hibrit seçeneklerin yanında hidrojenli teknolojilere çok yakın gelecekte daha kolay ulaşabileceğiz. USB bağlantıları, Android Auto, Apple CarPlay gibi teknolojiler çoğu markada neredeyse standart. İşte otomotiv sektörünün en gelişmiş teknolojiye sahip beş aracı.

Tesla / S P100d
Dünyanın en hızlı 0-100’üne sahip roadster modelinden bahsediyoruz. Son yıllarda karşımıza çıkan en karizmatik markaların başını çeken Tesla bu araçla devrim niteliğinde adımlar attı. Öncelikle 100 kilometre hıza 2.5 saniyede ulaştığını belirtmek gerek. 100-kWh’lik bataryasıyla 500 kilometre yol yapabilen Tesla S P100d’in otopilot özelliği de bulunuyor. Sensör ve radar kamerası sayesinde otonom hale gelebilen kendi kendine hızlanıp fren yapabiliyor.

Porsche / 911 Mission E
Almanya’nın insanlığa verdiği en havalı otomobillerden biri herhalde Porsche’dir. Markanın tamamıyla elektrilki ilk aracı Mission E, gücünü hidrojen yakıt hücrelerinden alıyor. 2015’te Frankfurt otomobil fuarında tanıtılan araç, 600 beygirlik güç üretebildiği gibi tek dolumla 500 kilometreye kadar yolculuk imkanı tanıyor. Aracın 0-100 kilometre çıkış hızı 3.5 saniyeden daha fazla değil.

Byton / M-Concept
Byton’ın elektrikli ve otonom araçların içinde en fütüristik tasarıma sahip olduğunu inkar etmemiz mümkün değil. Tesla’nın peşinden giden Byton’ın Los Angeles Auto Show 2018’de sergilediği ve 2020-2021 yıllarında yollara çıkması planlanan M-Concept modelinde yan dikiz aynaları yerine kameralar var. Yüz tanıma sistemi sayesinde sürücüyü tanıyabilmesi ve dışarıdaki her duruma göre değişkenlik gösterebilen ışık sistemleri sadece buzdağının görünen kısmı. Araçtaki internet bağlantı hızı 1000Mbit/s, yani evlerimizde bile göremediğimiz bir hız.

Audi / A8
Lüks, teknoloji ve ağırbaşlı havayı arayanlara önerdiği A8, turbocharger’lı 3 litrelik V8 motoruyla gerçek bir amiral gemisi. 8 vitesli, dört çeker olan A8, 5.6 saniyede 100 kilometreye ulaşıyor. 8.6 inçlik klima kontrol ekranı el yazınızı tanıyabilen sanal bir tahtaya dönüşebiliyor. Yan çarpışma önleyicisi sayesinde yandan gelecek bir darbeyi önceden algılayan araç 8 santime kadar yükselip darbeyi kapıların altındaki raylara yönlendirebiliyor.

Toyota Prius
21 yıllık bir hibrit efsanesi… Toyota’nın Prius ve hatta Mirai modelleri ile hidrojenli modellerde nasıl bu kadar ileride ve öncü olduğu sorusunun yanıtı olan Prius’un dört çekerli modeli 2018 Los Angeles Auto Show’da tanıtıldı. Elektrik motoru, soğuk havalarda daha iyi performansla çalışabilmesi için tasarlanan Nikel-Metal Hidrit pille güçlendirildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir