Triko Örgünün Doğduğu Topraklar: Kuzey İngiltere-İskoçya

4 Ekim 2018

Havaların soğumasıyla içinize ve stilinize sıcaklık katacak trikolara merhaba demenin zamanı geldi.

Eşsiz manzarası, taptaze havası, yüzlerce yıllık mirası ile özgünlüğün ve özgürlüğün tek sınır olduğu Kuzey İngiltere ve İskoçya; ikonik desenleri, doğanın cömertçe sunduğu renkleri, ustalıkla geliştirdiği örme teknikleri ile de erkek giyiminde şüphesiz mihenk taşı.

Bu değerli topraklarda doğup günümüz erkek modasına damga vuran trikoları kendi çizgisiyle buluşturarak benzersiz bir koleksiyona imza atan Hemington, doğallığın en kaliteli ve şık halini “Köklere Dönüş” temasıyla sizlerle buluşturuyor. 

Bu nadide parçaların hikayesine ve stilinizi benzersiz kılacak özelliklerine geçmeden önce sıcak bir kahve almanızı ve keyfinize bakmanızı öneririz.

Birinci Sınıf Kaliteyle Gelen “İncelik”

Hemington’ın yeni sezon trikoları, merino yünü, saf kaşmir ve ipeğin incelikle işlenmesiyle oluştu. Her birinin kalitesi, hikayesinde gizli:

Extrafine Merino Yünü: Şimdi Avustralya’nın özel çiftliklerine uzanalım. En doğal koşullarda yetiştirilen merino koyunlarından elde edilen yün elyaflarının yüzlerce yıldır İtalyan uzmanları tarafından işlenmesiyle hazırlanan, bugün bir ikon haline gelmiş Extrafine merino yününe.

Merino yününden 19.5 mikrometre ölçüsüyle Extrafine merino ipliğine dönüştürülen bu elyaf, Hemington’ın yüksek teknolojiye sahip tesislerinde stil sahibi triko hırkalar ve kazaklara can verdi.

İnsan teniyle %100 uyumlu, nefes alan yapısı ile üşütmeyen ve terletmeyen, uzun yıllar ilk günü görüntüsünü koruyan, her bedene uyan mükemmel kalıbıyla kusursuz bir stile öncülük eden Hemington trikoları, business ceketlerden hırka ve kazaklara, yüzlerce yıllık emeğin modernlikle buluşmuş hali. Üstelik dünyanın en geçerli tekstil sertifikası olan Woolmark’tan tam not alarak kalitesini sembolleştirmiş durumda.

Saf Kaşmir: Dünyanın en  hafif yünü olan kaşmirin Uzak Doğu’da yüzyıllardır konforun simgesi olması tesadüf değil. İnsan teniyle uyumlu olması nedeniyle asla kaşınma ve batma yapmayan kaşmir, hafifliği ile yok denecek, şıklığı ile göz kamaştıracak bir elyaf.

İtalya’da işlenip Hemington’ın tesislerinde örülen ve tasarlanan kaşmir erkek triko kazakları ve hırkaları ile dünya mirasını üzerinizde taşırken trendi de aynı zamanda peşinizde sürükleyeceksiniz.

Daha yakından tanıyın: Kaşmirin Değerli Dünyası

İpek: Size de asaletin simgesi olan ipeği, Hemington’ın maskülen çizgilerle buluşturduğu ipek triko hırka ve kazaklarıyla taşımak yakışırdı!

Dünyanın en kaliteli ipeği olan İtalyan ipeğinin Hemington’ın kuzeyden ilham alarak tasarladığı yeni koleksiyonundaki trikolar, hem düz hem de baklava desenleriyle smart casual giyime yeni bir boyut katıyor.

Kuzey İngiltere ve İskoçya’nın İkonik Desenlerini Üzerinizde Taşıyın

Kış dendi mi ilk aklımıza gelen, trendler değişse de etkisini sürdüren ikonik desenler, Kuzey İngiltere’nin ve İskoçya’nın örme desenlerini Hemington’ın modern yorumuyla buluşturdu. İşte “Köklere Dönüş” temasıyla bu sezon gardırobunuza klanların asaletini taşımanızı sağlayacak kışlık triko desenlerinin öyküsü:

Ekose Desen (Tartan Desen): Yüzlerce yıl öncesine, İskoçya’ya uzanıyoruz. İskoçya’nın aristokrat klanlarının kendilerini temsil eden flamalarındaki ekoseler, bugün moda dünyasının vazgeçilmez deseni olarak ikonlaşmış durumda.

O zamanlar her bir klanın flaması özgün ekose desene sahipti, şimdi bu özgünlüğü yaşama sırası sizin giydiğiniz trikolarda olacak.

Onlara iyi bakın: Triko Kıyafetlerinize İyi Bakmanın 10 Yolu

Baklava Desen: Bugün moda dünyasında birçok giyim ürününde gördüğümüz baklava deseni, İskoçya’nın Argyll bölgesinde yaşayan Campell Klan’ı ve bu klanın başındaki Aygyll Dükü’nün kendi deseninin diğer klanlarınkinden farklı olmasını istemesiyle ortaya çıkmış.

Ekose desene yaptığı uyarlama ve düz deseni verev tutmasıyla tasarladığı Argyle desene Hemington’ın katkısı ise modern tasarımlarıyla hazırladığı trikoları oldu.

Kar Desen: Kışın sembollerinden olan kar deseni, yüzlerce yıl önce İskoçya’nın Fair Adası’nda yaşayan insanların oradaki koyunlardan elde ettikleri yünleriyle yapılmış.

Hemington’ın merino trikolarından kaşmir kazak ve hırkalarına, kar desenin en şık örnekleri yeni sezonda.

Aran Desen: Kuzey İngiltere’nin bir bölgesi olan Aran, 1950’lerden beri moda ikonu haline gelen Aran örgüyü el emeği ile üreten Keltlere çok şey borçlu! Bölgede yaşayan en eski insanlar olan Keltlerin kuşaktan kuşağa korudukları ve çok zor bir örme tekniği ile meydana getirdikleri Aran örgü, zarafetin ve görkemin timsali olarak görülüyor. Gerçek bir klasik!

Okumadan gitmeyin: İnce Ama Sıcak: Kışa Hazırlayan Merino Yün Trikolar

Bunlar da ilginizi çekebilir