Teknoloji Tarihinin En Büyük 6 Rekabeti

4 Nisan 2020

Teknoloji tarihi boyunca sayısız rekabete tanıklık ettik…

Peki, teknoloji tarihinin en büyük 6 rekabeti hangileriydi?

İşte onlar!

 

 

Apple vs. Microsoft

Bu küresel rekabet kuruldukları ilk yıllardan itibaren başladı. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve Apple’ın kurucusu Steve Jobs bu nedenle sık sık karşı karşıya geldi. Günümüzde her iki şirketin tepesinde de farklı isimler yer alıyor. Peki rekabet? İşte o hiç değişmeden devam ediyor. Mobil dünyada çığır açan iki global marka da ürettikleri tasarımlarla yarışı hız kesmeden sürdürüyor. Apple’ın iPhone ve iPad ile yakaladığı ivmenin sonucu olarak Microsoft da Windows Phone ve Surface’i kullanıcıların beğenisine sunmuştu.

Apple vs. Samsung

Apple gibi bir dünya devinin tek rekabet ile yetinmesi imkânsızdı. En önemli tedarikçisi olan Samsung ile rakip hâline geldiğinde ise takvimler 2007 yılını gösteriyordu. Apple piyasaya iPhone’u sürdü ve tedarikçi konumunda olan Samsung büyüyen mobil cihaz pazarından pay kapmak isteyerek Apple’ın ayağına basmış oldu. Apple dünyanın pek çok noktasında davalar açarken Samsung da bu davaları karşı davalarla yanıtladı. İki marka günümüzde de akıllı telefon piyasasının en büyük iki oyuncusu olmayı sürdürüyor.

Sony vs. Nintendo

İki Japon firmasının rekabete giriştiği alan video oyun sektörüydü. İki firma da video oyun konsolu üreticisi olarak pazardaki yerini korumak istiyordu. Bu istek sonucu doğan rekabet 17 Kasım 2006 tarihinde doruk noktasına ulaştı. Harekete duyarlı oyun kumandasına sahip Wii modelini satışa çıkaran Nintendo’ya karşın Sony Playstation 3 kablosuz hareket algılayıcı oyun kumandasını oyunseverlerin beğenisine sundu. Günümüzde Japonya’da süren rekabette Nintendo önde olmayı sürdürürken, global rekabette Sony’nin rakibini geride bıraktığını söylemek mümkün…

Nikon vs. Canon

İki büyük Japon markası, fotoğraf makinesi denilince akla ilk gelen isimler olma başarısını koruyor. Bu iki dev isim arasındaki rekabet ise 1960’lı yıllarda piyasaya sürdükleri SLR fotoğraf makineleri ile başladı. Elbette zaman geçti, teknoloji değişti ve fotoğraf makineleri de buna uyum sağladı. Dijital evrimleşme sonrası rekabet DSLR modelleri ile sürüyor. Nikon ve Canon çekişmesi fotoğrafçıların da sık sık gündeminde yer alıyor.

LG vs. Samsung

İkisi de Güney Koreli olan firmanın rekabeti yaklaşık 50 yıldır devam ediyor. Bu iki önemli marka Güney Kore’de ortalama 200 bin kişiyi istihdam ediyor. OLED teknolojisinin patenti de dâhil olmak üzere pek çok konuyu mahkemeye taşıdılar. İki teknoloji devi de birbirlerini teknoloji casusluğu yapmakla suçluyor. Rekabetin sonunda ipi göğüsleyen kim olur bilinmez ancak hem LG hem de Samsung dünya teknoloji pazarında Güney Kore’yi gururlandıran isimler olarak ilerliyor.

Oracle vs. Microsoft

Dünyanın lider şirketlerinden olan Oracle ve Microsoft veritabanı yazılımları ile karşı karşıya geldi. Silikon Vadisi’nin bu güçlü iki ismi arasındaki rekabet gerçekten büyük çaplı oldu. Oracle’ın ismi veritabanı ile özdeşleşmişti. Microsoft ise geliştirdiği MS SQL Server veritabanına büyük özen gösteriyordu. Peki, hangi veritabanı daha hızlı ve faydalıydı? Bu soru uzun zaman tartışmaların konusu olmayı sürdürdü. Microsoft SQL Server’ı öne çıkarırken, Oracle ise Linux sunucularda sergilediği yüksek performans ile yazılım dünyasını ikiye bölmeyi başardı.

Bunlar da ilginizi çekebilir