Tarantino Filmlerinde Göze Çarpan Stil İkonları

18 Kasım 2019

Bir Zamanlar Holywood’da filmiyle yeniden gündeme gelen ünlü yönetmen Quantin Tarantino’nun filmlerindeki stil ikonu olmuş karakterlere göz atmaya ne dersiniz? Tarantino katakterlerini stil ikonu yapan detaylar ve kostümlerin adındaki hikayeler neler? Fazlasıyla cool ve tabii ki karanlık bir liste ile karşınızdayız.  

  1. Django Unchained’den 1770’lere Selam Duran Kıyafet

Zincirsiz olarak çevrilen Django Unchained filmindeki Jamie Foxx’un kıyafeti, Thomas Gainsborough’un 1770 yılında yaptığı Blue Boy tablosundan esinlenilerek tasarlanmış. Son derece gösterişli ve film için yerinde bir kostüm. Tablo da şu:

4.2.7
  1. Soygun İçin İdeal: Reservoir Dogs’taki Takım Elbiseler

Rezervuar Köpekleri’nin kostüm tasarımcısı Betsy Heimann senaryoyu okuyup Tarantino ile görüştüğünde eski hükümlü ve soygun planlayan karakterler için siyah takım elbiseden daha iyisinin olamayacağını söylemiş. Kostüm tasarımcısının yönetmenin evine gittiğinde bolca Fransız Yeni Dalga filmleri izlemesinin de bu kararda etkisi varmış. Zira Alain Delon ve tüm Fransız aktörler takım elbise giyerlerdi. Heimann çetenin her üyesinin farklı bir topluluğu, her takım elbisenin farklı bir kesiminin olduğunu söylüyor.

  1. Pulp Fiction’da Butch’ın Deri Ceketi Tam Bir Olay

Tarantino, Butch’ta (Bruce Willis) deri ceket istediğini söylemiş. Kostüm tasarımcısı Heimann “Evet, Hanover Caddesi’ndeki Harrison Ford gibi bir deri ceket?” demiş. Tarantino’nun “Hayır, Nick Nolte’nin giydiği deri ceket gibi.” demesi üzerine Butch kahverengi nubuk bomber ceket giyer. Ve süreci en iyi tarif eden şey Heimann’ın sözüdür: “Kostüm tasarımında elmayı ararsın ve sonunda armutla karşılaşırsın. Armut daha iyidir.”

  1. İki Efsane: Natural Born Killers ve Deri Ceket

Woody Harrelson’u deri ceketsiz düşünmek mümkün değil. Özgür ve kural tanımaz ruhların en iyi özdeşleştiği deri ceket de filmin önemli oyuncularındandı. Bu arada dev tokalı kemer ve iç gösteren kırmızı triko da epey iddialıydı.

  1. Bir Döneme Damgasını Vuran Güneş Gözlükleri ve Balıkçı Kazak

Ving Rhames’in Pulp Fiction’da canlandırdığı Marsellus Wallace’ın sarı boğazlı kazağı, küpeleri ve yuvarlak güneş gözlükleri de onu stil ikonu yapmaya yetti. Tabaktaki yumurta ile kazağın renk uyumunun bu sahnenin akılda kalıcılığında etkisi büyük.

  1. Kışlık Stiliniz İçin İlham Alabileceğiniz Bir Cevher: The Hateful Eight

Maskülen ve şık bir kışlık giyim için The Hateful Eight filmindeki kostümlerden ilham alabilirsiniz. Dönem filmi olsa da bugün kullanabileceğiniz pek çok parça var. Çok şık, hafiften kranlık ve cool’lar.

  1. Gerçek Bir İkon: Mia Wallace

Tarantino filmleri dendiğinde akla ilk gelen imaj onunki. Uma Thurman’ın canlandırdığı Mia Wallace’ın kusursuz terzilikle dikilen kıyafetleri 90’ların minimalizimini bir örneği. Siyah, beyaz, keskin hatlı sade kıyafetleri ile Mia Wallace akıllara kazındı. Minimaist giyim tarzı ilginizi çekiyorsa püf noktaları için tıklayın.Sinemaya düşkünseniz listeyi kontrol etmekte fayda var: 2019’un Son Döneminde Vizyona Girecek Filmler

Bunlar da ilginizi çekebilir