Stil Sahibi Erkeğin Ayakkabı Rehberi

5 Ağustos 2017

Ayakkabılar bizler için ne kadar önemli değil mi? Tarzımızı yansıtan, bazen şıklığımıza şıklık katan bazen de her şeyi bozan ayakkabılar…

Hem rahat hem şık, hem tarzımızı ortaya koyan hem de farklı kombinlerle uyumlu olabilecek ayakkabıyı bulmak ne kadar da zor! Dolabımız çeşitli modellerde ayakkabı ile dolu olsa da pek çok zaman kıyafetimizin altına ne giyeceğimizden bir türlü emin olamıyoruz. Kimi zaman da o çok rahat ettiğimiz için çok sık giydiğimiz ayakkabımıza hızla eskidiği için erkenden veda etmek zorunda kalabiliyoruz. Tüm bu soru ve sorunlara cevap olması adına senin için kısa ve etkili bir ayakkabı rehberi hazırladık:

Ne Giyelim, Nasıl Koruyalım

-Ayakkabılarını her zaman temiz ve gerekiyorsa boyalı tut. Aynı ayakkabıyı mümkünse birkaç gün üst üste giyme, bir gün bile olsa içindeki nemin kurumasına izin ver.

-Uzun ömürlü olmalarını ve kolay kolay yıpranmamalarını istiyorsan tüm ayakkabıların için ‘ayakkabı kalıbı’ kullan.

-Ayakkabılarını raflara birbirine zarar vermeyecek şekilde özenli bir biçimde yerleştir.

 -Özellikle klasik bir kombin giyiyorsan kemerin ve ayakkabın mutlaka uyumlu olsun.

 -Asla topukları yıpranmış bir ayakkabı giyme! Kıyafetin, saçın, saatin ne kadar şık ve düzgün olursa olsun, topukları yıpranmış bir ayakkabı bu imajı tamamen alt üst eder.

 -Ayakkabılarına zarar vermek istemiyorsan onları her zaman çekecek kullanarak giy.

 -Ayakkabıyı şıklığına ve tarzına bir yatırım olarak gör. Ucuz ve kalitesiz bir ayakkabıdansa bütçen elverdiğince kaliteli ayakkabılar satın al.

 -Beyaz bir lastik pabuç dolabında mutlaka bulunsun, onu pek çok kıyafetle kombinleyebilir ve kısa yoldan çabasız bir şıklık elde edebilirsin.

-Süet ayakkabılar ütü buharı ile temizlenebilir. Az miktarda buhar tuttuğun süet ayakkabını kuruduktan sonra fırçalayarak temizleyebilirsin ya da süet için özel üretilmiş spreyler ile temizleme işlemini yapabilirsin. Önemli olan bu işlemi ayakkabın henüz çok yıpranmamış ve kirlenmemişken düzenli olarak yapman.

-Ayakkabı dolabında siyah bir Oxford (ihtiyacına göre klasik ya da son yıllarda moda olan kauçuk tabanlı), şortlarla veya Chino pantolonlarla kombinleyebileceğin kahve, lacivert, bej gibi tonlarda birkaç mokasen (yazın şort + polo + mokasen kombininden daha şık bir tarz düşünemiyoruz), kış için şık pantolonlar ile kullanılabileceğin uygun tonlarda bir bot ve bir de beyaz lastik ayakkabın olması halinde tüm giysilerinle uyumlu birkaç ayakkabın var demektir! Bunların dışında dolabına ekleyeceğin diğer ayakkabı çeşitleri ihtiyaçtan ziyade senin zevkini yansıtan modeller olacaktır.

-Mümkünse havuz ve plaj harici hiçbir zaman dışarı çıkarken parmak arası terlik giyme!

-Bahar ve yaz aylarında kısa paçalı pantolonlarının altına çorapsız bir şekilde ayakkabı giymek ve bir İtalyan erkeğinin şıklığını yakalamak istiyor olabilirsin. Ancak bunu yaparken hem hijyenden ödün vermemek hem de ayak derinin tahriş olmasına engel olmak istiyorsan dışarıdan gözükmeyen ufak çoraplardan giy.

-Ruhunun renkli ve yaratıcı tarafını ortaya çıkarmaktan çekinme ve zaman zaman renkli, hatta desenli çoraplar giy!

 -Bahar ve yaz döneminde renkli ayakkabılar giyerek kendi tarzını diğer erkeklerinkinden sofistike bir şekilde ayrıştırabilirsin. Koyu mavi, zeytin yeşili, bordo, bej gibi renklerdeki süet ayakkabılar şıklığına şıklık katacaktır. Ancak eğer böyle bir tercih yaparsan rengi ayakkabılarınla sınırlı tutman ve imajının geri kalanında daha natürel ve iddasız tonlar seçmen gerektiğini hatırlatalım.

-Ve son olarak rahat hissetmediğin bir ayakkabıyı sadece hoşuna gittiği ya da şık olduğu için satın alma! Hepimiz bu hatayı yapıyoruz ve daha sonrasında o ayakkabıyı giymekten kaçınıyoruz. Gerekirse daha yüksek bir fiyat öde ama seçimlerini rahat, dayanıklı ve kaliteli ayakkabılardan yana yap.

Bunlar da ilginizi çekebilir