Stil İkonu Steve Mcqueen Gibi Giyinmenin İpuçları

13 Aralık 2019

Motor yarışlarından kazandığı parayla oyunculuk dersleri alan, 22 yıllık kariyerine 27 film sığdırmayı başarmış, coll tavırları ve yakışıklılığı ile milyonlarca kadının gözdesi efsane oyuncu: Steve Mcqueen. Bakışları, duruşu, hafiften “serseri” tavırları, içtenliği ile bir ikon olan Steve Mcqueen şüphesiz stili ile de ayrıcalıklı bir yere sahip. 1980’de aramızdan ayrılan ünlü oyuncunun klasik Holywood tarzı bugün hâlâ moda dünyasına örnek olmaya devam ediyor. Gelin, Steve Mcqueen’in giyim stilini nasıl yakalayabileceğinizden, onu bu denli özel kılan dokunuşların neler olduğundan bahsedelim.

Asi ve Özgüvenli Duruş

Steve McQueen at his Hollywood Hills home on Solar Drive 1960 © 1978 Sid Avery

Ne giyerse giysin, onu ikon yapan ilk şey asi, özgüvenli ve umursamaz tavrıydı. Umursamaz derken onun kaba ya da duyarsız olduğunu söylemiyoruz. Hafiften başına buyruk, kalıpların ötesinde içinden geldiği gibi yaşayan, sempatik ve iddialı bir duruşu vardı. Seçtiği giysilerin özgünlüğü ve kalitesi işin sadece yarısı. Diğer yarısı ise işte bu kişiliği ve duruşuydu.

Balıkçı Yaka Kazak ve Blazer Kombinasyonu

60’ların ikonik kombinlerinden olan  tüvit blazer ceket ve balıkçı yaka kazak, Steve Mcqueen’in de en çok tercih ettiği ikililerdendi. Bugünün smart casual giyimine ne kadar da uygun!

Kot Gömlek-Kot Pantolon Kombinasyonu

Capcanlı çivit mavisi kot gömlek ve pantolon kombini fazlasıyla iddialı değil mi? Bugün için size fazla gelirse renk tonları farklı olan denimleri kombinlemeyi deneyebilirsiniz. Beyaz, gri ve siyah denim pantolonlar hem kot gömleklerle hem de kot ceketlerle iyi görünür.

Üç Parçalı Takım Elbise

Galler Prensi gibi üç parçalı takım elbise giyerek zamansız şıklığı yakalayın. Pileli pantolon modelleri de vintage bir görüntü yaratmada harikadır. Bu tarz bir takım elbisede daha sofistike bir tarz yakalamak için ayrıntılara özen gösterin. İtalyan tarzı için deri kahverengi ayakkabılar, daha İngiliz tarzı bir görünüm için siyah Oxford ayakkabıları seçebilirsiniz. Pantolon tipine uygun ayakkabı seçimi yazımızı mutlaka okuyun. 

Kot ve Tişört

Düz beyaz tişört, hafif yıkama kot pantolon, bez spor ayakkabı… Onun rahat ve özgür stili için gereken her şey bazen sadece bu kadardı. Persol 714 güneş gözlükleri ise Mcqueen’le özdeşleşen başlıca aksesuarlardan, dikkat!

Süet Chukka Bot

Derinin en yumuşak ve esnek çeşidi olan süet chukka botlar konforlu, dayanıklı ve şık bir tercih olacak. Kahverengi bot, camel ya da krem pantolon ve koyu yeşil bir kazak kombinine kim hayır diyebilir?

Bu da ilginizi çekebilir: Tarantino Filmlerinde Göze Çarpan Stil İkonları

Deri Ceket

Filmlerinde bol bol motosiklete binen, ağzında sigarası ve motosikleti ile özdeşleşen film yıldızının en çok giydiği parçayı sona sakladık. Deri ceketsiz bir Steve Mcqueen düşünmek mümkün değil.

Bunlar da ilginizi çekebilir