Sinematik pop projesi Joy Exit Çıktı!

31 Ağustos 2018
Joy Exit

Türkiye’nin dünyaca tanınan bestecilerinden Erdem Helvacıoğlu ve Türk caz dünyasının önde gelen vokalist ve şarkı yazarlarından Şirin Soysal’ın kurduğu Joy Exit grubunun ilk albümü ABD’de Diffuse Records tarafından yayınlandı. Joy Exit’in albümüne dijital platformlardan ulaşmak mümkün.

Erdem Helvacıoğlu, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda eser siparişi alan önemli bir müzisyen. 2006 Dünya Futbol Şampiyonası, 2009 Novelum Festivali, Arter, TBA21, Bang on a Can All-Stars gibi işlerde onun da parmağı bulunuyor. Şu ana kadar bestelediği film müzikleri ile adını Cannes, Sarajevo, Locarno, Seul, Sao Paulo, Sidney gibi film festivallerinde de duyuran Helvacıoğlu, 2006 Mostramundo Film Festivali’nde “En İyi Orijinal Film Müziği Ödülü”nün de sahibi oldu.

Helvacıoğlu ile Şirin Soysal’ın bir araya gelişi ise ilginç. Ünlü prodüktör ve besteci Joe Mardin’in kendilerini tanıştırması üzerine İstanbul’da çalışmaya başlayıp kısa sürede yakaladıkları uyumla parçaları oluşturmuşlar. İkilinin ürettiği şarkıların kayıtları da grubun New York Brooklyn’deki stüdyolarında tamamlanmış. Kayıt ve miksler Erdem Helvacıoğlu, mastering işlemi ise Amerikalı ses mühendisi Taylor Deupree imzası taşıyor. Grubun fotoğrafları ve ilk video klibi ise Melisa Önel tarafından çekilmiş.

Elektronik pop ve indie pop tarzındaki albümde, Joy Exit’in buğulu ses dünyası, melankolik gitar tınılarını kırılgan kontralto vokallerle birleştiriyor. Grubun sinematik müziklerine, Şirin Soysal’ın hüzünlü, sorgulayan ve çıkış arayan sözleri eşlik ediyor. Soysal bir röportajında Joy Exit için çalışırken Helvacıoğlu ile çok iyi bir uyum yakaladıklarını anlatıyor: “Her şey çok kolay ilerledi. Sadece iki kişi olmanın avantajı büyük. Erdem’in İstanbul stüdyosunda simultane çalışıyorduk, her şey o anda üretiliyordu. O parçayı yaparken ben de sözleri yazıyordum. Şarkıyı tam anlamıyla birlikte yazıyorduk aslında ve bunun büyüsü apayrı. Devamında Erdem hazırladığı track’leri bana gönderiyordu, ben de üzerlerine kaydediyordum. Şarkılar olgunluğa kavuşunca vokalleri kaydetmeye New York’taki stüdyosuna gittim.”

Her şeyin yanında yeni haber; Joy Exit 2019 yılında ise 12 parçalık yeni bir albümle dinleyicinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. İkilinin ismi, albümde yer alacak bir parçaya ilham olan ressam Frida Kahlo’nun ölüm döşeğinde yazdığı bir kupleden doğmuş: ‘I hope the exit is joyful, and I hope never to return. (Umarım çıkışım coşkulu olur ve umarım buraya bir daha dönmem.)

Tüm sözleri İngilizce olan beş parçalık Joy Exit albümü tüm dijital platformlarda dinlenebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir