Şehirden Uzakta Sizi Canlandıracak Etkinlik Önerileri: Binicilik, Off-Road, TREKKING

23 Temmuz 2020

Şehrin yoğun temposu ve koşturmacası içindeyken çoğu zaman kendimize soluklanacağımız bir alan yaratmayı ihmal edebiliyoruz. Halbuki ufak hafta sonu kaçamaklarıyla bile modern hayatın gürültüsünden uzaklaşmak mümkün. Bu yazımızda sizi tüm stresinizden arındıracak, enerjinizi full’leyecek, hem mental hem de bedensel olarak zinde hissetmenizi sağlayacak doğa sporlarından bahsettik. Hadi biraz canlanalım!

Bir doğal terapi olarak binicilik sporu

Tarihi çok eskiye dayanan binicilik sporu, şehrin kaosundan ve insan kalabalığından uzaklaşıp atların eşsiz dostluğuyla buluşmak isteyenler için birebir. Ancak at üzerinde durabilmek ve dizginleri ele alabilmek sanıldığı kadar kolay değil. Günümüzde de büyük bir ilgi gören at biniciliğinde başarılı olabilmenin yolu, öncelikle atlara sempati duymak ve onları sevmekten geçiyor. Atlardan korkmanız ya da onlarla diyalog kuramamanız halinde iyi bir binici olmanız ve at binmede başarı yakalamanız çok zor. Bu nedenle öncelikle zihninizi yoğun iş temposundan sıyırarak boşaltmalı, kendinizi atların dostluğuna emanet etmelisiniz.

Binicilik sporuyla ilgilenmeye başladığınızda bir süre sonra oturuşunuzun bile değiştiğini fark edeceksiniz. Atlı binicilik tüm kasları aktif olarak çalıştırdığı gibi vücut dayanıklılığını da artıyor. Zamanla bindiğiniz atın sevgisini kazandığınızı gördükçe onla kurduğunuz bağ da güçlenecek. Bu, size doğal bir terapi gibi geleceği için binicilik sporunun hayatınızın vazgeçilmez parçalarından olacağını söylemek hiç de abartı olmaz. Yaşadığınız şehirdeki binicilik kursları size bu konuda iyi bir rehber olabilir.

Doğayla bütünleştiren spor; trekking

Günler sürebilen uzun doğa yürüyüşü olarak bilinen trekking, doğa sporlarının en hafif kollarından biri. Hiking trekking olarak bilinen türü ise günübirlik doğa gezisi anlamına geliyor. Hiking trekking yaparken konaklama ihtiyacı doğmayacağı için çok fazla teferruata gerek yok. Ancak trekking yapacağınız rota ve bu arazide karşınıza çıkabilecek doğal engeller göz önünde bulundurulduğunda bir ön hazırlık şart.

Öncelikle kamp ve yürüyüş yapacağınız bölgeyle ilgili tüm bilgileri derlemeniz gerek. Kendinize yürüyüş için rota oluşturmalısınız. Gitmek istediğiniz yer ıssız bir bölgeyse rehber eşliğinde yola çıkmanız iyi olur. Grup rehberlerinin parkurun zorluk derecesine göre verdikleri ipuçları işi oldukça kolaylaştırıyor.

Outdoor giyimin temelleri hakkında ön bilgi edinmeyi ihmal etmeyin. Uzun saatler sürecek yürüyüşleriniz için ayaklarınızı bileklerinden saracak bir yürüyüş ayakkabısı tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ayaklarınızın konforu önemli. Trekking malzemeleriyle dolu orta boy bir sırt çantası hazırladıktan sonra başka bir teknik malzemeye ihtiyacınız olmayacak. Artık tek yapmanız gereken, kendinizi doğanın huzur verici kollarına teslim etmek. Bırakın gün boyu yaptığınız yürüyüşlerde zihniniz kendini doğanın güzellikleriyle donatsın!

Adrenalin dolu doğasıyla canlandıran Off-Road

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir motorspor olan Off-Road, adrenalin sevenler için büyük bir tutku. Kelime anlamı yol dışı demek olan bu spor, adı üzerinde “yol olmayan” alanlarda gerçekleştiriliyor. 4×4 araçlarla dağlık alanlarda gerçekleştirilen Off-Road sporu kişisel hobi olarak yapılabildiği gibi, grup yarışları şeklinde büyük bir keyfe de dönüştürülebiliyor. Öyle ki birbiriyle yarışan insanlar, araçlarının aksesuarlarını da yarıştırıyorlar.

İlk başlarda standart 4×4 arazi araçları ile yapılan bu spor, günümüzde modifiye edilmiş ve Off-Road donanımlarıyla güçlendirilmiş 4×4’lerle yapılmaya devam ediyor. İster doğal zor doğa koşullarında isterseniz de suni oluşturulmuş Off-Road parkurlarında tüm haftanın stresini üzerinizden atabilirsiniz. Engebeli yollarda yan yatma gibi riskler barındırdığı için Off-Road araçlarında Roll-Cage denilen güvenlik kafesi büyük bir önem taşıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir