Saatlere Hükmeden Deha: Louis Moinet

7 Mart 2020
louis moinet

Kronografın mucidi olan Louis Moinet, 1768 yılında Fransa’nın Bourges kentinde dünyaya geldi. Saat ustalığı, ressamlık ve heykeltıraşlığı sığdırdığı yaşamı 1853 yılında sona erdiğinde geriye unutulmaz başarılar bırakmıştı. Louis Moinet, yaptığı çalışmalarda klasik konulara getirdiği etkileyici bakış açısı ile ustalaşmıştı. Akademik yarışmalarda kazandığı dereceler, başarı yolunda ilerlemesine hız kazandırıyordu.

Louis Moinet öğrencilik yıllarında saat yapımı dünyasına adım attı. Boş zamanlarının neredeyse tamamını usta bir saatçinin yanında bu özel işçiliği öğrenerek geçiriyordu. Moinet, İtalyan bir ressam tarafından da çizim yapma konusunda eğitim alıyordu. 20 yaşına geldiğinde İtalya’ya taşınıp hayatını orada sürdürmenin hayali içerisindeydi.

Moinet beş yıl boyunca mimari, heykel ve resim eğitimi göreceği Roma için Fransa’dan ayrılmaya karar verdi. Dönemin ünlü sanatçılarını bir araya getiren Fransız Akademisi Üyeleri ile yakın temas içerisindeydi. Roma’da sürdürdüğü çalışmaları onun ufkunu genişleterek daha etkili sonuçlar sağlamasını mümkün kılmıştı. İtalya’da edindiği sanatsal becerileri de yanına alarak daha iyi işlere imza atabilmek için Floransa’ya doğru yola çıktı.

Paris’e Dönüş ve Saat Alanındaki Yükseliş Süreci

Paris’e dönen Louis Moinet, Louvre’da Güzel Sanatlar Profesörü olarak becerilerini saygın bir statü ile taçlandırdı. Tutkuyla sürdürdüğü bir sanat dalı olan saat yapımına devam etmek istiyordu. Bununla ilgili hem teorik hem de pratik çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. Geçmişte yanında çalıştığı usta saatçi ile yeniden iletişime geçti. On yıldan daha kısa bir süre içerisinde, saat ustası kendisini Moinet’in öğrencisi konumunda görmeye başlayacaktı.

Saat yapımı konusundaki tutkusu, Moinet’in tüm vaktini ele geçirmişti. Saat yapım aletlerini sık sık İsviçre’ye getirerek çalışmalarını sürdürüyordu. Louis Moinet bir süre sonra Paris Kronometri Derneği Başkanı olmasının yanı sıra pek çok sanat topluluğunun da üyesi hâline geldi. Abraham-Louis Breguet ile tanıştığı süreçte ününü duyurmayı çoktan başarmıştı. Breguet, Moinet’in yeteneğine kayıtsız kalamadı ve ikili birlikte çalışmaya başladılar. 1811 yılından itibaren Moinet, Brequet’in kişisel danışmanı olarak ilerleyecekti.

Sanata ve Başarıya Adanmışlıkla Süslenmiş Bir Yaşam

Moinet’in yaşamı heykel ve resim çalışmaları ile birlikte sanatın derinliklerine yapılan eşsiz bir yolculuk gibiydi. Sanatsal çalışmalarına teknik başarıları eşlik ediyordu. Saat yapım teknikleri açısından Louis Moinet gerçek bir dehaydı. Yaşamını üretmeye ve gelişime adarken sanata her şeyini feda etmeye hazırdı. Zamanını, servetini ve sağlığını harcayarak ilerlediği bu yolculuktan geriye nesiller boyunca anılacak bir yetenek ve itibar öyküsü bıraktı.

Bunlar da ilginizi çekebilir