PSİKOLOJİK STRATEJİLERLE HARİKALAR YARATABİLİRSİNİZ!

23 Mayıs 2018
Motivasyon

Bir topluluğun, bir ofisin çalışma motivasyonunu sağlamak herkes için kolay değildir. Ancak motivasyon, çalışanların kendilerini ve çalıştıkları şirketleri ileriye taşıyabilmeleri açısından fazlasıyla önemlidir. Çalışanların motivasyonu ve işe sağlıklı konsantrasyonu, uzun ve kısa vadede etki eden tüm birimlere katkı sağlar. Fakat motivasyon değişkendir. Bir ofisin tamamını aynı anda mutlu edecek, motive edecek tek bir sihirli değnek yoktur ancak strateji vardır! Herkes birbirinden farklı yaradılışa sahip olduğu için ofisinizdeki insanları memnun etmek istiyorsanız birden fazla strateji uygulamalısınız.

İşte çalışanlarınızın aynı ofis içinde mutlu ve başarılı olmalarına yardımcı olacak 5 psikolojik motivasyon stratejisi…

1-Bireysel olarak ilgilenin

Ekip çalışması, şirket başarısının önemli bir unsuru olmakla birlikte, çalışanlarınızı bir araya getirirken, bu ‘takım’ zihniyetini inşa etmenin avantajları vardır fakat bireysel ilgiye de dikkat etmeniz gerekir. Bir ofis çalışanı ile yalnız başına ve kişisel olarak konuşmak bireysel olarak kendisinin gerçekten takdir edildiğini bilmesini sağlar. Bu da performansını olumlu yönde etkileyecektir.

2-Şeffaf olun

Şeffaflık iletişimin anahtarıdır. İşiniz ve çalışanlarınız hakkında açıkça konuştuğunuz ve onların size sorunla gelmekte tereddüt etmedikleri ortamlarda harikalar yaratabilirsiniz. Çünkü şeffaflık güven oluşturur; insanlar bir şeyi sakladığınızı ve kimseyi dinlemediğinizi anladığında, size bir otorite olarak saygı duymaları ve sizi lider olarak görmeleri zorlaşır.

3-Terfi edebileceklerini hissettirin

Hiç kimse durağanlaşan ve kendini tekrarlayan bir işte kalmakta ısrarcı olmaz. İş hayatında etkili bir değişim olmaması performansı arttırmaz, azaltır. En iddialı çalışanlar bile aynı pozisyonda yıllarca çalışmak istemez. Ofis çalışanlarının kendilerine terfi etme ve iyileştirme fırsatları sunduğunuzu bilmeleri çalışma motivasyonlarını arttıracaktır.

4-Çalışanların sosyalleşmelerini sağlayın

Ofisteki çalışanlarla dost olmak kolektif bir takım çalışması duygusu yaratır. Ekip bazında etkinlikler düzenleyerek insanları birbirleriyle daha fazla sosyalleşmeye teşvik edebilirsiniz. Partiler ya da grup aktiviteleri gibi dışarda toplantılar düzenleyebilir grupça öğle yemeği yiyebilirsiniz. Tüm sosyal etkinliklerden mutlaka sağlıklı dönüş alırsınız.

5-İyi ve örnek bir lider olun

Örneğin çok çalışıyorsanız ve her şeye rağmen hala iyimserseniz çalışanlarınız da aynısını yapacaktır. Ofisteki pozitif enerjiyi, iyimserliği siz belirleyecek, çalışanlarınızla yaratacağınız ‘ortaklık’ duygusu çalışma alanınıza verimli bir şekilde yansıyacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir