Anasayfa Spor ve Sağlık Özgür ve Azimli Ruhların Hobisi: Yelkencilik

Özgür ve Azimli Ruhların Hobisi: Yelkencilik

Tarih Hemington
Yelkencilik

Sorumluluklardan, toplantılardan, koşturmacadan, hayatındaki ya da dışarıdaki kaostan ve şehrin gürültüsünden çok uzakta, denizden gelen iyot kokusunu içine çekerek rüzgarın yardımıyla ilerliyorsun. Güneş pırıl pırıl parlıyor. Sen zihninle ve tüm bedeninle o anı yaşıyorsun… Sadece sen, deniz, rüzgar, güneş var ve bir de önünde uçsuz bucaksız ufuk çizgisi… Bunu deneyimlemek için tek ihtiyacın denize kıyısı olan bir şehirde yaşamak ya da tıpkı dalış sporuyla ilgilenenler gibi yelkencilik yapabileceğin şehirlere sık sık ziyaretler yapmak.

Başta İstanbul olmak üzere pek çok şehirde kurs ve okulları olan yelkenciliğe başlamanın ve bu sporda ilerlemenin yaşı yok. Özgürlüğün tadını çıkartmak, suyun üstünde kimi zaman bir kuğu gibi süzülüp kimi zaman dalgalarla mücadele etmek sana hem kendi gücünü hem de doğa karşısında hepimizin ne kadar da aciz olduğumuzu bir kez daha hatırlatacaktır.

Kulüplerin ve okulların artmasıyla artık pahalı bir hobi olmaktan çıkan yelkenciliğin eğitimi Temel Yelkencilik ve İleri Yelkencilik olmak üzere iki aşamadan oluşuyor.Temel Yelkencilik  eğitimi 14 saat sürüyor. 1 saati kara üstünde teorik eğitimden oluşan, geri kalanı da tamamen yelkende pratik yapmak üstüne kurulu bir eğitim. Bu 14 saat süresince denizcilik terimlerini, rüzgarı okumayı, güvenlik kurallarını, motor ve yelkende dümen etmeyi, seyir tekniklerini öğreniliyor ve bol bol pratik yapılıyor. Bu eğitimi tamamlayan bir kişi -hava şartlarının çok sert olmaması koşuluyla- İstanbul’ da tek başına Adalar’ a gidip gelebilecek seviyede oluyor.

İleri Yelkencilik Eğitimi ise toplam 18 saatten oluşuyor ve bu eğitimin tamamı denizde pratik yapmak üstüne kurulu. Eğitim süresince denizcilik bilgileri, teknenin parçaları, ayrılma ve yanaşma, sorunlara çözüm üretme, güvenlik ve bağlar hakkında kapsamlı bilgi ediniliyor. Bu eğitim tamlandıktan sonra da bol bol denize çıkılmalı ve pratik yapılmalı çünkü deniz ve rüzgar koşulları her gün değişebiliyor ve yelkeni kullanan kişi her gün bambaşka koşulları deneyimleyebiliyor. Dolayısıyla öğrenmenin sonu olmayan bu sporda ilerlemenin birinci koşulu bol bol denize çıkıp pratik yapmak, farklı hava koşullarını deneyimlemek.

Temel ve İleri Yelkencilik eğitimini tamamlayan kişiler yarışlara katılabilecek seviyeye gelmiş oluyor. İster tek başına istersen de güçlü bir takım olabileceğin arkadaşlarınla yarışlara katılıp, ekipce hedefe ilerlemenin hazzını yaşayabilirsin.

Özgürlüğün Tadını Çıkartırken Konsantrasyonu Arttırmak İstemez Misin?

Hayatlarımızı doğadan kopuk, hangi mevsimde hangi sebzeyi yememiz gerektiğini ya da yanından her gün geçtiğimiz ağacın ismini bilmeden suni bir koşuşturmacanın içinde yaşıyoruz. Oysa yelkencilik yapan bir insan, atalarımızın hakim olduğu ancak yıllar içinde bizlerin unutup gittiği körelmiş bir beceriyi, yani doğayı okumayı öğreniyor. Kimi zaman doğayı ihtiyacı doğrultusunda kullanırken kimi zaman da ona boyun eğmesi gerektiğini biliyor.

Yelkencilik kişilere doğayı okumak dışında yön duygusunu geliştirme, konsantrasyonu arttırma, hızlı karar verip çözüm üretme gibi saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok önemli özellik katıyor:

  • Konsantrasyonu arttırmak
  • Sorunlara hızlı çözüm üretmek
  • Karar alma becerilerini ve özgüveni geliştirmek
  • Riskleri önceden görmek ve onlara karşı pozisyon almak
  • Rüzgarı ve doğayı okumak
  • Yön duygusunu geliştirmek
  • Ekip çalışmasını öğrenmek
  • Değişen şartlara hızlı bir şekilde uyum sağlamak yelkenciliğin kişilere kattıklarından sadece birkaçı.

Kurumlar İçin Yelkencilik

Takım çalışmasını güçlendirmek, ekip içinde kişilerin güçlü ve zayıf yönlerini anlamasını sağlamak için kurumlara eğitim veren, onlara özel yelkencilik aktiviteleri düzenleyen pek çok kulüp ve okulun olduğunu eklemeden geçmeyelim.

Kurumlara özel düzenlenen bir yarış ya da ekibinle katılacağın temel yelkencilik eğitimi sayesinde, aylar hatta yıllar alabilecek bazı becerileri ve hem kendi hem de ekipteki diğer üyelerin kişilik özelliklerini denizin üstünde sadece birkaç saat içinde öğrenebilirsin. Kişilerin zayıf ve güçlü yönlerini, zor anlardaki iletişim tarzlarını, birlikte hızlı karar alıp uygulamayı, ekibin performansını yüksek tutmayı, stres altında doğru karar almayı, risk analizini, değişen şartlara birlikte uyum gösterebilmeyi ofiste değil de denizin ortasında deneyimlemenin oldukça etkili ve unutulmaz olacağına inancımız tam!

İster bir ekiple istersen de tek başına özgürlüğün tadını çıkartmak, kendine yeni beceriler katmak, karadaki hayattan, kaostan ve koşuşturmacadan birkaç saatliğine de olsa uzaklaşmak istiyorsan, havaların ısınmakta oluşunu fırsat bilmeni ve hemen bu haftasonu kendini sana en yakın yelken kulübüne atmanı tavsiye ederiz. Güneşin, rüzgarın, dalgaların ve denizin tadını çıkartmanın tam zamanı! Yalnız yelken okuluna giderken şık ve rahat bir polo tişört, güzel bir şort ve ayağına da beyaz tabanlı rahat bir spor ayakkabı giymeyi unutma.

Bunlar da ilginizi çekebilir