Ofis Yaşamını Güzelleştirecek 5 Tasarım ve Uygulama

22 Haziran 2019

Çalışma saatlerini daha sağlıklı hale getirmek için, ofis tasarımında ‘bilgisayar, masa, sandalye’ üçlüsünden başka neleri gözetebiliriz? İşte birkaç öneri…

Ayakta masası

Uzun çalışma saatleri boyunca sabit bir pozisyonda oturmanın sağlığa zararlı olduğu, nicedir bilinen bir gerçek. Son dönemde popülaritesi giderek artan ‘ayakta masası’, işte tam da bu soruna çözüm getirmek üzere tasarlanmış bir mobilya. Kullanan kişinin boyuna göre yüksekliği ayarlanabilen bu masalar, çalışanların günün belli saatlerinde bilgisayar başındaki işlerini yürütürken ayakta kalmalarını sağlayarak hareketliliği destekliyor. Sabit masaların üzerine eklenebilen tezgah tipi masa dönüştürücüleri de aynı işlevi yerine getiriyor.

Denge tahtası

Ayakta masalarının en büyük tamamlayıcıları, denge tahtaları. Üzerinde duran kişinin ayaklarını sabit bir noktada tutmak yerine ufak hareketlerle dinamik bir duruşa geçmesini sağlayan denge tahtalarının sağlığa hizmet eden pek çok getirisi var. Çalışmayı daha eğlenceli hale getirmesi, koordinasyon ile farkındalığı artırması, duruşu geliştirmesi, sırt ağrılarına iyi gelmesi ve tetikte kalmayı sağlaması, bunlardan sadece birkaçı. Denge tahtası, özellikle de ‘fitness’a özel zaman ayıramayanlar için tam bir nimet.

Ofis kütüphanesi

Dijital devrimle birlikte matbu yayınların işlevini yitirdiğini düşünebilirsiniz. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, Kindle ve benzeri dijital ekranlarda yapılan okumalar, kağıt baskıdan yapılan okumalara göre daha az akılda kalıyor. Ofisin toplantı odasını aynı zamanda bir kütüphaneye dönüştürerek, mesleğinize dair güvenilir ve ilham verici yayınları ortak başvuru kaynakları olarak iş yaşamınıza katabilirsiniz. Ofis kütüphanesi hem çalışanları derinlikli araştırmalar için motive ediyor hem de dekoratif anlamda mekana sıcaklık katıyor.

Masasız çalışma alanı

Laptoplar sayesinde artık her yerde, üstelik kimi zaman bir masaya bile ihtiyaç duymadan çalışmak mümkün. Ofis mobilyası üreten firmalar, artık yavaş yavaş bu esnekliğe uyum sağlayan tasarımlarla karşımıza çıkmaya başladılar. ‘Masasız çalışma’ya dair ihtiyaçları bir arada gideren tasarımlara kusursuz bir örnek, ödüllü İngiliz tasarım ikilisi Barber & Osgerby’nin Vitra için ürettiği ‘Soft Work’ isimli oturma sistemi. Bu sofistike mobilya, içerdiği prizlerden döner masalara ve değişken oturma pozisyonları sunabilen koltuklarına kadar pek çok teknik detayıyla, çalışma hayatına güncel bir konfor getiriyor.

Ofis bitkileri

Kapalı mekanda bakımı kolay çeşitleri seçmek suretiyle, bitkileri ofis hayatınıza katmanın pek çok faydası var: Stresi azaltmak, verimliliği artırmak, iş başvurusunda bulunanların gözünde ofisi daha cazip kılmak, havayı temizlemek, gürültü seviyesini azaltmaya yardımcı olmak… Microsoft ve Amazon gibi dev firmalar bu yaklaşımı hayli ileri seviyeye taşıyıp, neredeyse açık hava koşulları sunan çalışma ortamları kurmaya başladılar bile.

Bunlar da ilginizi çekebilir