Odaklanmak İsteyen Beyaz Yakalı İçin: Modern Okçuluk

10 Haziran 2020

Büyük şehirlerde yaşam su gibi akıp gidiyor…

Hobiler ise bu tempoda küçük bir nefes aralığı oluyor.

Modern okçuluk, odaklanmak isteyen beyaz yakalının en keyifli sığınağı!

Şehir yaşamının temposu hız kesmeden sürerken farklı uğraşlarla soluklanmanın önemi büyük… Eğlenceli konserler, ilgi çekici sinema filmleri veya alternatif spor dalları beyaz yakalının ‘nefes aldığı’ duraklar oluyor. Modern okçuluk ise tam da bu noktada şehrin stresinden sıyrılmayı mümkün kılıyor. Osmanlı döneminde en parlak devrine ulaşan okçuluğun güncel versiyonu, odaklanmak isteyen beyaz yakalının imdadına yetişiyor.

Modern Okçuluğun Odaklanma Üzerindeki Belirgin Etkisi

Her spor kendi içerisinde farklı dinamiklere sahiptir. Okçuluk ise diğer spor dallarına nazaran daha fazla konsantrasyon gerektiriyor. Odaklanma ihtiyacı yaratan bu spor, mental gelişimi kuvvetlendiriyor. Plaza yaşamından yorulan beyaz yakalı, bu etkin spor sayesinde hedef odaklı olmayı ve stresle baş etmeyi öğreniyor. Aynı zamanda kendine olan güvenini de hızlıca tazeliyor.

Modern okçuluğun odaklanma üzerindeki etkisi disiplinle paralel ilerliyor. Bu spor kararlılık ve hedef odaklı ilerleme gibi dürtüler üzerine inşa ediliyor. Aynı zamanda rakipleri ile yarışan beyaz yakalı beyin koordinasyonunu maksimum düzeyde tutuyor. Bu sporun fiziki anlamda da belirgin bir kas gelişimi sağladığını söylemek mümkün… Ofis yaşamında skolyoz, konsantrasyon bozukluğu veya göz tembelliği gibi sorunlar yaşayan beyaz yakalı modern okçuluk ile yeni bir yaşam sürecinin de kapılarını aralamış oluyor.

En eski spor dallarından biri olan okçuluk iki temel gruba ayrılıyor:

Modern okçuluk ve geleneksel okçuluk…

Fakat işin daha da derinine indiğimizde, her iki kategorinin de kendi içerisinde farklı bölümleri olduğunu görürüz. Şimdi biraz da bunlara göz atalım…

Modern okçuluk nedir?

Modern okçuluk kullanılan yay tipine bağlı olarak iki temel kategoriye ayrılır. Teknoloji kullanımı makaralı yayda çok daha baskındır. Bunu isminden ve şeklinden de anlamak mümkündür.

1. Klasik Yay

Olimpik yay, İngiliz uzun yaylarının güncel teknoloji ile harmanlanmış ve nişancılığa uygun kılınmış hâlidir. Bu sistemde atış tekniği baz alınır. Diğer yay çeşitlerine geçişte temel alınan yay olarak da bilinir. Bir sporcu yay seçimini yapmadan evvel eğitim sürecini klasik yay ile tamamlamalıdır. Klasik yayın olimpik yay olarak bilinmesinin nedeni, makaralı yayın aksine olimpiyatlarda kullanılan yay olmasıdır.

2. Makaralı Yay

Makaralı yay temelde avcılık amacı ile icat edilmiş bir mekanizmadır. Bu yay çift makara sistemine dayalı işler. Daha stabil atış yapabilmeyi mümkün kılan bir yapısı vardır. Klasik yayın aksine mercek ve tetik ekipmanları da kullanılır. Yine klasik yayın aksine tam çekişte minimum kuvvet ve efor ister. Makaralı yayda mercek kullanımı, yarışma sürecinde bir avantaj olarak görülebilir. Ancak hedef de aynı oranda küçüldüğü ve yarışmadaki başarı ortalaması çok yüksek olduğu için yarışmalar yine kıyasıya bir rekabet ile sürdürülür.

Modern Okçulukta Yarışma Disiplini ve Kılık Kıyafet

Her spor dalı ve yarışma alanı gibi modern okçulukta da belli başlı kurallar ve kriterler mevcuttur. Yarışma kurallarına göre makaralı yay ve klasik yay kategorileri, birbirlerine rakip olamaz. Bu iki kategori kendilerine özel kurallar içerir. Klasik yay ve makaralı yay ile atış yapan okçuların yarışma yaş grupları aynıdır. Fakat atış mesafeleri, kullandıkları yaylar, bazı puanlama kuralları ve hedef kâğıtları gibi kurallar değişkenlik gösterir.

Bir okçuluk yarışmasına katılan sporcular kılık kıyafet kurallarına uymalıdır. Kadınlar spor ayakkabı, beyaz eşofman ya da pantolon, şort (takım arkadaşlarıyla uyumlu olmak kaydıyla) beyaz spor çorap, beyaz kısa veya uzun kollu bluz, forma, şapka ve okçulukla ilgili aksesuar kullanır. Erkekler ise yine spor ayakkabı, beyaz eşofman ya da pantolon, kısa ve uzun kollu forma, şapka, şort ve okçulukla ilgili aksesuar kullanır. Takım sporcuları ve antrenör aynı tip kıyafeti giymelidir. Hava şartlarına bağlı olarak yağmurluk veya koruyucu ceket giyilebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir