Normalleşme sürecinde gidilebilecek beş lokasyon

20 Haziran 2020

John Lennon, “Hayat siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir” demiş. Bu sözü 2020 yılında bu kadar fazla hatırlayacağımız hiçbirimizin aklına gelmezdi herhalde. Tüm dünyayı saran Corona virüsle birlikte bir çoğumuz bazı planlarımızı erteledik, bazılarını iptal ettik veya değiştirdik. Neyse ki yazın başlamasıyla normalleşme sürecine adım atıldı. Artık yavaş yavaş normal hayatımıza tabii hijyenimize daha fazla dikkat ederek ve maske takarak devam ediyoruz. Uzun süredir yurtdışına çıkışlar kapalıydı ve henüz net bir tarih yok. Tatil planınızı ülke sınırları içinde yapmak isterseniz aşırı kalabalıklar arasına girmeden gezebileceğiniz, tatil yapabileceğiniz veya bir hafta sonu kaçamağı yapacağınız İstanbul’a yakın beş lokasyonu Hemington Blog okurları için öneriyoruz.

Kerpe

Özellikle yaz aylarında İstanbulluların akın ettiği yerlerden biri Kerpe. Fakat karantina nedeniyle şu günlerde sessizliğini bir nebze daha koruyor. Kocaeli’nin Kandıra ilçesine bağlı bir liman kasabası olan Kerpe, İstanbul’a sadece 2- 2,5 saat uzaklıkta ve mavi bayraklı bir denize sahip.

Kıyıköy

Pabuç ve Kazan ırmakları arasında bulunan Kıyıköy, İstanbul’a sadece 165 km uzaklıkta bulunuyor. Doğası ve deniziyle ziyaretçilerini içine çeken Kıyıköy; kamp yapmak, temiz hava almak ve denize girmek için ideal bir yer. Ayrıca yöresel yemeklerden hoşlanıyorsanız uğramadan geçmeyin.

İğneada

İstanbul’a yakın bir yer mi arıyorsunuz? Doğru adrestesiniz. Trakya’nın incisi İğneada, harika denizi, gölleri, ormanları ve dereleriyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Bir haftasonunuzu mutlaka İğneada’daki Longoz Ormanları için ayırmalısınız. Bu ormanda daha önce hiç görmediğiniz ağaçlar ve benzersiz güzellikte kuşlar var.

Sapanca

Sapanca için İstanbul’un arka bahçesi derler. İstanbul’a yakın en eşşiz yerlerden biri ise kuşkusuz Sapanca. Sapanca’da mutlaka Kırkpınar Mahallesi’ne uğrayın. Bir Çerkez mahallesi olan bu yerde mutlaka Çerkez kahvaltısı yapın. Çerkez pastası, acuka, güveç mısır ekmeği, sebze turşusu gibi lezzetleri de denemeyi unutmayın.

Şarköy

Tekirdağ’ın bir ilçesi olan Şarköy, İstanbul’a 234 km mesafede ve Marmara Denizi’nin temiz kalan son nadir yerlerinden biri. Bu yönüyle Şarköy, uzun yıllardır yazlıkçıların en uğrak yeri fakat ağustos ayının başına kadar tenha geçeceğe benziyor. Ziyaret etmek için tam sırası.

Bunlar da ilginizi çekebilir