Moda ile Alakalı Göz Atmanız Gereken Netflix Yapımları

27 Aralık 2019

Netflix moda dizileri, belgeselleri ve filmleri bu renkli dünyaya, ünlü modacıların yaratıcı bakış açılarına ışık tutuyor. Biz de Netflix’te moda ile ilgili izleyebileceğiniz yapımlardan şık bir liste hazırladık. Şimdiden iyi seyirler dileriz.

1. Saint Laurent

Fransız modacı Yves Saint Laurent nasıl modanın dahi çocuğu oldu, kariyer basamaklarını onunla birlikte tırmanacağınız bir film. Saint Laurent’in ölümüne kadar hayat arkadaşı olan Pierre Berge ile olan çalkantılı ilişkisi de bu filmde gözler önüne seriliyor. 1967 yılında geçen filmde ikonik modacının başarıyı tadarken bir yandan yaşadığı mükemmeliyetçilik takıntısı ile nasıl mücadele etmeye çalıştığını da görüyoruz. 

2. 7 Days Out

https://www.youtube.com/watch?v=cTuuD-PV-yQ

Netflix orijinal belgeselleri arasında yer alan 7 Days Out, Chanel Haute Couture İlkbahar-Yaz 2018 defilesiyle başladı. Yüksek modanın bilinmeyenlerine, ünlü modacıların defile öncesi hazırlıklarına şahit olduğumuz belgesel, sadece modada değil bilim, sanat, spor vs dalında başarılı insanların hikayelerine de yer veriyor.

3. Dries

https://www.youtube.com/watch?v=xJ7GaWHjmOg

Çağımızın en yaratıcı kişilerinden kabul edilen  Dries van Noten’ın evinde başlayan yolculuk Antwerp’deki stüdyosuna varıyor, Paris Moda Haftası defilesinin perde arkasına uzanıyor, köpeği Harry, Dries’ın çiçekleri, tasarım anlayışını belirleyen görüşleri derken harika bir yapım izlemiş oluyoruz.

4. Franca: Chaos and Creation

Modacılardan başka moda dünyasını şekillendiren isimlerin hayatlarına da bakmak lazım. Uzun yıllar Vogue İtalya’nın genel yayın yönetmenliğini yapan Francesco Sozanni’nin dergiciliği nasıl bambaşka bir boyuta getirdiğinin hikayesini izleyin. Moda, sanat, toplum duyarlılığı, yayıncılıkla ilgili bakış açınızı genişletecek bir yapım. 

5. Next in Fashion

Moda yarışmalarını seviyorsanız Next in Fashion harika bir yapım olacak. Alexa Chung ve Tan France’in sunduğu yarışmada tasarımcılar kendilerini ispatlamak ve moda dünyasına adım atmak için çabalıyor.

6. Jeremy Scott: The People’s Designer

https://www.youtube.com/watch?v=_kM-p2aN1cI

Popüler kültür sevgisi ile bilinen Jeremy Scott’ın pop art tutkusuna ve renkli dünyasına tanık olacağınız moa belgeseli “yüksek moda” tartışmalarını farklı bir yere taşıyor. 

Moda dünyasının dahileri ile ilgili yapımlar ilginizi çekiyorsa bunlara da bakın:

  • Yetenekli ve Deneyimli Bir Terzi Edward Sexton (yayımlanıp link verilecek)

Stil İkonu Steve Mcqueen Gibi Giyinmenin İpuçları (yayımlanıp link verilecek)

Bunlar da ilginizi çekebilir