MEVSİM GEÇİŞLERİNDE ŞIKLIĞIN SIRRI: TRANS-SEASONAL GİYİM

5 Mayıs 2018
Mevsim Geçişlerinde Giyim

Havalar bir sıcak bir soğuk, nasıl giyineceğini bilemiyorsun. Trans-seasonal giyim kavramını, bizde “mevsimlik” diye tabir edilen, değişken havalar için uygun giyim olarak anlayabilirsin. Daha çok bahar aylarında yaşadığın “Şimdi ne giysem?” sorunu, trans-seasonal giyim önerilerimizle son bulacak. Hem de şıklıktan hiç ödün vermeden.

Tavsiyelerimize geçmeden önce trans-seasonal giyim için ilk kuralın, çok katlı giyinmek olduğunu söyleyelim. Serinlik çıktığında üzerine alıp sıcak olduğunda çıkartabileceğin parçalar, mevsim geçişlerinde gardırobunun en değerlileri olacak. İkinci kural ise malzemeyi doğru seçmek. Daha açık konuşalım:

  1. Ceket Ama Nasıl Ceket?

Erkek giyiminin olmazsa olmazı ceket, tabii ki listemizin başında yer alıyor. Fakat burada önemli olan, ceketin malzemesi. “Aradakiler” olarak adlandırabileceğimiz aylarda seçeceğin ceket, pamuktan üretilmiş olmalı. Merino yünden üretilen, sık dokunmuş bir ceketi akşam serinliklerinde dahi üzerine alsan terlersin. Ayrıca şunu da belirtelim: Mevsime uygun olmayacak şekilde giyinmek, her koşulda ciddi bir stil hatasıdır, dikkat!

Bu nedenle mevsim geçişlerinde pamuk triko ceketleri tercih etmelisin. Pamuk, hava alan ve dört mevsime de uyan bir malzeme. Klasik bir stil için yazlık triko ceketleri gömleklerle, spor triko ceketleri tişörtlerle rahatlıkla kombinleyebilirsin.

  1. Üç Mevsimin Gözde Parçası: Hırka

 Mevsimlik Giyim

Kavurucu yaz sıcakları dışında her mevsim giyebileceğin hırkalar, geçiş dönemlerinde cekete alternatif olmalarıyla da birçok erkeğin tercihi. Kot pantolondan kanvasa, gömlekten tişörte birçok parçayla kombinleyebileceğin yazlık triko hırkalar, terlemek ve üşümek arasında gidip gelen mücadelende sağlıklı ve şık bir tercih olacak.

Kalın ipliklerle örülmüş hantal modellerden uzak dur. Hafif triko hırkalara sarıl!

Mutlaka oku: Dört Dörtlük Bir Stilden Uzaklaştıran 4 Hırka Kombini Hatası

  1. Daha İyisi Olamazdı: Chino Pantolon

Pantolon seçimini de yine saf pamuktan üretilen modellerden yapmalısın. Denim ya da kanvas, kaliteli pamuktan üretilen pantolonlar, sana her zaman nefes aldırır.

Örneğin chino pantolonlar, bahar ve yaz aylarında stilinin vazgeçilmez parçalarından olmalı. Chino denen ince fitilli dokuma, bu pantolonlara ultra konfor katar. Paçalara doğru hafif darlaşan kusursuz kalıba sahip kanvas chino pantolonlar, hem ofis hem de günlük stil için kusursuz bir tercihtir. Smart casual stilin de olmazsa olmazıdır.

Bu da ilgini çekebilir: Her Zaman Şık: Smart Casual

  1. Penye Sevmeyenler İçin: Triko Tişört

Mevsimlik Giyim

Sadece ofis stilinde değil; günlük giyiminde de penye senin için şıklıktan tamamen uzak bir kumaşsa, muhtemelen tişört yerine gömlek giymeyi terc ih ediyorsun. Gömlek, tabii ki erkek giyiminin baş kahramanlarından ama klasik tişörtlere tek alternatif değil. Triko tişörtleri de hayatına sokmaya ne dersin?

%100 pamuktan üretilen triko tişörtleri hırka ve ceketlerine kombinleyebilir, stiline ayrıcalık katabilirsin.

  1. Mevsimler Geçer, Aksesuar Şıklığı Geçmez

Çok parçalı giyime izin veren bu ara dönem, aksesuar seçiminde birçok alternatifi deneme imkanı da sunuyor. Örneğin şapka seviyorsan fötr şapkalar, bu havalar için çok ideal. Ya da sportif bir tarzın varsa, hazır yaz sıcakları bastırmadan kasket şapkalarına başının üzerinde yer vermenin tam sırası!

Triko ceketlerinle kombinleyeceğin saf pamuktan üretilen örgü kravat ve mendiller ise fark yaratmak isteyenlerin tercihi olacak. Pantolon, gömlek ve ceket gibi diğer parçalarınla kombinleyeceğin farklı renkleri, ufak dokunuşlarla stilinde çeşitlilik yaratmanı sağlayacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir