Mavi Tur İçin Sakin Yat Rotaları/Koyları

20 Mayıs 2019

Mavilikler üzerinde süzülen gulet ve yatlar, denizle ormanın buluştuğu muhteşem koylar, evden uzakta engin sular üzerinde sadece mavi yolculuk değil; içsel yolculuğa da çıkmanın derin keyfi. Türkiye’nin bakir koylarında yatınızla süzülüp dingilinliğin tadını çıkaracağınız mavi tur rotalarını yazdık. Tekne turu ile Türkiye’de yaz tatili geçirmenin ayrıcalığını en doğal haliyle yaşamanız dileğiyle.

Delikli Koy, Alaçatı

Son yıllarda popülaritesi artan Alaçatı, yazın en kalabalık tatil yerlerinden biri haline geldi. Ama Alaçatı’daki Delikli Koy, öyle çok herkesin bilmediği, sadece yatlarla ulaşımın sağlandığı sakin bir cennet olarak sizi bekliyor. Dalgaların kayaları aşındırması ile “delikli” bir görünüme kavuşan koy, uçsuz bucaksız masmavi denizi ile büyüleyici güzellikte.

Dolungaz Koyu, Karaburun-İzmir

Karaburun’u bilen bilir, koyları temizliği ve sakinliği ile meşhurdur.Midilli’ye bakan Dolungaz Koyu da turkuaz denizi, etrafını çevreleyen kayalar ve muhteşem manzarası ile mavi yolculuk için uygun saklı bir cennet.

Kissebükü Koyu, Bodrum

Yarımada’nın doğusundaki Kissebükü, çevredeki koyların su kaynaklarından gelen akıntılar nedeniyle akvaryumdenilen berrak bir denize sahip.

Gideros Koyu, Kastamonu

Yat turu denince aklınıza Kastamonu gelmezdi değil mi? Amasra’dan Samsun’a uzanan kıyı şeridinde yer alan Gideros Koyu, masmavi sularını Karadeniz’in meşhur çam, şimşir, kayın ve meşe ağaçlarıyla buluşturan muhteşem bir yer. Bu yemyeşil ağaçların eteklerinde denize girmek ve gün batımı manzarasını izlemek çok keyifli olacak.

Porto Ceneviz  Koyu, Antalya

Antalya Adrasan’da bulunan Ceneviz Koyu’nun kara yoluyla ulaşımı yok. Masmavi denizi ve bozulmamış doğasının yanında geceleri de apayrı bir keyif sunuyor. Çevresinde doğal olmayan ışık kaynağı bulunmadığından yıldızlar geceleri gökyüzünde adeta şov yapıyor, net görüntüleri ile hayranlık uyandırıyor.

Bademli Köyü, Dikili

Bademli Köyü İzmir Dikili’nin bir mahallesi. Denizi Türkiye’nin Maldivleri olarak ün salmış durumda. İzmir’in birçok koyundan daha sakin olması nedeniyle yat turu için de ideal. Bademli Köyü, meşhur denizinden dolayı birçok plaja sahip. Özellikle diğerlerinden daha tenha olan Hayıtlı Koyu ile doğal kili ile meşhur Killik Koyu’na mutlaka süzülün.

Bu da ilginizi çekebilir: Tatil Rehberiniz: Yazın Tadını Doyasıya Çıkarabileceğiniz Rotalar

Bunlar da ilginizi çekebilir