Kuzey’den İlham Alın: İskandinav Tarzda Ev Dekorasyonları

10 Şubat 2020

Son yıllarda ev dekorasyonunda ve giyimde minimalizm rüzgârına kapılmayan yok desek abartmış olmalıyız. İskandinav tarzı da sade, basit, işlevsel ve modern olmasıyla ev dekorasyonunda son derece popüler bir stil haline gelmiş durumda. Sadeliği şıklıkta, kaliteyi özde arayanlar için İskandinav dekorasyon nedir, bu stili yaratmanın ipuçları nelerdir, Kuzey’in evlerine yakından bakalım istedik.

İskandinav Ev Dekorasyonunun Olmazsa Olmaz Üçlüsü

Kullanışlılık, sadelik ve doğallık. İsveç, İzlanda, Norveç, Danimarka ve Finlandiya gibi Kuzey ülkelerinin evlerinde kullanılan doğal malzemeleri, nötr renkleri düşünün. Beyaz, İskandinav ev dekorasyonunda en çok kullanılan renklerden biridir ve Kuzey’in karlı ülkelerinde beyazın evlere bu denli dahil olması da tesadüf değil. Gri, ortamı dengeleyen bir renk olarak özellikle İskandinav tarzı salonlarda sık kullanılır.

Doğal bir malzeme olan ahşap İskandinav tarzı mobilyalarda, dekor ürünlerinde ve zeminde en çok kullanılan materyal tabii ki. İskandinav tarzdan söz ettiğimizde aslında şöyle bir ana fikirle karşı karşıyayız: Bu eve bu mobilyayı ya da dekoru koymam gerçekten gerekli mi? Ve her ne koyuyorsam malzemesi doğal mı? Camların önüne “gereksiz” objelerin, mobilyalara karışıklık yaratan hiçbir oymanın yapılmadığı bir tasarım anlayışından söz ediyoruz kısacası. 

Doğallıktan söz ettiğimize göre haliyle evlerde kullanılan aksesuarlar da en doğalından bitkiler oluyor. Yeşilin ahşapla olan uyumuna ise zaten diyecek yok. Ki Kuzey’in çam ormanları ile kaplı olması da İskandinav stilinin oluşmasını sağlayan doğal sürecin nasıl olduğunu anlaşılır kılıyor zaten. İrili ufaklı hasır sepetler ise evlerin biricikleri arasında. Doğallığın en önemli kriter olduğu bu dekorasyonda saf yün gibi materyallerle örülen yastıklar, battaniyeler, puflar her zaman ön plandadır. İskandinav tarzını sevdiğinize göre saf yünlerin başrolü oynadığı Kuzey’in İzleri Koleksiyonu’na da bayılacağınıza eminiz. 

İskandinav Tarzı Ev Dekorasyonunda Yeri Olmayan Şeyler

Konuya bir de tersten bakalım istedik. Bir evi İskandinav stilden uzaklaştıracak şeyler neler?

  • Cilalı ahşap. Ahşabı olabildiğince ham halde ve fazla alanda kullanın.
  • Duvardan duvara halılar. İskandinav tarzı mutfaklarda, salonlarda halı başrol oyuncusu değildir. Daha minik kilimlere yer var ama asıl büyük oyuncu yine yeni yeniden ahşap ya da cilasız beyaz zemin.
  • “Süslü” çerçeveler. İskandinav tabloları da son derece minimaldir. Genellikle siyah, beyaz ya da ahşaptan dümdüz bir çerçeve, içinde patlamayan, nötr renklerde görseller ya da “quotes” tarzı mesajlar yer alır.
  • Yastık kalabalığı. Herhangi bir fazlalığa İskandinav evlerinde yer yoktur. Kanepenin üzerine bir sürü yastık koyup kollarına minik battaniyeler yerleştirmektense sıcak tutacak dev bir battaniye ve büyük bir mindere tamam deyin.
  • Renkli çiçekler. Evet, bitki bitkidir ve doğaldır ama İskandinav tarzı ev dekorasyonunda kırmızılara, pembelere, morlara yer yok. Kaktüs, hatta bir vazoya konan kuru bir dal bile doğal güzellik olarak evleri şenlendirir. Cam vazolara konan “renksiz” bitki modası ise bu stilin vazgeçilmezlerinden.

Bunlar da tam okunmalık:

Bunlar da ilginizi çekebilir