Kobe Bryant’ın Hafızalardan Silinmeyecek 5 Efsanevi Maçı

2 Mart 2020

 

Kobe Bryant…

Zamanın ötesine geçen bir sporcu, eş ve baba…

Kobe Bryant, kariyerine sığdırdığı muhteşem maçlar ve olağanüstü başarılarla adını basketbol tarihine altın harflerle yazdırdı. Dünya basketbol tarihinin en iyileri arasında gösterilirken kalbi eşi Vanessa Bryant’a aitti. Bu evlilikten 4 kız çocuğu olan Kobe Bryant 20 yıl boyunca ligde yer alırken sayısız başarıya imza attı. Basketbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri olarak gösterildi. Kobe Bryant, 20 yıllık kariyerinin tamamında Los Angeles Lakers forması giydi. Görkemli kariyerini yine kendisine yakışan bir maçla sonlandırdı.

Kobe Bryant kariyerine 5 NBA şampiyonluğu sığdırdı. Tam 18 defa All-Star seçilmesinin yanı sıra NBA tarihinin gelmiş geçmiş en skorer 3. oyuncusu olmayı başardı. 2020 yılının başlangıcında geçirdiği helikopter kazasıyla yaşamını yitirirken, geriye kendisini seven milyonlarca taraftar bıraktı. Kobe Bryant’ın olağanüstü performansları arasından seçim yapmak oldukça zor. Her zaman listenin dışında kalacak çok önemli maçlar olacaktır. Fakat yine de bir tercih yapmamız gerekiyordu.

İşte Kobe Bryant’ın hafızalardan silinmeyecek 5 efsanevi maçı!

 

 

1) 2008 Olimpiyatları Bejing Final Maçı / Amerika Birleşik Devletleri – İspanya: 118 – 107

Kobe Bryant NBA sezonunu fırtına gibi geçirmişti. NBA finallerinde Boston Celtics’e karşı hüzünlü bir mağlubiyet aldıktan sonra 2004 Olimpiyatları’ndaki başarısız neticeyi telafi etmek istiyordu. Amerika Birleşik Devletleri formasıyla Bejing Olimpiyatları’na katıldı. Turnuvanın son maçına kadar fazla sivrilmemişti. Son maçta ise bütün tablo değişti.

Her iki takım da altın madalya için ter dökerken maç genelde ABD kontrolünde geçiyordu. Fakat son çeyrekte İspanyollar farkı azalttı. Tam da bu aşamada Kobe Bryant sahneye çıktı. Kritik asistler ve basketler yaparken bitime 3 dakika 10 saniye kala 4 sayılık oyunuyla İspanyollara büyük bir kalp kırıklığı yaşattı. Bu başarı ona kariyerindeki iki altın madalyadan birini getirdi.

2) 28 Mart 2003 NBA Normal Sezon Maçı / Los Angeles Lakers – Washington Wizards: 108-94

Kobe Bryant lige girdiği ilk günden itibaren “Bir sonraki Michael Jordan” olarak gösteriliyordu. Her sezon bir adım ileriye taşıdığı performansı ise bu fikirleri haklı çıkarıyordu. Sezonun son dönemine girilirken şampiyonun konuğu Michael Jordan’ın formasını giydiği Washington Wizards oldu.

Jordan karşılaşmaya hızlı bir başlangıç yaparak selefine bir mesaj veriyordu. Kobe’nin reaksiyonu ise gecikmedi. Kobe art arda dış şut isabetleri buldu. Yükselişe geçen performansı durdurulamaz bir hâl aldı. Mesafe gözetmeksizin gönderdiği şutlar Wizards savunmasını delip geçti. Kobe ilk yarıda 42 sayı attığı maçı 55 sayıyla tamamladı. Bu, Michael Jordan’a meşaleyi devretmesi gerektiğine dair açık bir mesaj niteliğindeydi.

3) 2009 NBA Finalleri 1. Maç / Los Angeles Lakers – Orlando Magic: 100 – 75

Rockets serisinde gösterilen istikrarsız performans, Los Angeles Lakers üzerindeki eleştirileri artırmıştı. Fakat Los Angeles ekibi bir kez daha NBA Finallerine kalmayı başardı. Rakip ise Dwight Howard ve Hidayet Türkoğlu’lu Orlando Magic idi. Kobe Bryant, Shaquille O’Neal olmadan bir yüzük kazanmak ve kendini tüm benliğiyle bir kez daha ispat etmek istiyordu.

Kara Mamba ifadesiyle konsantrasyonunu koruyan Bryant her türlü yolla sayı buldu. Maç boyunca Magic savunmasını perişan etmişti. Takım arkadaşlarını da maçın içerisinde tutmayı başardı. Kobe gerçek bir lider gibi mücadele ediyordu. Bu üst düzey performans, Orlando ekibine üstünlüğü kabul ettirmiş oldu. Karşılaşma bitiminde Lakers net bir galibiyet aldı.

4) 22 Ocak 2006 NBA Normal Sezon Maçı / Los Angeles Lakers – Toronto Raptors: 122 – 104

O gece Staples Center’ı dolduran ve ekran başında heyecanı yükselen tüm taraftarlar tarihe tanıklık etmek üzereydi. Los Angeles Lakers, Toronto Raptors’ı ağırlıyordu. Çok önemli olmayan bir maç gibi görülüyordu. Raptors maça hızlı başladı ve kısa sürede kontrolü ele alan taraf oldu. Kobe Bryant 26 sayıya imza atmış olsa da Toronto ekibi ilk devreyi 14 sayı önde tamamladı.

İkinci yarıda her şey inanılmaz bir şekilde değişti. Zaman zaman kendisini beş kişiyle savunan Raptors’a karşı bir hücum resitali gerçekleştirdi. Durdurulamıyordu ve 27 sayı attığı üçüncü çeyrek sonunda 53 sayıdaydı. İzleyenler için heyecan gittikçe tırmanıyordu. Kobe olağanüstü performansını son çeyrekte de sürdürdü ve tam 28 sayı attı. Kenara ilerlerken parmağını havaya kaldırdığında, skor tabelasında adının yanında 81 sayı yazıyordu.

5) 14 Nisan 2016 NBA Normal Sezon Maçı / Los Angeles Lakers – Utah Jazz: 101 – 96

Bu maç, 20 yıllık bir efsanenin son maçı olacaktı. Sonucu her ne olursa olsun unutulmazlar arasında yerini alacaktı. Fakat Kobe Bryant gibi bir efsane bununla yetinemezdi. Tüm dünyanın gözü onun üstündeydi. Kendisine yakışan bir veda yapması gerektiğinin farkındaydı. Nitekim öyle de oldu.

Kobe Bryant maç boyunca kendi sınırlarını bile aşan bir enerjiyle oynadı. Adeta varını yoğunu ortaya koydu ve takımının 9 sayılık farkı kapatıp maçı almasında başrol oynadı. Kobe 31.6 saniye kala takımını öne geçiren o müthiş basketi attı. Sonrasındaki serbest atışlarda da hata yapmadı. Kobe, karşılaşmayı tam 60 sayı üreterek tamamladı. Bu sezon bir maçta en çok sayı üreten oyuncu olmayı başardı ve kariyerinin son maçında tarihe geçti. Gözyaşları ve alkışlar eşliğinde son kez kenara geldi. “Mamba kaçar” diyerek kariyerini noktaladı.

Her şey için teşekkürler Kobe Bryant!

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir