Kıyafetlerimizi Coronavirus’ten nasıl koruruz?

20 Mart 2020
kıyafetlerde sterilizasyon

Kıyafetlerimizi virüsten nasıl koruruz?

Covid-19 salgını nedeniyle, tüm dünya ile birlikte evde kalmamız gereken bir sürece girdik. Bilim insanları Çin’den yayılmaya başlayan Corona adlı virüsten korunmak için en iyi seçeneğin evde karantinada kalıp kendini ve çevreni korumak olduğunu söylüyor. Belli bir süre daha evde kalmamıza, hijyen kurallarına daha da fazla dikkat etmemize, sağlıklı olmak için daha fazla çaba göstermemize ve pek tabii ki kıyafetlerimizi de normalde olduğundan daha fazla strelizasyon işlemlerinden geçirmemiz gereken bir dönemdeyiz.

Corona bilim insanlarının da dediği gibi aslında yaşayacak alan aradığı için insanları seçiyor ve belli bir süre cansız cisim, eşya, kıyafet, aksesuvar gibi ürünlerin üzerinde de belli bir süre canlı kalabiliyor.

Bu nedenle virüsten başta kendimizi ve kıyafetlerimizi nasıl koruyacağımıza dair birkaç pratik bilgi hazırladık.

 

 

Kıyafetleri sallamadan havalandırmak

Dışarı çıkmanız gerektiğinde farkında olmadan virüsü kıyafetlerinizle evinize getirmiş olabilirsiniz. Corona virüs kıyafetlerinize yapışabilir. Fakat uzmanlar dışarda giydiğiniz kıyafetleri eve geldiğinizde sallayıp havalandırmak yerine sallamadan bir askıya asarak havalandırmanız gerektiğini söylüyor.

Ayakkabılarınızı dışarda bırakın

Yine sokakta virüsle karşılaşma olasılığımız çok yüksek. Uzmanlar virüsün en çok ayakkabı ile de yayıldığını söylüyor. Sokakta farkında olmadan bastığınız bir tükürükle eve virüs getirme tehlikeniz olduğu için ayakkabılarınızı bir gece boyunca balkonda tutabilirsiniz.

Kıyafetinizin dirsek kısmına aksırın

Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda çok sayıda parçacık kıyafetlerinize yapışır. Siz bu alanı kısıtlı tutmak için dirseğinizi kullanmaya özen gösterin. Giydiğiniz kıyafetleri her gün gerektirdiği ısıda yıkayın. Tüm kıyafetlerinizi 90 derecede yıkamaya kalkmayın.

Çamaşır suyu kullanımı

Eğer çamaşır suyu kullanmıyorsanız temizliğinizi diğer deterjanlarla da yapabilirsiniz fakat beyaz çamaşırlar için her zaman çamaşır suyu önerilir. Bu kez kıyafetlerinizi steril ederken evde tutuğunuz kapı kollarını, muslukları suyla incelttiğiniz çamaşır suyuyla bir bez yardımıyla silebilirsiniz.

Panik yapmayın

En önemlisi psikolojinizi “temiz” tutun. Bu dönem çok fazla bilgi bombardımanına maruz kalıyor olabilirsiniz. Panik yapmayın. Virüsün dış epiteli yağ dokunuşundan oluşuyor. Yağ ise deterjanla, sabunla eriyebilen bir özelliğe sahip. Kıyafetlerinizi her giyimden sonra mutlaka yıkayın ve ilk günden beri uzmanların bas bas bağırdığı gibi elinizi ağız, burun veya gözünüze değdirmez ve enfekte biriyle temas etmezseniz bu virüsten korunabilirsiniz. Son bir öneri daha, dışardan yemek sipariş edecekseniz asla soğuk yemek sipariş vermeyin. Pişmiş yemekler isteyin.

 

 

Bunlar da ilginizi çekebilir