Kış Sezonunun En Büyüleyici Manzarası: Kuzey Işıkları

13 Şubat 2019

Harikulade renk geçişleri ile gökyüzünü görsel şölene çeviren kuzey ışıkları -diğer ismiyle kutup ışıklarını- görmek kadar “renkli” bir hatıra olamaz. Kış bitmeden kuzey ışıkları turlarına katılın ve bu göz alıcı doğa olayına tanık olmanın ayrıcalığını yaşayın.

Kuzey Işıkları Nedir, Nasıl Oluşur?

Dünyada Aurora Borealis ismiyle anılan kuzey ışıkları, adını Roma mitolojisindeki Şafak Tanrıçası Aurora’dan almış. Latince kelimenin anlamı ise gün doğumu. Borealis’in anlamı da Yunancada kuzey rüzgarı demek.

Kuzey ışıkları ile gökyüzünde gördüğümüz enfes manzaranın nedeni şu: Güneş’in yüzeyinden dışarıya doğru hareket eden parçacıklar (Güneş rüzgarları) Dünya’nın manyetik alanıyla karşılaştığında yön değiştirip bu tür renkli ışıklara neden oluyor. Yani aslında bu bir nevi Güneş ışınları ile Dünya’nın manyetik alanının etkileşimi. Bu olay da kutuplarda meydana geliyor. Güney ışıkları yerine kuzey ışıkları denmesinin nedeni ise Antarktika’da kuzeye göre çok daha az insan yaşaması.

Kuzey Işıkları Ne Zaman Görülür?

En iyi tarihler 23 Eylül-21 Mart arası.

Kuzey Işıkları Nerede Görülür?

En parlak ve görkemli kuzey ışıkları İzlanda, Norveç, Finlandiya, Kanada, Kuzey Sibirya, Alaska diyebiliriz. Size “Kuzey ışıkları en iyi nerede izlenir? listesi de verelim.

1.      Svalbard, Norveç

Kuzey ışıklarını görme ihtimalinizin en yüksek olduğu aylar kasım ve şubat. Kutup ışıklarına ek ren geyiği ve kutup ayısı görme şansınız da var. Norveç tatili için harika bir ada Svalbard. Bu arada Norveç’te kuzey ışıkları turları için bir diğer popüler yer de Tromso.

2.      Kakslauttanen, Finlandiya

Kuzey ışıkları Finlandiya için önemli bir turizm aracı. Laponya bölgesindeki Kakslauttanen kuzey ışıkları oteli konseptini Eskimo evlerine çevirmiş. Özel camdan yapılan bu evlerin içi sıcacık, dışarıda da kuzey ışıkları manzarası var.

3.      Jukkasjärvi, İsveç

Burası İsveç’in Kiruna Bölgesi’nde bir köy. Burada geceleri kuzey ışıkları turları düzenleniyor. Köydeki buz otelinde kalmak da fantastik olur.

4.      Reykjavik, İzlanda

Kuzey ışıkları için İzlanda turu yapmak en  popüler seçeneklerden. Reykjavik ise kuzey kutbu ışıklarının görülebildiği en iyi yerlerden.  Gitmişken Game of Thrones’un çekildiği yerlerde fotoğraf da çektirirsiniz artık.

5.      İskoçya, Birleşik Krallık

Kuzeydeki Caithness Sahili, iskoçya’da kuzey ışıklarını en iyi görebileceğiniz yer.

6.      Calgary, Kanada

Kuzey ışıklarını görmek için şehir ortamından çok uzaklaşmak istemiyorsanız Kanada’nın Alberta eyaletinde bulunan Calgary’ye bayılacaksınız.

7.      Faroe Adaları, Danimarka

Tüm dünyada birden fazla noktadan kutup ışıklarının en net görüldüğü yerlerden biri.

8.      Grönland, Danimarka

Yazın beyaz gecelerin kışın kuzey ışıklarının çepeçevre sardığı Grönland, maceracı bir kış tatili için dünyanın bir ucunda sizi bekliyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir