Kahkahalara boğan beş yabancı stand-upçı

3 Mayıs 2020
yabancı stand upçılar

Türkiye’de stand up denince akla başta Cem Yılmaz, Ata Demirer gibi isimler geliyor. Yıllardır sahne şovlarıyla ve çektikleri filmlerle insanlara kahkahalar attıran Yılmaz ve Demirer gibi yurtdışında da çok sayıda önemli komedyen var. Gülmeye tüm dünya olarak en ihtiyacımız olan şu dönemde beş yabancı komedyen önererek biraz da olsun yüzünüzü güldürmek istedik. Listemizdeki her isme sosyal medyadan ulaşabilirsiniz.

Kevin Hart

Son 10 yıldır Amerikan pop kültürünü az da olsa takip ediyorsanız, Kevin Hart ismini duymamış olmanız neredeyse imkansız. Sayısız gişe filminde oynayan, TV şovlarının vazgeçilmezi Kevin Hart, Amerikan tarzı mizah anlayışını temsil eden en önemli figürlerden biri. Film ve TV işleri onu ünlü yapsa da Hart, sahneye çıkmaktan asla vazgeçmiyor. Kevin Hart’ın son dönem en çok paylaşılan şakalarından biri ise şu: “Yaşın sadece bir rakam olduğunu söyleyen insanlardan nefret ediyorum. Yaş açıkça bir kelimedir.”

Dave Chappelle

2000’li yılların en büyük, en sevilen komedyenlerinden biri kuşkusuz Dave Chappelle…Chapelle, kendi neslini en iyi tanımlayan seslerden biri olarak ün kazandı.  Chappelle’s Show’un başarısı sayesinde ülkesinde büyük bir süperstar oldu. Richard Pryor’dan büyük ölçüde etkilenen Chappelle, ırk, cinsellik ve Amerikan kültürü konularında acımasız şakalar yapmayı sürdürüyor. Komedyen uzun bir aradan sonra 2013 yılında yeniden ‘sahalara’ dönmüştü.

Mike Birbiglia

Mike Birbiglia, genellikle ilginç hikaye anlatımı ve mizah taşan fıkralarıyla uzman bir komedyen. Birbiglia, genelde kendisiyle dalga geçen bir isim. Kendini küçümseyip derin ve kişisel malzemeler çıkarır. Kişisel yaşam deneyimlerinden ve yaşadığı ilişkilerinden bahsederken de oldukça acımasız. Mike Birbiglia kendi adını taşıyan otobiyografik filmde başrolü oynadı ve filmin yönetmenliğini yaptı. En çok alıntı yapılan şakalarından biri ise şöyle: “Okuma yazma bilmeyen insanlar hakkında kötü şeyler söylememeliyim. Yazmalıyım!”

Amy Schumer

Komedi çevrelerinin dışında büyük ölçüde bilinmemekle birlikte şu anda sadece Twitter’da 1.7 milyondan fazla takipçisi var. Tabiri caizse günümüz sosyal medya ünlüsü Amy Schumer, 2007’de NBC’nin düzenlediği Last Comic Standing’te beşinci olmuş, kariyerine bir an olsun bile dur dememişti. Geçmişten günümüze yaşadığı ilişkiler hakkında benzersiz bir kadın mizah bakış açısı sunan Schumer, Judd Apatow’un yönettiği Trainwreck’te de başrolleri oynuyor.

Louis C.K

Lous C.K son yıllarda yarattığı mizahla, insanların aynada kendilerine bakmalarını sağlıyor. İnsanların gündelik hayatta farketmedikleri hatalarıyla yüzleşmelerini sağlarken bir yandan da komedi sınırlarını zorluyor. Louis C.K. bu durumu, “güvensizliklerimiz, utançlarımız ve kendi zayıf yönlerimizi mizah yoluyla görerek bir adım daha ileri gidiyoruz” şeklinde açıklıyor.  İster sahnede, ister yazdığı, yönettiği, düzenlediği ve yıldızı olduğu TV şovunda Louis C.K, sanatsal formundan vazgeçmiyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir