İstanbul’a caz havası yaklaşıyor!

22 Haziran 2018
İstanbul Caz Festivali

Her yaz haziran ve temmuz aylarında şehrin karmaşasına caz sesi karışıyor! Bu yaz da eli kulağında! 26 Haziran ile 17 Temmuz tarihleri arasında 250’den fazla yerli ve yabancı sanatçı 27 ayrı mekanda sahneye çıkacak. Her yıl İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen İstanbul Caz Festivali bu yıl 25. kez gerçekleştirilecek. Caz Festivali, caz müziğin usta isimlerinin yanı sıra, yeni nesil, yükselmekte olan, belki de adını festival sayesinde duyaracak genç yeteneklere de kapılarını açıyor.

Festivalin bu yılki ‘assolisti’ tabii ki Nick Cave! Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ekibi The Bad Seeds ile festivalde 10 Temmuz’da bir konser verecek.  Festivalin bu yılki diğer büyük sürprizi ise rock tarihinin en önemli vokallerinden Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters konseri… Festivalin genç konukları arasında Benjamin Clementine var. Paris metrosundan büyük markaların defilelerine uzanan yolculuğuyla Benjamin Clementine son zamanarın favorileri sesleri arasında. Melankolik şarkıları, etkileyici sesi dinleyeni büyülü bir atmosfere sokuyor. Benjamin Clementine’i özellikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. 5 Temmuz’da Harbiye Açıkhava’da!

 

Bu yıl dördüncü kez ‘Gece Gezmesi’

Çok sayıda enstrüman çalabilen Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, Kendrick Lamar’ın hitlerinin arkasındaki isim Terrace Martin’den oluşan yeni grubu R+R=Now (6 Temmuz, Uniq), modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan müziğini harmanlayan Avishai Cohen (3 Temmuz, Sultan Park), etkileyici vokaliyle Melody Gardot (27 Haziran, Uniq), yüksek enerjisi ve sesiyle caz ve swing’in altın çağını popüler türlerle tanıştıran Caro Emerald (12 Temmuz, Zorlu) 25. İstanbul Caz Festivali’nin diğer önemli konukları arasında.

7 Temmuz’da Küçükçiftik Park sahnesinde ise Torontolu dörtlü BADBADNOTGOOD var. “Farklı Coğrafyalar, Farklı Sesler” konseptinin konuğu ise usta müzisyen Erkan Oğur. Oğur, Shahin Novrasli Trio ile 30 Harizan’da Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta olacak.

Festivalde ‘Gece Gezmesi’ adı altında dördüncü kez aynı akşamda çok sayıda konser gerçekleşecek. 28 Haziran’daki ‘Gece Gezmesi’nde bu yıl Kalben, Yüzyüzeyken Konuşuruz, Taner Öngür & 43.55, Islandman, Focan & Bıyıkoğlu Organic Expeditions, Nilipek, Melike Şahin gibi bağımsız sahnenin alternatif isimleri konser verecek. Gece Gezmesi, Club Quartier, All Saints Moda Kilisesi, Moda Kayıkhane, Moda Sahnesi, Baba Sahne, Ağaç Ev, KargART, Bant Mag. Havuz / BİNA, Zor gibi Kadıköy’ün sevilen mekânlarına yayılacak.

  1. İstanbul Caz Festivali bu yıl ikinci kez bir çocuk etkinliğine de yer veriyor. 7 Temmuz,  Sakıp Sabancı Müzesi’nde ‘Çocukça Bir Gün’ başlıklı etkinlikle, çocukların hem müzikal yönlerini keşfedeceği hem de eğleneceği bir gün olacak. Festival biletlerinizi şimdiden almayı unutmayın!

Bunlar da ilginizi çekebilir