İstanbul için Tasarım Bienali vakti!

30 Temmuz 2018
İstanbul Tasarım Bienali

Günümüz tasarım dünyasındaki gelişmeleri, yenilikleri takip ve merak edenler için güzel haber: İstanbul Tasarım Bienali’ne sayılı günler kaldı! İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan İstanbul Tasarım Bienali, 22 Eylül – 4 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yıl ‘Okullar Okulu’ başlığıyla düzenlenen bienalin küratörlüğünü Jan Boelen yapıyor. Etkinliğin bu yılkı başlığından da anlaşılacağı üzere bienal, tasarımı bir öğrenme biçimi olarak farklı açılardan ele alacak. İzleyici için adeta bir okul olacak.

2012 yılından bu yana çok sayıda güncel, özgün, avangart tasarım fikrinden yola çıkarak, geniş bir yelpazede tasarım dünyasını mercek altına alan bienal, pek çok alanın tasarımla ilişkisini inceliyor. Yerel ve uluslararası arenada tasarım dünyasını izleyiciye açan, yaratıcı ve akademik çevreler için ilham verici fikirler ortaya koyan benzer büyüklükte bir tasarım etkinliğimiz açıkçası yok. İstanbul Tasarım Bienali bir anlamda hem bu eksikliği kapatmaya hem de bugünün toplumunu anlamada tasarımı nasıl bir araç olarak değerlendirebileceğimizi ortaya koyması açısından büyük önem taşıyor.

 

Amatör ve profesyonel ruh bir arada

İstanbul Tasarım Bienalleri çalışmalarında ürün, tasarım objesi ya da sadece tüketime bakmak yerine tasarımın doğasına, çevremizle kurduğu ilişkiye ve hikâyesine bakıyor. ‘Okullar Okulu’ başlığıyla gerçekleştirilecek 4. İstanbul Tasarım Bienali, Türkiye’den ve yurtdışından, farklı yaş ve disiplinlerden katılımcıları bu sürece dahil ederek eski bilgiyle yeni bilgiyi, akademiyle amatör ruhu, profesyonel bilgiyle kişisel tecrübeyi bir arada sunacak. ‘Okullar Okulu’ katılımcıları, açık çağrıya 41 ülkeden cevap veren 700’ün üzerinde başvuru arasından seçildi.

Tasarım eğitimi üzerine eleştirel bir platform oluşturacak ‘Okullar Okulu’, güncel ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeler ışığında gelecek senaryolarını tartışmaya açacak. Bienal, birlikte düşünmek, paylaşmak ve üretmek için ortam sağlayarak toplumsal bağın güçlenmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

 

Beyoğlu’nda altı mekana yayılacak

Altı hafta boyunca birçok projeye ve etkinliğe ev sahipliği yapacak bienal,  Beyoğlu’nda altı mekâna yayılacak. Her bir mekân, ‘Okullar Okulu’ başlığı altında birleşen altı okulundan birine odaklanacak.Ücretsiz olarak gezilebilecek olan 4. İstanbul Tasarım Bienali sergisi, Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X İstanbul’da görülebilecek. 4. İstanbul Tasarım Bienali’nde yer alacak diğer katılımcılar önümüzdeki günlerde açıklanacak. Tasarım meraklılarına duyurulur!

Bunlar da ilginizi çekebilir